Foto: ORF Foto:
Foto: ORF Foto:

Pet let se zavzemajo za razvoj jezika

Starši morajo posredovati jezik otrokom

Slovenščina ima v združeni Evropi kot evropski jezik sicer nov pomen in novo vrednoto. Za ohranjanje in razvoj jezika v jezikovno mešanih in obrobnih območjih pa je bistveno, da ga govorimo in da ga starši posredujejo otrokom od rojstva naprej kot družinski jezik ali kot enega od družinskih jezikov v mešanih zakonih. Na Koroškem se povečuje število k dvojezičnemu pouku prijavljenih otrok, po drugi pa pada število otrok z osnovnim znanjem slovenskega jezika.

Želja , da bi število slovensko govorečih naraslo

Spoznanje je bilo povod, da je leta 2010 dal častni predsednik Krščanske kulturne zveze (KKZ) Janko Zerzer pobudo za Iniciativo „Slovenščina v družini“. Prvič se je Iniciativa javnosti predstavila septembra 2010 v sklopu Dolge noči jezikov na celovški univerzi. Od takrat se pobudniki in nositelji iniciative z različnimi prireditvami, publikacijami in posveti se Iniciativa zavzemajo, da bi število govork in govorcev slovenskega jezika na Koroškem spet naraslo in da bi se ob tem ohranila tudi koroška slovenska narečja.

„Basni in pesmi v selskem narečju“

Zadnji otrok Iniciative „Slovenščina v družini“ je zgoščenka z naslovom „Dba munija“ z basnimi in pesmimi v selskem narečju. Nastala je v sodelovanju s Katoliškim prosvetnim društvom Planina v Selah. V petek so zgoščenko predstavili na prireditvi ob slovenskem kulturnem prazniku v Selah, v ponedeljek dopoldne pa še v prostorih Krščanske kulturne zveze v Celovcu.

Kot poudarja namestnik tajnice KKZ Martin Kuchling, je eden od glavnih dosežkov Iniciative po petih letih, da je pobuda preskočila na društva. V prihodnje pa naj bi zajela celoten slovenski kulturni prostor. Ključ do jezikovnega zaklada imajo družine, je prepričan Kuchling.

Polovici jezikov grozi izginotenje

Minula nedelja je po vsem svetu bila tudi v znamenju materinščine. Unesco je 21. februar razglasil za mednarodni dan maternega jezika v spomin na protest in smrt bengalskih študentov, ki so leta 1952 zahtevali uradno rabo njihovega maternega jezika. Unesco je z dnevom želel opozoriti na potrebo po ohranjanju kulturne in jezikovne raznolikosti po svetu. Po svetu danes govorijo približno 6.000 različnih jezikov. Od tega jih po oceni Unesca polovici grozi, da bodo izginili.


Več na slovenci.orf.at