Suggestions
No search results.
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
No search results.
Search results
Search results
Search results
Search results
325 epizod
Oddaja prinaša utrip mesta na najrazličnejših področjih. V ospredju so tako aktualne teme kot tudi vsakdanji vrvež v mestnih četrtih in krajevnih skupnostih. Novinarji skupaj s sogovorniki ugotavljajo dejstva, pomanjkljivosti in napredovanje ob posameznih temah in obveščajo širšo javnost o željah in potrebah prebivalcev v mestu.
13.01.2025
Varstveno delovni center POLŽ Maribor je bil ustanovljen pred dobrimi 30-imi leti, njegovi uporabniki pa so odrasle osebe z motnjo v duševnem razvoju. Ob ustanovitvi je bilo v ta zavod vključenih osem oseb, skozi leta pa je rasel in nastalo je več enot in stanovanjskih skupnosti. Obiskali smo enoto Slovenska Bistrica, ki od leta 2008 domuje v novih, modernih prostorih. Preverili smo, kako poteka vsakdan uporabnikov in kako zaposleni poskrbijo, da so uporabniki delovno aktivni in da kakovostno preživijo prosti čas.
06.01.2025
Oddajo Odkrivamo smo tokrat posvetili Javnemu holdingu Maribor. Pregledali smo, kaj je bilo pri njih postorjenega v minulem letu in kakšni so načrti holdinga in njegovih družb za letos. Med drugim smo se pozanimali, ali lahko ob že potrjenih podražitvah odvoza odpadkov letos pričakujemo podražitev tudi drugih komunalnih storitev.
18.12.2024
Za zadnjo oddajo Odkrivamo smo sestavili kolaž različnih prispevkov – vsakega malo, kot se spodobi za medpraznični čas. Rdeča nit pogovorov s tremi uspešnimi ženskami je pogled na leto 2024 in želje in načrti za prihodnje. Aleksandra Podgornik, Dunja Legat in Alenka Spacal so dejavne na različnih področjih, so priznane ustvarjalke v gospodarstvu, knjižničarstvu in založništvu in imajo povedati veliko zanimivega.
30.12.2024
Z direktorico Štajerske gospodarske zbornice Aleksandro Podgornik, direktorico Univerzitetne knjižnice Maribor Dunjo Legat in pravljičarko ter ilustratorko Alenko Spacal smo se pogovarjali o uspehih, ki so jih dosegle v letošnjem letu in načrtih za naprej.
23.12.2024
V iztekajočem se letu so se obiskovalci v še večjem številu vrnili v muzeje, galerije ter v koncertne in gledališke dvorane. Zadnji mesec v letu pa je v kulturnih ustanovah še posebej živahno, saj so obiski kulturnih prireditev vse pogosteje praznično darilo. Decembrski utrip v mariborskem gledališču, kulturni četrti Minoriti, Pokrajinskem muzeju Ptuj - Ormož in v Zavodu za kulturo v Slovenski Bistrici smo predstavili v oddaji Odkrivamo.
16.12.2024
V oddaji Odkrivamo smo se tokrat podali po nekaterih občinah v okolici Maribora in preverili, kakšno dogajanje pripravljajo v času prazničnega decembra. Zanimalo nas je tudi, kaj pripravljajo ob skoku v novo leto.
09.12.2024
Na obletnico rojstva pedagoga Antona Skale smo obiskali dom, ki se imenuje po njem. V mariborskem Domu Antona Skale, ki je del Centra Gustava Šiliha, živijo otroci in mladi s posebnimi potrebami – do 26. leta in se izobražujejo po prilagojenih programih. Kakšen je utrip v domu in kako zaposleni tam mladim pomagajo odkriti njihove interese in najti področje, na katerem bodo uspešni?
02.12.2024
V oddaji smo se ozrli na nedavno praznovanje 130-letnice Kmetijsko-gozdarskega zavoda Maribor. S strokovnjaki in kmeti smo izpostavili pomen te ustanove za širše Podravje, se ozrli v zgodovino in spregovorili o izzivih kmetijstva. To se je skozi stoletje spreminjalo, poslanstvo zavoda pa je ostalo enako: strokovno izobraževanje in svetovanje kmetom, pa tudi prenos najsodobnejših tehnoloških dognanj v prakso.
25.11.2024
Lutkovno gledališče Maribor zaznamuje 50-letnico delovanja. Ob praznovanju pripravljajo hišni festival, in sicer med 28. novembrom in 3. decembrom. Zvrstile se bodo številne predstave za najmlajše in tudi za starejše občinstvo – med drugimi brezčasna Žogica Marogica –, pa tudi spremljevalni dogodki. Več o tem, pa o knjigi, ki jo gledališče izdaja ob jubileju, o širitvi Lutkovnega muzeja, bogati zgodovini tega gledališča in o tem, kako vzbuditi in ohraniti zanimanje za lutkovno umetnost pri otrocih in odraslih, smo govorili v oddaji Odkrivamo.
18.11.2024
Likovna umetnost je na ogled v muzejih in galerijah, te umetnine pa je mogoče tudi kupiti. Zanimal nas je ta trg – kdo kupuje, prodaja in zbira umetnine in kakšno vlogo imajo pri tem prodajne galerije; v Mariboru jih ni veliko. Pozanimali pa smo se tudi, koliko je kupcev in kakšen je njihov motiv za nakup, in ugotavljali, kolikšen je zaslužek likovnih ustvarjalcev
11.11.2024
Oddajo Odkrivamo smo tokrat namenili martinovanju v Mariboru. Na dan osrednjega dogajanja na Trgu Leona Štuklja smo preverili, kakšen je letošnji vinski letnik in katere so značilnosti štajerskih vin. Z gosti smo spregovorili tudi o tem, ali za privabljanje gostov mesto dovolj izkoristi najstarejšo trto na svetu in tukajšnje največje martinovanje na Slovenskem.
04.11.2024
Vprašanja o ženskah v politiki so si postavljali že v starih časih; in tako je še dandanes. Na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Mariboru so pred kratkim končali zanimivo raziskavo o opolnomočenju žensk pri vstopu v politiko; ugotovitve prinašajo zanimiv zgodovinski, družbeni in znanstveni pogled na to tematiko. Z različnih zornih kotov ga bomo skušali osvetliti tudi mi v oddaji Odkrivamo.
28.10.2024
Še nekaj dni nas loči od prazničnega prvega novembra, ki bo znova napolnil pokopališča. V oddaji Odkrivamo smo preverili, kakšen prometni režim bo takrat v veljavi, kako ravnamo s svečami, kakšni so naložbeni načrti pogrebnega podjetja in še kaj.
21.10.2024
Sodobna tehnologija pomembno vpliva in usmerja razvoj družbe in močno kroji naše življenje, vse bolj posega tudi v naš prosti čas in krni našo zasebnost. O teh in drugih izzivih sodobne družbe premišljujejo udeleženci 30. Mednarodnega festivala računalniške umetnosti MFRU v Mariboru, ki do nedelje, 27. oktobra poetka v nekdanji Veliki kavarni. Z mladimi, ki ustvarjajo računalniško umetnost in se v svojih delih kritično odzivajo na vpliv tehnologije na naše življenje se pogovarjamo tudi v oddaji Odkrivamo.
14.10.2024
V ponedeljkovi oddaji Odkrivamo smo se ustavili pri domači in umetnostni obrti oziroma rokodelstvu. Marsikje v svetu je to pomemben del identitete posameznih držav in narodov. Razvita gospodarstva namenjajo domači obrti ustrezne spodbude in z mnogimi ukrepi, tudi finančnimi olajšavami, poskrbijo, da se ta del narodne ustvarjalnosti primerno razvija v donosno gospodarsko panogo. Kako je pri nas, kako rokodelci živijo v Mariboru? S kakšnimi izzivi se spopadajo in ali jih država spodbuja pri ustvarjanju, ste lahko slišali v oddaji Odkrivamo.
07.10.2024
Oddajo Odkrivamo smo tokrat posvetili mednarodnemu dnevu brezdomcev, ki ga zaznamujemo desetega oktobra. Obiskali smo obe mariborski zavetišči za brezdomce -- tisto na Šentiljski cesti, ki spada pod mariborski Center za socialno delo, in zavetišče mariborske Nadškofijske Karitas na Ljubljanski. Po nekih podatkih je v Mariboru več sto brezdomcev, a je o njihovem točnem številu, kot bodo povedali sogovorniki, težko govoriti, saj je pri nas veliko tudi tako imenovanega prikritega brezdomstva.
30.09.2024
Dnevi evropske kulturne dediščine in teden kulturne dediščine, ki potekajo z več kot 400 dogodki po vsej Sloveniji, tudi na Štajerskem, so tema oddaje Odkrivamo. Z gosti smo govorili o projektih, ki jih s področja dediščine pripravljajo na osnovnih in srednjih šolah in o pomenu izobraževanja tako mladih kot odraslih ….
23.09.2024
Danes je slovenski dan športa, hkrati pa vstopamo v evropski teden športa. V oddaji Odkrivamo smo opozorili na možnosti brezplačne rekreacije v nekaterih športnih objektih v Mariboru in govorili tudi o tem, kako majhen športni talent zrase v velikega, kaj je za to ključno in katere frustracije je treba premagati. Vedno znova pa je treba spominjati tudi na etiko in se vprašati - ali štejejo v športu res le zmage in vrhunski dosežki in kakšen je ob tem pomen užitka in veselja.
16.09.2024
Tokratno oddajo Odkrivamo Maribor smo posvetili evropskemu tednu mobilnosti v Mariboru. Do konca tedna bo namreč v mestu potekala vrsta dogodkov za promoviranje trajnostne mobilnosti – za spodbujanje uporabe javnega potniškega prometa, kolesarjenja in pešačenja. Z gosti bomo osvetlili letošnji program tega projekta in med drugim preverili, katere ukrepe še mora mesto sprejeti za okolju prijaznejšo mobilnost.
09.09.2024
Ali že veste, kje bo vaš otrok nabiral znanja in veščine tudi zunaj šolskih klopi in zidov? Ste privrženec tega ali ste bolj za to, da ima otrok nekoliko podaljšano otroštvo, več časa zase, za prijatelje in tiste prostočasne aktivnosti, ki si jih sam želi? O obšolskih in prostočasnih dejavnostih mladih smo govorili v oddaji Odkrivamo.
Neveljaven email naslov