Kot je na novinarski konferenci pojasnil predsednik Državne volilne komisije Peter Golob, bodo volivci, ki bodo med volitvami v izolaciji, imeli možnost glasovati po pošti, če bodo vlogo oddali do 18. aprila. Lahko pa glasujejo na domu, enako kot drugi bolniki, če vlogo oddajo do vključno 20. aprila. "Pri tem ni potrebno nikakršno zdravniško potrdilo, dovolj je SMS-sporočilo ali sporočilo iz zVem, da je oseba v izolaciji." Za druge bolnike, ki niso okuženi z novim koronavirusom, a bi vseeno želeli glasovati od doma, ni potrebno zdravniško potrdilo. "Zadostuje obvestilo katerega koli zdravnika, ne samo družinskega," je pojasnil Golob. Dovolj je kratko obvestilo po elektronski pošti. Pomembno je, da zdravnik potrdi, da se volivec zaradi bolezni ne more zglasiti na volišču.
Tistim, ki bodo zboleli 21., 22. ali 23. aprila oziroma bodo priprti ali zaprti v tem obdobju, pa po Golobovih besedah zakonodaja ne omogoča glasovanja na volitvah. "Priznamo, da gre za zakonodajno napako, na katero bomo opozorili. Upoštevati pa je treba tudi logistične težave, ki lahko pri tem nastopijo. Če nekdo v soboto zvečer zaprosi za glasovanje na domu, je to logistično skoraj nemogoče izvesti."
DVK je po zgledu Portugalske za volilne upravičence, ki so v izolaciji zaradi okužbe z novim koronavirusom, predlagal, da bi na voliščih glasovali v določenem časovnem obdobju, na primer med 17. in 18. uro ali med 18. in 19. uro. A kot je pojasnil Golob, so ministrstvo za zdravje, NIJZ in strokovna posvetovalna skupina za covid-19 temu odločno nasprotovali. "Zato smo na seji ta predlog umaknili. Njihovo mnenje je bilo, da volilna pravica ne sme ogroziti pravice do zdravja."
Golob je razburjenje zdravnikov, ki se nanaša na sklep DVK-ja, po katerem je za glasovanje na domu zaradi bolezni potrebno zdravniško potrdilo, označil za nepotrebno. "Res je, da je bil tak sklep letos prvič sprejet, vendar je treba poznati ozadje." Po besedah Goloba so se na referendumu o vodah pojavile določene zlorabe glasovanja na domu. Volilni odbori so namreč prejemali prošnje za glasovanje na domu, ker naj se volivec ne bi mogel udeležiti glasovanja na volišču. Ob prihodu na dom pa so ugotovili, da je volivec zdrav in je "prostodušno priznal, da se mu ni ljubilo na volišče, zaradi česar je zaprosil za glasovanje na domu".
Golob je dejal, da želijo tovrstne situacije preprečiti z zdravniškimi obvestili. "Sklep smo omilili. Ni potrebno zdravniško potrdilo. Zadostuje obvestilo katerega koli zdravnika, ne samo družinskega." Kot je še pojasnil Golob, jih je pri odločitvi vodila predvsem skrb, da bi bilo lahko glasovanje na domu zaradi bolezni letos precej bolj obsežno. Na zadnjih volitvah naj bi bilo v Sloveniji 1030 takšnih prošenj. "Če upoštevamo, da imamo pri nas 1400 družinskih zdravnikov, to pomeni, da to zanje ni tako velika obremenitev." Državna volilna komisija bi strošek potrdil tudi lahko pokrila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje