Delni neuradni izidi predsedniških volitev kažejo, da se je Romana Tomc uvrstila na tretje mesto s približno polovico glasov drugouvrščenega Marjana Šarca, a obenem z dvakrat več glasovi od četrtouvrščene Ljudmile Novak (NSi).
Tomčeva, ki je ob prihodu v štab požela aplavz navzočih podpornikov, je nad izidom zadovoljna. Zahvalila se je vsem, ki so šli na volitve in še posebej tistim, ki so glas zaupali njej. Predvsem pa se je zahvalila svoji volilni ekipi, ki je v mesecu dni naredila "praktično nemogoče". Izid je zanjo uspeh, vsekakor 100-odstotkov višji od tistega, ki so ji ga napovedali. "To pomeni, da danes še živimo v času, ko pravzaprav z javnim raziskovanjem na neki način ustvarjamo pričakovanja volivk in volivcev," je izjavila.
Tudi ona je obžalovala nizko volilo udeležbo, ki kaže na to, da v Sloveniji še nismo uresničili vseh potencialov, ki jih demokratična družba ponuja. Upa, da bodo državljani nekoč začutili, da njihov glas resnično šteje. Šele ko bo to začutila več kot polovica volilnega telesa, šele takrat si lahko obetamo demokratične spremembe, je napovedala.
Janša: Vladajo ljudje, ki niso voljeni
Predsednik SDS-a Janez Janša je presodil, da je Tomčeva "bojevala dober boj" in vnesla veliko prepotrebne vsebine. Predvsem pa je dosegla najvišji izid med parlamentarnimi strankami oziroma med kandidati, ki so izšli iz vrst parlamentarnih strank. Volivci preostalih strank očitno "svojih" kandidatov niso zares podprli, je dejal.
Še največji poudarek je dal vprašanju volilne udeležbe. Ta pada iz volitev v volitve, in to že dolgo. Prišli smo do točke, ko je udeležba polovična v primerjavi s tisto na prvih večstrankarskih volitvah v Sloveniji. "Smo na neki meji, ko država presoja, ali ima delujočo demokracijo ali ne."
Podal je svojo analizo, zakaj je tako. Volivci čutijo, da se v Sloveniji veliko odločitev ne sprejema prek položajev, ki so voljeni, temveč nekje v ozadju. Kot tipičen primer je poudaril primer domnevnega pranja denarja v največji državni banki, kjer naj bi se leta 2010 oprala milijarda dolarjev iz Irana. "V Sloveniji očitno obstaja krog ljudi, ki je sposoben to operacijo izpeljati, ob tem, da vlada nič ne ukrene. To je zdaj ključni problem, in dokler se tega ne bomo lotili, toliko časa bo participacija padala."
Vzdušje umirjeno
Izmed vidnejših članov so bili v volilnem štabu med drugim navzoči nekdanja kultura ministra Aleš Hojs in Vasko Simoniti, poslanci Jelka Godec, Alenka Jeraj, Marijan Pojbič, Anže Logar, Žan Mahnič, nekdanji sekretar v kabinetu predsednika vlade Božo Predalič in drugi. Vzdušje je bilo razmeroma pozitivno, saj se je Tomčeva uvrstila precej bolje od prvih javnomnenjskih napovedi, ki so ji kazale največ četrto mesto. Obenem pa je bilo med navzočimi slišati nezadovoljstvo nad volilno udeležbo in vseeno zanje prenizkim izidom.
Simoniti je pričakoval več
Glede na razmere v kampanji je bil "odmerjen zadnji mesec" kakovosten in afirmativen, pokazal je na kakovost kandidatke Tomčeve, je v izjavi za medije ocenil Simoniti. Žal mu je, da ljudje niso prepoznali njene kakovosti, za katere Simoniti kot član stranke in sodelavec v kampanji ocenjuje, da so bile najboljše.
T. i. boja za prestiž na desnici med SDS-om in NSi-jem ni želel komentirati, čeprav je SDS končal spredaj. "Ne sprašujete pravega človeka. Ker jaz nikoli, odkar se ukvarjam s politiko, nikoli mi ni šlo za drugo, kot da se spopadam z lastnim okoljem, lastno stranko in kakovostjo njenih ljudi."
Ocenil je, da je odstotek Tomčeve "absolutno premajhen". A bolj kot to je zanj presenečenje, kako nizka je bila volilna udeležba. Če je vodilnega kandidata izbrala le petina ljudi, je čas, da se politika vpraša o legitimnosti. "Ne odrekam legitimnosti volitvam," je poudaril, bolj se mora celotna politika osrediniti na to problematiko, da je ljudem očitno popolnoma vseeno, kdo je na oblasti.
Pojbič: Nobenega spopada ni
Pojbič je ocenil, da v takih okoliščinah noben normalen demokratičen kandidat, kot je Tomčeva, ne bi mogel zmagati. Sicer pa zanj te volitve niso ključne in tudi ne bodo imele nekega velikega vpliva; ključne bodo državnozborske naslednje leto.
Poslanec ne vidi nobenega spopada med SDS-om in NSi-jem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje