Gracenote je z uporabo svoje kompleksne formule, ki upošteva moč ekipe, lokacijo in zgodovino, izračunal, da je bila možnost Savdske Arabije, ki je na 51. mestu svetovne lestvice, da premaga Argentino, neporaženo na 36 mednarodnih tekmah, 8,7-odstotna.
Na njihovi lestvici največjih desetih presenečenj ni tekem Severna Koreja – Italija iz leta 1966 (1:0) in Kamerun – Argentina iz leta 1990 (1:0), saj so izračunali, da sta bili obe zmagoviti ekipi boljši od splošnega prepričanja. Obe reprezentanci sta se prebili do četrtfinala.
Deset največjih presenečenj na SP-jih po Gracenotu
1. Savdska Arabija – Argentina 2:1 (8,7 %), 2022
Gavči so povedli po enajstmetrovki Lionela Messija, za senzacijo pa sta v drugem polčasu poskrbela Saleh Al Šehri in Salem Al Davsari.
2. ZDA – Anglija 1:0 (9,5 %), 1950
Angleži so se prvič pojavili na svetovnem prvenstvu in veljali za ene izmed glavnih favoritov turnirja. Američani so igrali s polprofesionalno ekipo in kljub veliki podrejenosti na zelenici slavili z golom Joeyja Gaetjensa. Američani so na svetovnem prvenstvu naslednjič slavili čez 44 let.
3. Švica – Španija 1:0 (10,3 %), 2010
Španci so v Južno Afriko prišli kot evropski prvaki in favoriti turnirja. Razmerje v strelih na gol je bilo 22:6, toda Švicarji so slavili z golom Gelsona Fernandesa v drugem polčasu. Španci so si opomogli in tri tedne pozneje prvič postali svetovni prvaki.
4. Alžirija – Zahodna Nemčija 2:1 (13,2 %), 1982
Alžirci so v prvem nastopu na svetovnih prvenstvih z goloma Lakhdarja Belloumija premagali nemškega velikana. Sledilo je eno najbolj temnih poglavij SP-jev, ko sta Zahodna Nemčija in Avstrija namenoma odigrali tekmo z izidom 1:0, ki je obema reprezentancama omogočil napredovanje, Alžirci pa so morali domov. Od takrat naprej se zadnje tekme v skupinskem delu igrajo hkrati.
5. Gana – Češka 2:0 (13,9 %), 2006
Češka, ki je dve leti prej igrala v polfinalu evropskega prvenstva, je imela visoke apetite. Še posebej po zmagi nad ZDA s 3:0 nekaj dni prej. A Gana, ki je na prvi tekmi izgubila proti Italiji, je slavila z goloma Asamoaha Gyana in Sulleyja Muntarija. Ganci so se uvrstili v izločilne boje, Čehi so izpadli.
6. Urugvaj – Brazilija 2:1 (14,2 %), 1950
Brazilci so potrebovali zgolj točko za osvojitev naslova pred svojimi navijači na prvenstvu, ki edino ni imelo finalne tekme. Pred 200.000 gledalci so Brazilci vodili do sredine drugega polčasa, ko so Urugvajci dosegli dva gola v 13 minutah. Ena izmed najbolj znamenitih tekem svetovnih prvenstev.
7. Južna Koreja – Nemčija 2:0 (14,4 %), 2018
Branilka naslova Nemčija je že prej izgubila proti Mehiki, nato pa jo je šokirala še Južna Koreja. Korejci so oba gola dosegli v sodnikovem podaljšku. Obe ekipi sta izpadli iz nadaljnjega tekmovanja. Nemci niso napredovali iz skupine prvič po letu 1938.
8. Wales – Madžarska 2:1 (16,2 %), 1958
Madžarska je veljala za eno najboljših reprezentanc na svetu. V skupini so Madžari že remizirali z Walesom, a so v končnici veljali za nespornega favorita. Bilo je še slabše. Wales je slavil po preobratu v drugem delu. Valižani so se na SP-jih ponovno pojavili letos.
9. Severna Irska – Španija 1:0 (16,5 %), 1982
Gostitelji prvenstva Španci so za zmago v skupini in lažje nadaljevanje potrebovali točko, a so kljub veliki premoči izgubili po zadetku Gerryja Armstronga.
10. Senegal – Francija 1:0 (17,3%), 2002
Francija je bila svetovni in evropski prvak, Senegal pa je debitiral na svetovnih prvenstvih. 21 od 23 nogometašev Senegala je igralo v francoskih klubih. Srečanje je odločil Papa Bouba Diop, Afričani pa so prišli vse do četrtfinala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje