Kdo bi si še pred enim mesecem mislil, da bo Mark Cavendish sploh vozil 108. Dirko po Franciji, kaj šele, da bi kdo na glas razmišljal, da bo 36-letnik ogrožal enega izmed večnih rekordov samega Eddyja "kanibala" Merckxa.
Premočan tudi za van Aerta
Cavendish je bil v šprintu glavnine premočan za vse preostale šprinterje, ki niso bili kos uigranemu vlaku ekipe Deceuninck Quickstep.
Belgijska zasedba je že predtem v zadnjih 20 km zakuhala razbitje pelotona na več skupin, na koncu pa so svetovni prvak Julian Alaphilippe, zmagovalec letošnje Flandrije Kasper Asgreen in najboljši "lead-out" na svetu Michael Moerkov pripravili teren za že tretjo Cavendishovo zmago na letošnji francoski pentlji.
Po 4. in 6. etapi je tokrat v 10. etapi, Albertville-Valence, Britanec na ciljni črti za pol sprednjega kolesa prehitel Wouta van Aerta (Jumbo Visma) in Jasperja Philipsena (Alpecin Fenix).
Šprinterski vlak kot iz učbenika
"To je bil vlak stare šole, kot voda v mlinu. Kot bi bral kakšen kolesarski magazin, lead-out kot iz učbenika," se je v prvem intervjuju smejalo velikemu zmagovalcu dneva Marku Cavendishu.
"Znova sem počaščen in ponižen. Celoten dan so zame delali svetovni prvak, ki je tukaj nosil rumeno majico, zmagovalec spomenika Po Flandriji in seveda Michael Moerkov, ki gre v kratkem na olimpijske igre, da zmaga v madisonu. Potem je bil tu še zmagovalec Omloopa, ki je naredil vse zame na cesti. Moral sem dokončati delo, saj mi ni bilo treba nič delati, razen v zadnjih 150 metrih. To je bila zmaga ekipe, ki se ji moram zahvaliti za vse," se je ekipi Deceuninck QuickStep zahvalil kot vedno zgovorni Cavendish, ki je s tem še utrdil lastništvo zelene majice, ki je sicer sekundarni cilj veterana.
Izenačenje rekorda že ta teden?
Najtrofejnejši kolesar vseh časov Merckx je na Dirki po Franciji v bogati karieri ob petih skupnih zmagah dobil rekordnih 34 etap, a letos prerojeni Cavendish zdaj grozi vsaj z izenačenjem. Do konca letošnjega Toura so predvidene še kar štiri šprinterske etape: 12., 13., 19. in zadnja, 21. etapa. Rekord lahko tako raketa z Mana izenači že v četrtek ali petek.
Brez sprememba med prvih 15
V skupnem seštevku kljub burnemu dogajanju zaradi razbijanja glavnine zaradi bočnega vetra ni prišlo do sprememb. Tadej Pogačar (UAE Emirates) je obdržal vso veliko prednost pred preostalimi zasledovalci. Tokrat je 22-letnik iz Komende zasedel 25. mesto, ob njem pa so se razvrstili tudi vsi preostali kolesarji iz vodilne petnajsterice skupnega seštevka.
Matej Mohorič in Luka Mezgec, ki sta v zadnjih kilometrih delovala za svoja ekipna šprinterska kapetana, sta v Valencu zasedla 42. in 101. mesto.
Sledi dvojni vzpon na mitski Mont Ventoux
10. etapa je bila po dnevu premora speljana po okusu šprinterjev in je bila zgolj ogrevanje za kandidate za najvišja mesta. V sredo je na sporedu 11. etapa, ko se bodo kar dvakrat povzpeli na sloviti Mont Ventoux. 198,9 km dolga tretja gorska etapa letošnjega Toura se bo začela v mestu Sorgues, po drugem vzponu na slovitega provansalskega velikana pa se bo sklenila s spustom v mestu Malaucene.
Dirko po Franciji lahko na MMC-ju spremljate tudi v tujini (navodila).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje