Foto: ORF Foto:
Foto: ORF Foto:
Poletni sprejem v soju 165-letnice
Foto: ORF
Poletni sprejem v soju 165-letnice
Milan Predan, Andrej Rahten in Gorazd Žmavc v pogovoru. Foto: ORF

Kot nekakšna prispodoba viharne zgodovine, skozi katero je bilo treba vedno spet začeti znova, je nihalo vreme, dobesedno viselo na nitki, ko je Mohorjeva Celovec v torek zvečer vabila na – tako je zapisala v vabilu - drugi poletni sprejem.

Vpeta med tradicijo in iskanje pravilnih odgovorov na izzive časa Mohorjeva družba letos praznuje 165. obletnico obstoja. Širjenje slovenske besede z izdajanjem slovenskih knjig je eno izmed njenih poslanstev do danes. Ob tem, da je pomembna njena povezovalna vloga med narodoma v deželi in državama Avstrijo in Slovenijo.

„Vztrajnost in inovativnost“

Vse to je prišlo do izraza na poletnem sprejemu Mohorjeve Celovec. Pevsko je večer oblikoval Kvintet bratov Smrtnik. Po pozdravnih besedah direktorja Franca Keliha, ki je tudi vodja založbe, je direktor Karl Hren strnil nekatere poglavitne vidike. Kolikokrat je bilo treba začeti bolj ali manj znova, iz nič. Zlasti po prvi, nato po drugi svetovni vojni. Mogoče je to bilo z vztrajnostjo, je poudaril Karl Hren, drugo je pripravljenost za sprejemanje inovacij.

Pomemben gospodarski dejavnik

Tudi v prihodnje si bo Mohorjeva prizadevala za razvijanje novih idej in igrala svojo vlogo pri ohranjanju slovenskega jezika, o izzivih razmišlja direktor Karl Hren. Kot delodajalec zaposluje 70 ljudi.

Olip: „Geslo ustanovitelja velja še danes“

Znamenita je misel, ki jo je kot življenjsko vodilo zapisal škof Anton Martin Slomšek: „Sveta vera bodi vam luč, materin jezik pa ključ do zveličavne narodove omike“. Na tem življenjskem geslu gradijo tudi danes, še posebno v svetu pomanjkanja vrednot, opominja predsednik Mohorjeve družbe, dekan Ivan Olip.

Žmavc: „Mohorjeva je nosilec regijskega sodelovanja“

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc podčrtuje, da gre za trdoživo družbo, ki je preživela različne sisteme in je širila slovenski duh in slovensko besedo. Tudi tesno povezanost Urada vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu z Mohorjevo omenja, prav tako njeno zavzemanje za mlade. In povezovalno vlogo med državami v skupnem kulturno-gospodarskem prostoru.

Micka Opetnik, urednica cerkvenega lista krške škofije „Nedelja“, ki obhaja letos 90. obletnico svojega izhajanja, pravi, da je povezanost z Mohorjevo od začetka tesna in odseva na več ravneh. Poslanstvo Mohorjeve in Nedelje da je eno in isto.

Predan: „Mohorjeva igra pomembno vlogo“

O pomembni vlogi, ki jo ima Mohorjeva za kulturno izmenjavo v obeh smereh, razmišlja generalni konzul RS v Celovcu Milan Predan. Glede na to, da narodna skupnost potrebuje tudi močne gospodarske subjekte, je Mohorjeva eden izmed teh.

Skozi zgodovino začenši na velikonočno nedeljo leta 1851, ko je mestni kaplan v Celovcu Andrej Einspieler obiskal škofa Antona Martina Slomška in ga je Slomšek navdušil za ustanovitev društva, ki bi izdajalo slovenske knjige, sta zbrane na poletnem sprejemu Mohorjeve Celovec v obeh deželnih jezikih pospremila Monika Novak-Sabotnik in glavni urednik splošnega programa Mohorjeve založbe, zgodovinar Hanzi Filipič.

Poletni sprejem Mohorjeve Celovec bo tudi tema v slovenski televizijski oddaji „Dober dan, Koroška“ prihodnjo nedeljo, 17. julija, ob 13.30 uri na mreži ORF2.


Več na slovenci.orf.at