Suggestions
No search results.
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
No search results.
Search results
Search results
Search results
Search results
11.01.2025
Danes bomo v naši rubriki Zakajček ugotavljali, kako dolge so naše trepalnice, koliko jih imamo in čemu sploh služijo … Vi, otroci, poznate odgovor? Če ga ne, prisluhnite našim današnjim sogovornikom - to so četrtošolci iz Litije in zdravnik Sergej Pirkmajer z Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.
04.01.2025
Otroci, imate radi živali? Ste kdaj razmišljali o tem, katera je najmanjša žival na svetu? O najmanjših živalih so tokrat razmišljali tretješolci z ljubljanske Osnovne šole Šiška in strokovnjakinja iz ZOO Ljubljana, Irena Furlan.
28.12.2024
Naš Zakajček pa se bo danes potepal po živalskem svetu. Tokrat bo obiskal pingvine in s sogovorniki ugotavljal, zakaj te ljubke živali ne letijo, čeprav so ptiči. Otroci, kdaj ste nazadnje videli kakšnega pingvina – morda v živo ali v kakšni risanki? Veste, da poznamo kar 17 vrst pingvinov in da je 13 vrst ogroženih. Pingvini živijo izključno na južni polobli in čeprav sodijo med ptice, ne letijo. Odgovor, zakaj pingivni ne letijo, so iskali otroci iz ljubljanske Osnovne šole Šiška in Irena Furlan iz ZOO Ljubljana.
21.12.2024
V prazničnih dneh, ko so naši domovi okrašeni z novoletno dekoracijo pa po njih tudi prijetno zadiši – in v današnjem Zakajčku bo zadišalo po božičnem kruhu – veste, kakšen kruh je to, otroci? Na kaj sploh pomislite, ko slišite besedi božični kruh – na sladki kolač, čokolado, suho sadje ali morda na božične začimbe? O tem smo razmišljali z otroki z Osnovne šole Stična - Podružnične šole Višnja Gora in strokovnjakinjo Neli Selan, predavateljico na Višji strokovni šoli BIC Ljubljana.
14.12.2024
V današnji rubriki Zakajček bomo gledali v nebo in iskali komete ter ugotavljali, kaj kometi sploh so – prisluhnimo Tadeji Bizilj in njenim sogovornikom, to so danes otroci z Osnovne šole Stična - Podružnične šole Višnja Gora in Jon Judež, astrofizik, asistent na Fakulteti za matematiko in fiziko, UL
07.12.2024
Otroci, veste, kakšno bo vreme danes? Kako to lahko ugotovimo, kaj pravite …? Pogledamo v nebo? Prisluhnemo vremenoslovcem? Se ti kdaj tudi zmotijo ...? O vsem tem so v tokratni rubriki Zakajček razmišljali tretješolci s kranjske Osnovne šole Matije Čopa in strokovnjak - Boštjan Melinc, mladi raziskovalec s Fakultete za matematiko in fiziko s katedre za meteorologijo.
30.11.2024
Danes bodo v rubriki Zakajček gostovali polži. Otroci, kdaj ste nazadnje videli kakšnega polža? So vam zanimivi? Veste, kako jih prepoznamo in ločimo? Ste kdaj pomislili, kam gredo ti jeseni, ko postane zunaj zares, zares hladno …? Prisluhnimo odgovoru Tadeje Bizilj in njenih sogovornikov, tokrat so bili z nami tretješolci z OŠ Jurija Dalmatina Krško in profesorica Mojca Strgar.
23.11.2024
Otroci, ste kdaj že videli kameleona? Veste, da so te živali znane po hitrem spreminjanju barve. Zakaj pa sploh spreminjajo barvo? O tem so razmišljali tretješolci s ptujske Osnovne šole Mladika in strokovnjakinja, Irena Furlan iz ZOO Ljubljana.
16.11.2024
Otroci, ste že slišali za citruse? Katere vse poznate? Jih imate radi? Ste kdaj že zagrizli v kakšno peško, ki se je skrivala v njih? O citrusih so s Kajo Čelan razmišljali tretješolci s ptujske Osnovne šole Mladika, kateri sadeži vse sodijo med agrume in ali so peške v njih res užitne pa nam je povedala še strokovnjakinja, Neli Selan, predavateljica na Višji strokovni šoli BIC Ljubljana.
09.11.2024
Otroci, ste letos že nabirali kostanj? Veste, kako ga ločimo in katerega lahko jemo, s katerim pa ustvarjamo? O kostanju so razmišljali tretješolci z Osnovne šole Jurija Dalmatina Krško, odgovor, kakšna je razlika med pravim in divjim kostanjem pa smo poiskali tudi pri strokovnjakinji, Mojci Strgar, učiteljici naravoslovja in strokovnih modulov naravovarstva na Živilski šoli BIC Ljubljana.
02.11.2024
Danes bomo v našem Zakajčku skočili v gozd med drevesa. Listnati gozdovi so večji del leta zeleni. Spomladi, ko se drevesa olistajo, so svetlo zeleni, potem potemnijo in do jeseni ostanejo bolj ali manj temno zeleni. Jeseni, ko se drevesa začnejo pripravljati na zimo, pa listi spremenijo barvo. Pa veste, otroci, zakaj spremenijo barvo? Odgovor je skupaj s sogovorniki poiskala Tadeja Bizilj.
26.10.2024
V današnjem Zakajčku gremo v kuhinjo. Jesenski dnevi so pravi za buče. Katere vse poznate, otroci, katere ste že videli, tudi jedli? Bi rekli, da so buče sadje ali zelenjava? Če niste povsem prepričani – boste pravilen odgovor izvedeli v naslednjih minutah. Prisluhnimo Tadeji Bizilj in njenim sogovornikom. O bučah so tokrat razmišljali tretješolci z ljubljanske OŠ Spodnja Šiška in strokovnjakinja Neli Selan, predavateljica na Višji strokovni šoli BIC Ljubljana. So buče sadje ali zelenjava?
19.10.2024
V rubriki Zakajček se vsak teden sprašujemo najrazličnejše stvari – recimo, zakaj kolcamo, kako nastanejo nevihte, koliko las imamo na glavi in kako pripravimo bananine palačinke. Tokrat pa nas bo zanimalo, zakaj nekatere živali spijo kar stoje.
12.10.2024
Včasih se zgodi, da močno piha veter. Največkrat je pri nas to tik pred nevihto, pa tudi sicer se veter lahko pojavi, in to brez padavin. Kako se torej to zgodi in zakaj? To bomo ugotavljali v naslednjih minutah v Zakajčku s Tadejo Bizilj in z njenimi sogovorniki. Tokrat so bili to otroci z Osnovne šole Leskovec pri Krškem in strokovnjak, meteorolog dr. Gregor Skok s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani.
05.10.2024
Vse živali so po svoje lepe in vsaka ima nek svoj čas in neko svojo posebnost, predvsem pa so vse živo bitje, tako, da se moramo do njih lepo obnašati, za domače živali pa si seveda moramo vzeti čas in predvsem kužke peljati na sprehod ven, tudi če je slabo vreme in se nam ne da najbolj. Ker smo današanjo oddajo posvetili žival, je bil tak tudi Zakajček - v njem smo se z otroki s Ptuja in strokovnjakinjo iz ZOO Ljubljana, Ireno Furlan, spraševali, zakja ima bober ploščat rep.
28.09.2024
Zdaj pa smo že pri naši stalni rubriki Zakajček – v njej se vsako soboto sprašujemo najrazličnejše stvari – od tega, zakaj zehamo, kako nastane mavrica, pa koliko las imamo na glavi, zakaj imajo žirafe tako dolge vratove in še in še. Danes bomo s Tadejo Bizilj in njenimi sogovorniki ugotavljali, zakaj kolcamo … Prisluhnimo …
21.09.2024
V oddaji Radijski ringaraja se danes pogovarjamo o različnih prevoznih sredstvih, v Zakajčku pa bomo odpotovali v živalski svet – veste, zakaj so plamenci roza barve in zakaj stojijo na eni nogi?
14.09.2024
V današnji rubriki Zakajček gremo v svet hrane. A tokrat hrane ne bomo jedli, temveč bomo ugotavljali, kako se kakšna hrana lahko tudi pokvari – in na njej najdemo celo plesen. Prisluhnimo Tadeji Bizilj in njenim sogovornikom.
31.08.2024
Otroci, kdaj ste nazadnje pomežiknili? In zakaj? O mežikanju - takšnem in drugačnem danes več v rubriki Zakajček.
31.08.2024
V naši rubriki Zakajček bomo danes ugotavljali, katere živali spijo najdlje in katere potrebujejo najmanj spanca. Prisluhnimo Tadeji Bizilj in njenim sogovornikom.
Neveljaven email naslov