Foto: ORF Foto:
Foto: ORF Foto:
Častitljiv jubilej majhne vaške šole
Foto: ORF
Častitljiv jubilej majhne vaške šole
Foto: ORF

Močna volja do obstoja

Slovesnost sta organizirala predsednik združenja staršev Anzej Vauti in Pepej Polesnig. Ideja za srečanje pa se je porodila, ko je bili nadaljnji obstoj ljudske šole v Vogrčah na nitki.

Ko je kolegij koroške deželne vlade maja lani sklenil nov šolski koncept s šolskimi centri in zaprtjem malih šol, je bila na seznamu ogroženih podružničnih šol tudi vogrška. Sledile so demonstracije in protesti staršev vseh prizadetih šol.

Podružnični ljudski šoli v Vogrčah so zaenkrat še podaljšali rok do leta 2018. Vogrjani pa do takrat ne mislijo čakati križem rok, temveč želijo opozarjati nase in na pomen, ki ga ima zanje šola na vasi, je na slovesnosti v nedeljo poudaril soorganizator srečanja Pepej Polesnig.

Kako dobro izobrazbo in osnovo za poklicno pot so dobili na majhni vaški šoli, kažejo uspehi in življenjske zgodbe nekdanjih učencev in učenk. Med absolventi so zdravniki, juristi, znanstveniki in podjetniki. Marianne Klemun, ki je šolo obiskovala od 1963 do 1966, je danes zgodovinarka, izredna univerzitetna profesorica in namestnica dekana na Institutu za zgodovino na dunajski univerzi.

Tudi Pliberški župan Stefan Visotschnig (SPÖ) se zaveda pomena šole na vasi. Tudi sam se je pisati in brati naučil v Vogrčah.

Ko je ljudska šola leta 1881 prvič odprla svoja vrata, je bilo nad 100 učencev. V času med obema vojnama pa jih je bilo celo okoli 120. Takrat je bilo tudi do 60 učencev v enem razredu.

Danes dvorazredno šolo obiskuje 24 deklet in fantov. Tako kot njihovi starši tudi učitelji upajo, da bo njihova šola lahko praznovala še mnogo častitljivih obletnic, si želi učiteljica Martina Kos.

Iz pedagoškega vidika se šola v Vogrčah vsekakor lahko meri tudi z visokoorganiziranimi šolami.


Več na slovenci.orf.at