Prisega Donalda Trumpa pred predsednikom vrhovnega sodnika. Ob Trumpu sta bila žena Melania in najmlajši sin Barron. Foto: Reuters
Prisega Donalda Trumpa pred predsednikom vrhovnega sodnika. Ob Trumpu sta bila žena Melania in najmlajši sin Barron. Foto: Reuters

Inavguracijski program se je začel z obredom v cerkvi svetega Janeza v Washingtonu, ki so se ga udeležili Donald in Melania Trump in njuni sorodniki. Nato sta v Beli hiši odhajajoči prvi par Joe in Jill Biden sprejela svoja naslednika Donalda in Melanio Trump. Biden ju je pozdravil z besedami: "Dobrodošla doma" in ju povabil na čajanko, ki je potekala za zaprtimi vrati. Nato sta se oba predsednika, odhajajoči in novoizvoljeni, v limuzini skupaj odpeljala na Kapitol, kjer je Trump prisegel in tem uradno začel svoj štiriletni mandat.

Prvi je prisegel novi podpredsednik ZDA J. D. Vance. 40-letnik se ima za pripadnika t. i. post-liberalne desnice, ki je neke vrste mešanica populizma in konservativne ideologije. Nekdanji marinec iz Ohia je bil nekdaj oster Trumpov nasprotnik.

Nato je na dveh Biblijah prisegel še 78-letni Donald Trump, ki je prisego ponavljal za predsednikom vrhovnega sodišča Johnom Robertsom. Dejal je: "Jaz, Donald John Trump, slovesno prisegam, da bom zvesto opravljal naloge predsednika ZDA in da bom po svojih najboljših močeh ohranjal, branil in varoval ustavo ZDA. Bog mi je priča."

Republikanec Trump, ki je bil predsednik ZDA že v obdobju med letoma 2017 in 2021, je s tem postal 47. predsednik ZDA. To mu je omogočila zmaga na novembrskih predsedniških volitvah, na katerih je prepričljivo premagal demokratko Kamalo Harris.

Novi ameriški podpredsednik J. D. Vance. Foto: Reuters
Novi ameriški podpredsednik J. D. Vance. Foto: Reuters

Vojska na južni meji, zavzetje Panamskega prekopa, astronavti na Mars

Sledil je Trumpov inavguracijski govor, v katerem voditelji običajno začrtajo svoje cilje za prihodnja štiri leta. In Trump s tem, kaj vse bo njegova administracija v naslednjih štirih letih storila, ni skoparil. Dejal je, da "ga je Bog rešil, da bi Ameriko naredil spet veliko", s čimer je spomnil na dva poskusa atentata nanj. Napovedal je, da bo njegova država od danes naprej cvetela in uživala spoštovanje, nato pa najavil podpis več izvršnih ukazov – na južni meji bo razglasil izredne razmere in končal vse nezakonite prestope meje. "Začeli bomo vračati milijone nezakonitih prebežnikov tja, od koder smo prišli," je dejal in dodal, da bo na mejo z Mehiko poslal vojsko, kartele pa bo označil za tuje teroristične organizacije.

Sorodna novica Trumpove prve poteze: Vojska na južno mejo, deportacije, pot na Mars in dva spola

Napovedal je, da bo ustanovil službo za zunanje prihodke in nov oddelek za vladno učinkovitost. Razglasil bo izredno nacionalno stanje na področju energetike in preklical zeleni dogovor. Napovedal je tudi pospešitev vrtanja z namenom pridobivanja nafte in zemeljskega plina na ameriških tleh.

Trump je napovedal tudi povišanje carin na uvoz.

Dodal je: "Od danes naprej bo uradna politika ZDA, da obstajata samo dva spola, moški in ženski. Prekinil bom s politiko, ki poskuša raso in spol vnašati v vse vidike javnega in zasebnega življenja."

Mehiški zaliv bo preimenoval v Ameriški zaliv, napovedal je tudi ponovno zavzetje Panamskega prekopa. "Nismo ga dali Kitajski, dali smo ga Panami. In vzeli ga bomo nazaj," je zatrdil. Ob tem je še obljubil, da bodo ZDA spet postale "rastoča država, ki širi svoje ozemlje", in da bodo svojo zastavo izobesili tudi na Marsu.

Sorodna novica Putin ob čestitki Trumpu izrazil pripravljenost na dialog, opozorila iz Berlina in Pariza

Trump je ostro kritiziral tudi administracijo svojega predhodnika, demokrata Bidna, ki jo je označil za radikalno in koruptivno in jo obtožil, da je od državljanov iztiskala moč in bogastvo, obenem pa uničevala stebre ameriške družbe, vključno s svobodo govora.

Pričakuje se, da bodo nekatere od ukazov kasneje izpodbijali na sodišču, kar se je zgodilo že v času prvega Trumpovega mandata, ko jih je republikanec podpisal 220.

Kdo se je udeležil inavguracije?

Na inavguracijo ameriškega predsednika pridejo po tradiciji od tujih povabljencev le veleposlaniki držav, ki so akreditirani v ZDA, ne udeležijo pa se je tuji voditelji. A Donald Trump je letos prekinil to navado, saj je na slovesnost povabil več znanih politikov iz tujih držav, večinoma z desnega političnega pola.

Nekdanji predsedniki Bill Clinton, George W. Bush in Barack Obama na inavguraciji. Foto: Reuters
Nekdanji predsedniki Bill Clinton, George W. Bush in Barack Obama na inavguraciji. Foto: Reuters

Edina evropska voditeljica, ki se je udeležila inavguracije, je bila italijanska premierka Giorgia Meloni. Na Kapitol so prišli nekdanji predsedniki Bill Clinton, George Bush in Barack Obama. Prišel je Mike Pence, podpredsednik ZDA v prvem Trumpovem mandatu, in člani Trumpove družine – žena Melania, hči Ivanka Trump in njen mož Jared Kushner ter sinovi Eric, Donald jr. in Barron. Prisoten je tudi Melanjin oče Viktor Knavs. Vabilu so se odzvali še poslovneži Elon Musk, Mark Zuckerberg in Jeff Bezos.

Iz Slovenije je bil na Trumpovo inavguracijo uradno povabljen veleposlanik v ZDA Iztok Mirošič, udeležili so se je tudi poslanci opozicijske stranke SDS Branko Grims, Žan Mahnič in Andrej Poglajen. Prihodnja prva dama ZDA Melania Trump je na inavguracijo povabila sedem osebnih prijateljev, vključno s podjetnikom in letalskim izumiteljem Ivom Boscarolom ter ljubljanskim škofom Antonom Jamnikom, je poročalo Delo.

Trump prisegel kot novi predsednik ZDA

Trump se je po prisegi odpravil v predsedniško sobo v bližini senata, kjer je podpisal nekaj dokumentov, s katerimi je uradno postal vodja izvršilne oblasti. Sledilo bo kosilo s skupnim kongresnim odborom. Slavnostna parada bo namesto po Pensilvanijski aveniji tokrat potekala v športni dvorani Capital One, ki sprejme 20.000 obiskovalcev. Trump bo nato podpisal izvršne ukaze, ki jih je napovedal v svojem govoru. Nato se bosta z ženo Melanio udeležila treh inavguracijskih plesov v različnih delih Washingtona.