Smith namreč vodi dva kazenska primera proti Trumpu na zvezni ravni – zaradi sprevračanja izida volitev 2020 in odtujitve zaupnih dokumentov iz Bele hiše. Ko bo Smith odpuščen, bosta primera mirovala, dokler ju ne bo razveljavil Trumpov novi pravosodni minister. Trump je med predvolilno kampanjo napovedal tudi ukrepanje proti drugim tožilcem in sodnikom, ki so sodelovali v njegovih sodnih postopkih.
Napovedal je še, da bo iz zapora izpustil številne udeležence napada na kongres 6. januarja 2021, ki jih je označil za politične zapornike. Doslej so bile vložene zvezne obtožnice proti 1530 posameznikom.
Med kampanjo je večkrat napovedal, da bo prvi dan sprožil največji postopek množičnih deportacij v zgodovini ZDA, kjer živi okrog 11 milijonov nezakonitih priseljencev. Ameriški svet za priseljevanje ocenjuje, da bi izgon milijona ljudi zvezni proračun stal 88 milijard dolarjev.
Trump sicer ni proti priseljevanju in med kampanjo je napovedal, da bo tujim študentom ob diplomi zagotovil tudi dovoljenje za delo in bivanje, kar bi preprečilo, da bi delodajalci v ZDA izkoriščali visoko izobražene.
Lani je v posebnem videoposnetku napovedal, da bo takoj prvi dan končal "grozodejstva" zelene politike, s čimer je imel v mislih ukrepe zvezne vlade proti podnebnim spremembam. Maja letos je v New Jerseyju napovedal ustavitev vseh morskih električnih turbin na veter.
Dejal, da bo "diktator" le prvi dan vladanja
Med pogovorom za Fox News je lani v Iowi dejal, da bo diktator le prvi dan vladanja, kar po njegovih besedah pomeni, da bo nemudoma zaprl mejo in začel z vrtanjem pridobivati nafto.
Glede vojne v Ukrajini in v Gazi pa je Trump med kampanjo napovedal, da bo dosegel mir, še preden prevzame oblast.
Trump bo moral zapolniti 4000 položajev v zvezni vladi s svojimi političnimi nameščenci, od tega pa jih 1200 potrebuje senatno potrditev. Težav ne bo, ker so republikanci na torkovih volitvah prevzeli večino v zveznem senatu.
Ameriški mediji poročajo, da naj bi tokrat natanko vedel, koga imenovati na kateri položaj, da ne bo morebitnih ugovorov glede politike in ukrepov. Posebej odmeva napoved imenovanja Roberta F. Kennedyja na položaj ministra za zdravstvo. Nekdanji demokrat nasprotuje cepljenjem in več drugim uveljavljenim preventivnim ukrepom.
Milijarderja Elona Muska namerava Trump imenovati na položaj za vodenje varčevalnih ukrepov v vladi, ker je obljubil, da lahko najde več tisoč milijard prihrankov.
Nekaj starih in nekaj novih imen
Tranzicija v novo vlado se mora po zakonu začeti že pet dni po volitvah, čeprav bo Trump uradno na položaju prisegel 20. januarja leta 2025. Trumpovo ekipo za prenos oblasti vodita glavni izvršni direktor finančnega podjetja Cantor Fitzgerald Howard Lutnick in nekdanja Trumpova ministrica za drobno gospodarstvo Linda McMahon. V izjavi za javnost sta sporočila, da bosta Trumpu predstavila "širok spekter strokovnjakov, izmed katerih bo izbral svojo ekipo".
Pri oblikovanju ekipe pomagajo tudi Kennedy, nekdanja demokratska kongresnica Tulsi Gabbard, bodoči podpredsednik JD Vance in sinova Eric ter Donald mlajši.
Ameriški mediji že ugibajo, katera bi lahko bila druga ključna imena v Trumpovi administraciji. Kot mogočega novega ministra za finance omenjajo glavnega Trumpovega gospodarskega svetovalca Scotta Bessenta, Johna Paulsona, ki je eden največjih zasebnih Trumpovih donatorjev, in nekdanjega direktorja nacionalnega ekonomskega sveta in voditelja na televiziji Fox Larryja Kudlowa.
Reuters piše, da bi lahko novi svetovalec za nacionalno varnost postal Richard Grenell, ki je eden najtesnejših Trumpovih sodelavcev in je bil v času njegovega prvega predsedniškega mandata direktor nacionalne obveščevalne agencije, nato pa tudi ameriški veleposlanik v Nemčiji. Robert O'Brien, svetovalec za nacionalno varnost v Trumpovem prvem mandatu, je v igri za novega zunanjega ministra, prav tako kot senator iz Tennesseeja Bill Hagerty in republikanski predsedniški kandidat Marco Rubio.
Kongresnik s Floride Mike Waltz se omenja za morebitnega novega obrambnega ministra, po poročanju medijev pa bi se lahko v administracijo na ta položaj vrnil tudi Mike Pompeo, nekdanji direktor Cie in nekdanji zunanji minister. Kot Trumpove mogoče izbire za različne položaje na ministrskih ali drugih pomembnih mestih v notranji in zunanji politiki ter gospodarstvu in sodstvu omenjajo tudi Toma Cottona, Keitha Kellogga, Toma Homana, Chada Wolfa, Marka Greena, Johna Ratcliffa ter Susie Wiles in Brooke Rollins.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje