Seznam etap letošnje Dirke po Sloveniji
1. etapa, sreda, 14. junija: Celje–Rogaška Slatina
2. etapa, četrtek, 15. junija: Žalec–Ormož
3. etapa, petek, 16. junija: Grosuplje–Postojna
4. etapa, sobota, 17. junija: Ljubljana–Kobarid
5. etapa, nedelja, 18. junija: Vrhnika–Novo mesto
Na okrogli mizi, ki je potekala na sedežu podjetja Adria Mobil v Novem mestu, niso govorili le o preteklosti, temveč tudi o sedanjosti in prihodnosti. Ob tej priložnosti so razkrili, katera mesta bodo gostila starte in cilje vseh petih etap 29. Dirke po Sloveniji.
Se bo po 10 letih vrnil Vršič?
Boj za zeleno se bo letos odvijal od srede, 14. junija, do nedelje, 18. junija. Cilj bo kot vsako leto v Novem mestu, po izrednem uspehu se pričakuje nov obisk Trške Gore v zaključku.
Glavno vprašanje ostaja, kateri vrh bo tokrat kraljevi? Po desetih letih so si prireditelji na čelu z Bogdanom Finkom želeli vrnitve na Vršič, a točno traso vseh petih etap bodo novomeški prireditelji razkrili na novinarski konferenci v aprilu, ko bodo usklajene še zadnje podrobnosti in dovoljenja.
Bogato zasedeno kolesarsko omizje
Prva slovenska pentlja je bila organizirana le leto dni po tem, ko je Kolesarska zveza Slovenije postala polnopravna članica mednarodne kolesarske zveze (UCI). Dirka po Sloveniji je dobila svoje prepoznavno mesto na mednarodnem koledarju in zadnja leta sodi med dirke tik pod elitno svetovno serijo.
Dirka se je z leti nenehno razvijala v organizacijskem in tekmovalnem smislu ter dandanes predstavlja vrhunski športno-turistični dogodek.
O preteklosti, sedanjosti in prihodnosti dirke so govorili naslednji gostje:
- Boris Premužič, Srečko Glivar, Gorazd Štangelj, zmagovalna trojica prve dirke;
- Boris Lozej, član prvega organizacijskega odbora dirke;
- Mojca Novak, aktualna predsednica organizacijskega odbora;
- Bogdan Fink, organizacijski direktor dirke;
- Martin Hvastija, kolesar, komentator in poznavalec kolesarstva;
- Primož Čerin, eden prvih slovenskih profesionalnih kolesarjev.
Na začetku se je želelo napolniti apartmaje pokrovitelja ...
V ospredju pogovora je bila premierna izvedba Dirke po Sloveniji, ki si jo je zamislil Jože Majes in je moral o tem prepričati tedanjo Kolesarsko zvezo, kjer so bili trdno zacementirani trije tabori: savčani iz Kranja, rogovci iz Ljubljane ter Dolenjci. Ravno rivalstvo je prineslo razburljivo uvodno dirko s prologom in sedmimi etapami, ki jo je na koncu za Rog Ljubljana osvojil Boris Premužič, na veliko razočaranje Novomeščanov. Hkrati tudi, kako so si Ljubljančani med seboj slačili majico: Robert Pintarič, Martin Hvastija in na koncu končni zmagovalec.
Med pogovorom je Majes razkril izvorno zgodbo. Slovenski Tour je nastal, da so se na Otočcu zapolnili apartmaji Krke, takrat glavnega pokrovitelja Novomeščanov, ki je postavil pogoj: začetek in konec v Novem mestu. In rodil se je Tour of Slovenia, ki je rasel in se razvijal ter bil in ostaja razvojni poligon za slovenske kolesarje. Ne nazadnje sta tako Primož Roglič kot Tadej Pogačar tlakovala svojo pot med elito ravno s prvimi presežki na največji domači kolesarski dirki.
Med zabavnim obujanjem rivalstva zlasti na relaciji Ljubljana–Novo mesto se je oživelo zgodbo prve slovenske pentlje leta 1993, a skrivnost padca Srečka Glivarja v zadnji etapi bo očitno še ostala nepojasnjena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje