Mesto Celovec si v vročih poletnih mesecih prizadeva za umetniško poživitev dvorišč v središču mesta, kjer se v okviru takoimenovanih Donnerszenen vsaka dva tedna na več prizoriščih odvija zanimiv program, predvsem s koncerti in gledališčem. Konec junija je bila na ogled tudi zanimiva gledališka predstava Upornik, v nemščini Rebell. Za režijo so poskrbeli Tea Kovše, Marlies Franz in Christian Moser (zadnja navedena sta tudi mentorja igre), za dramaturgijo in izdelavo lutk ter lutkovno animacijo prav tako Tea Kovše, poleg nje smo na odru videli blesteti tudi nastopajoča Yvesa Brägerja in Natalie Krainer, sodelovala pa sta še kostumografinja in scenografinja Katarina Zalar ter Mohamed Alchawa, svetovalec za arabski jezik.
Grum v izvedbi Teatra Štrik
Upornik je drama enodejanka, ki jo je napisal slovenski dramatik in pisatelj Slavko Grum leta 1927. Je psihoanalitična drama, ki govori o blaznežu, zapitem slikarju v kavarni. Uporno dejanje pa je prvo dejanje drame Upornik Teatra Štrik (Tea Kovše in Yves Bräger), ki temelji na Grumovi drami Upornik in v kateri je glavna oseba natakar (Yves Bräger) v neobiskanem baru. Brazilska pevka (Natalie Krainer) naj bi ta večer s svojim petjem napolnila bar z ljudmi. Vendar je edini gost, ki se pojavi, pes (v velikem pasjem kostumu se skriva Tea Kovše). Uprizoritev je v več jezikih: sprva natakar govori v francoščini, nato v nemščini in slovenščini, nazadnje pa v arabščini. Elegantna pevka pa doda med petjem brazilskih pesmi še peti jezik – portugalščino.
Kljub več jezikom ima zgodba bolj kot na besedilu poudarek na gibu, mimiki, glasbi in lutkovni animaciji, s čimer predstava ponuja vse, da gledalec zlahka spremlja dogajanje, tudi če ne razume nobenega od govorjenih jezikov. Gib, čustvena glasba in lutkovna animacija so tako precizno odigrani in izraziti, da to ni potrebno. Uporaba več jezikov kot gledališkega sredstva se zdi zelo izvirna in dobro izkoriščena odločitev ustvarjalcev.
Slavko Grum je bolj kot po drami Upornik znan po drami absurda, točneje s svojo dramo Dogodek v mestu Gogi, ki je danes del obveznega učnega načrta v slovenskih srednjih šolah. Po njem je poimenovana nagrada za najboljše slovensko dramsko besedilo, letos je to drama Usedline avtorice Katarine Morano, premierno uprizorjene februarja v Mestnem gledališču ljubljanskem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje