Dva predloga Volilne skupnosti (VS) sta deležna posebne pozornosti zapisa Romana Verdela. SPÖ, ÖVP Bürgerliste in svobodnjaki (FPÖ) so odklonili tako podporo za vzgojno-izobraževalni ustanovi Društva „Dvojezični otroški vrtec Jaz in ti - Du und ich“, torej otroški vrtec in varstvo. Predlog za podporo je predvideval 6.000 evrov za otroški vrtec, v katerem je 50 otrok.
Letos Slovencem niti enega centa podpore
Kakor piše frakcijski vodja VS Roman Verdel, je to prvič, da slovenske in dvojezčne ustanove (SPD Borovlje, glasbena šola, zavetišče, otroški vrtec in jasli) niso prejele niti enega centa podpore mestne občine Borovlje, medtem ko so v preteklosti še vedno bile deležne ene ali druge podpore, pa četudi včasih manjših zneskov.
Iz zapisa je razvidno, da ima Društvo „Dvojezični otroški vrtec Jaz in ti - Du und ich“ v Borovljah jasli za najmlajše, vrtce in varstvo za skupno 120 otrok. Verdel, ki je tudi predsednik omenjenega društva, nato primerja razmere z mestnim otroškim vrtcem. V občinskem proračunu je zanj predvidena postavka 636.500 evrov. Z odštetimi prihodki v višini 292.000 evrov preostane znesek nad 340.000 evrov, ki ga krije mestna občina.
Preračunano na 100 otrok občina za vsakega prispeva 3.445 evrov letno. To da je vsekakor korektno in Volilna skupnost Borovlje bo predlog tudi podprla. Kar zadeva dvojezični otroški vrtec pa primanjkljaj na otroka znaša 1.700 evrov letno. Sklad za dvo- in večjezične otroške vrtce krije 1.560 za enega otroka, pri številu 50 otrok znaša primanjkljaj 6.000 evrov, da bi bil proračun izravnan.
Verdel ocenjuje, da dvojezični otroški vrtec odločilno razbremenjuje občino, ki bi sicer morala skrbeti za več otrok, ne da bi prejela kakšen denar iz sklada za dvo- in večjezične otroške vrtce. Večini v občinskem svetu pa očita, da nima posluha in razumevanja za kakovostno dvojezično vzgojo. Naposled še navaja, da vse občine, v katerih so dvojezični otroški vrtci, za delovanje prispevajo svoj delež, deloma do 30.000 evrov.
Samo v Borovljah je to drugače. Tu politični mandatarji glasujejo proti enemu delu prebivalstva, ki zaupa ustanovam slovenske narodne skupnosti. „Je to pot v skupno prihodnost?“ se sprašuje Roman Verdel in nadaljuje: „Kje je tolikokrat imenovano novo ozračje v deželi? Ali nismo pravtako davkoplačevalci in mogoče celo državljani drugega razreda?“
Verdel: „Društvo skrbi za 120 otrok“
Več na slovenci.orf.at
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje