Foto: Lea Širok Foto:
Foto: Lea Širok Foto:
Vsaka vas ima svoj glas
Foto: Lea Širok
Vsaka vas ima svoj glas
Foto: Lea Širok
Vsaka vas ima svoj glas

Slovenska narečna krajina je izjemno pestra. Da to drži, so nas spet prepričali sodelujoči na drugem natečaju Vsaka vas ima svoj glas, ki ga je v četrtek, 12. oktobra 2017, gostila Osnovna šola Sečovlje. Šolsko telovadnico sta na zaključni prireditvi natečaja, ko so najboljšim podelili tudi nagrade, napolnila humor in radoživost narečij Štajerske, Koroške, Dolenjske, tržaškega Krasa in slovenske Istre. Slovenski osnovnošolci iz Madžarske pa so pozdrave poslali v video zapisu. Če ste dogodek zamudili, lahko nekaj utrinkov ujamete s poslušanjem reportažnega zapisa dogodka, ki ga je pripravila Lea Širok.


Na drugem natečaju slovenskih šol Vsaka vas ima svoj glas je s svojimi raznovrstnimi narečnimi prispevki sodelovalo 120 učencev in več kot 30 mentorjev iz 16-ih šol. Tudi letos so v narečju oblikovali skeče in dramske prizore iz vsakdanjega življenja, popisali tradicionalne praznike, pripravo določenih jedi …

Sečoveljska šola je natečaj oziroma festival prevzela od osnovne šole Muta, kjer se je lansko leto tudi vse začelo. Natečaj so razpisali ob 80-letnici rojstva priznane slovenske dialektologinje, akademikinje Zinke Zorko, ki je svoje življenje posvetila raziskovanju koroških, štajerskih in panonskih govorov.

»Res je ta projekt zrasel na mojem zelniku. Ko sem se raziskovalno ukvarjala z mojim narečjem iz Sv. Jerneja nad Muto, me je večkrat zmotil odnos do narečja, češ, da je to nekaj grdega, slabega ... 'z otrokom zato ne bom govoril tako'. To me je bolelo, saj verjamem, da so narečja bogastvo, in da je treba takšen odnos do njih spremeniti. In s tem festivalom se je uresničil velik del mojih sanj,« nam je povedala pobudnica natečaja in njegova vodja , slavistka na osnovni šoli Muta.

Zdaj si želijo, da bi festival postal tradicionalen: »Lansko leto si nisem upala niti predstavljati, da bi se to zgodilo, čeprav sem na to po tihem vseeno upala. Že lani pa so bili nad festivalom vsi izjemno navdušeni. Tudi doktorica Zinka Zorko je takrat rekla, da toliko pozitivne energije, pozitivnega odnosa do slovenskega jezika na enem mestu, in med tako mladimi ljudmi, še ni srečala. Tudi sama sem zdaj prepričana, da Slovenci to potrebujemo.«

Kako veliko je zanimanje za narečno besedo so pokazali obiskovalci in obiskovalke, ki so napolnili telovadnico v Sečovljah. Ravnateljica osnovne šole Mirela Flego je poudarila: »Ponosni smo, da smo ta festival lahko izpeljali, da je našo šolsko telovadnico napolnilo toliko lepih slovenskih narečij. Prepričana sem, da znamo na ta način veliko bolj ceniti in uporabljati tudi svoje narečje

Nekaj sodelujočih učencev in učenk smo vprašali, zakaj so se odločili za sodelovanje v natečaju Vsaka vas ima svoj glas.

»Zato, da se ohrani vsako narečje vasi in lahko posamezno vas prepoznamo tudi po njenem narečju,« meni Julija iz šestega razreda osnovne šole v Proseku.

Teja iz petega razreda sečoveljske osnovne šole dodaja: »Mi je všeč, kako lahko turistom pomagamo, da v čim večjem številu obiščejo našo prelepo Slovenijo in našo lepo pokrajino. Naše soline pa še dandanes obratujejo

Devetošolki Ivana in Urša ter sedmošolec Jaša iz mariborske Osnovne šole Draga Kobala pa so o tem, zakaj ohranjajo tradicijo narečja, pojasnili: »Slovenija je tako majhna, ob tem pa je zanimivo, da imamo toliko različnih narečij. Imamo zelo veliko lepih narečnih besed, veliko ljudi pa njihovega pomena ne pozna. Mi pa tu spoznamo nekaj novega in pridobivamo nove izkušnje. Narečja so zame vedno bila nekakšen izziv, lahko bi rekli, da so v Sloveniji skorajda izumrla, pa je prav, da jih na novo oživimo, da se znova rodijo

Festival Vsaka vas ima svoj glas se bo prihodnje leto iz Sečovelj preselil v drugi kraj. Kateri osnovni šoli ga bodo predali, pa naj za enkrat, kot so dejali, ostane še skrivnost.

Lea Širok

Vsaka vas ima svoj glas