Suggestions
No search results.
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
No search results.
Search results
Search results
Search results
Search results
01.12.2024
Odlomek iz leta 2005 objavljene knjige Joan Didion Leto čudodelnih misli. Ameriška pisateljica, novinarka in scenaristka Joan Didion se je rodila leta 1934 in umrla leta 2021. Pisati je začela v petdesetih letih za različne časopise in revije. Veliko je pisala o razpadu vrednot v sodobni družbi, o kulturnih nesoglasjih in kaotičnosti. Znana je po lucidnem proznem slogu in pretanjenih opisih. V spominskem romanu Leto čudodelnih misli – izšel je leta 2005 – Joan Didion piše o nenadni izgubi svojega moža Johna Gregoryja Dunna, prav tako pisatelja in scenarista. Vzporedno piše tudi o hudi bolezni njune hčerke Quintane. Knjiga velja za klasično delo o žalovanju. Zanjo je pisateljica dobila več nagrad in nominacij: ameriško nagrado za stvarno literaturo, nominacijo za Pulitzerjevo nagrado za avtobiografijo in nominacijo za nacionalno nagrado ameriških kritikov. Prevod Miriam Drev, interpretacija Alida Bevk, glasbena oprema Darja Hlavka Godina, ton in montaža Sonja Strenar, režija Alen Jelen. Produkcija 2018. Urednici oddaje Maja Žel Nolda, Staša Grahek.
24.11.2024
Mineva 150 let od rojstva britanskega državnika Winstona Churchilla. Churchill je v letih od 1923 do 1931 napisal obširno delo z naslovom Svetovna kriza, v katerem na 3261 straneh in v petih zvezkih popisuje okoliščine in dogodke prve svetovne vojne od leta 1911 do posledic vojne v dvajsetih letih. Odlomek je iz prvega zvezka, in sicer iz 12. poglavja z naslovom Bitka v Franciji, v katerem se spominja dogodkov avgusta 1914, ki so pomenili začetek zahodne fronte, in hkrati razmišlja o vzrokih za odločitve politikov, ki so kovali zgodovino tistega časa. Pri tem je kot prvi lord admiralitete Velike Britanije sodeloval tudi sam. Prevajalka Nina Grahek Križnar, režiser Klemen Markovčič, interpret Željko Hrs, glasbena opremljevalka Tina Ogrin, mojstra zvoka Nejc Zupančič in Luka Dukarić, urednik oddaje Matej Juh. Produkcija 2014.
17.11.2024
Duša Počkaj, ena največjih slovenskih dramskih igralk, se je rodila 16. novembra 1924. Kot hommage izjemni umetnici objavljamo oddajo iz leta 1993. Takrat je Meta Krečič, sošolka Duše Počkaj, zapisala svoje spomine na čas, ko sta delili šolsko klop v tedanji uršulinski gimnaziji v Ljubljani. Pripoveduje, kako je Duša Počkaj že v najstniških letih kazala izrazit talent za igralsko umetnost — in ne le zanjo, temveč še za marsikatero drugo ustvarjalnost, kot je, na primer, risanje. Spomini Mete Krečič so dokument o veliki igralki, pa tudi pričevanje o času druge svetovne vojne, kot so ga doživljala dekleta na pragu odraslosti. Interpretira Draga Potočnjak, mojstrica zvoka Gabrijela Čepič, režiser Jože Valentič. Produkcija 1993.
10.11.2024
Letos mineva natanko sedemdeset let, odkar je francoski pisatelj, pesnik, esejist in prevajalec Michel Butor (1926–2016), v svetu znan kot utemeljitelj novega romana, objavil svoj prvi roman Passage de Milan, Milanski prehod. Štiri leta pozneje, leta 1958, pa je objavil delo Duh kraja (slovenski prevod CZ, 2020), ki ima v njegovem opusu posebno mesto, saj se v njem avtor odmika od romanesknega pisanja in se usmeri k bolj eksperimentalni prozi. Butor je v njem zbral besedila, ki niso potopisi v pravem pomenu besede, ampak so nekakšne študije krajev, precej osebne, a vedno odprte za izostreno čuječnost do vsega, kar avtorja v danem trenutku obkroža. Objavljamo odlomek iz omenjenega dela z naslovom Istanbul. Prevajalka Suzana Koncut, interpret Primož Pirnat, režiserka Špela Kravogel, glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina, mojstra zvoka Urban Gruden In Sonja Stranar, urednik oddaje Gregor Podlogar, leto produkcije 2024.
Neveljaven email naslov