Volodimir Zelenski na srečanju z Donaldom Trumpom pred volitvami. Foto: Reuters
Volodimir Zelenski na srečanju z Donaldom Trumpom pred volitvami. Foto: Reuters

Srečanje je predvideno ob 11. uri po lokalnem času v Ovalni pisarni.

Bidnovo glavno sporočilo novoizvoljenemu predsedniku bo njegova zaveza za miren prenos oblasti, s Trumpom pa bo govoril tudi o dogajanju v Evropi, Aziji in na Bližnjem vzhodu, je povedal Bidnov svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan v pogovoru za CBS.

Govorila bosta tudi o tem, kako se bo Trump lotil teh vprašanj, ko bo prevzel položaj. "Predsednik bo imel priložnost razložiti predsedniku Trumpu, kako vidi stvari, kje stojita ter se pogovoriti s predsednikom Trumpom, kako točno se namerava lotiti teh zadev, ko prevzame položaj," je dejal Sullivan.

Kot je še dodal, se namerava Biden v zadnjih tednih svojega predsedovanja zavzemati za nadaljnjo podporo ZDA Ukrajini, to stališče pa bo predstavil tudi v kongresu in prihodnji administraciji republikanca Trumpa.

Trump v klicu Putinu svetoval, naj ne eskalira vojne

Washington Post poroča, da je Donald Trump v četrtek v telefonskem pogovoru z Vladimirjem Putinom ruskemu predsedniku svetoval, naj ne zaostruje vojne z Ukrajino.

Potrdil je, da namerava ameriška vlada Ukrajini do prenosa oblasti na Trumpa 20. januarja zagotoviti vso prej obljubljeno pomoč za boj proti ruski invaziji.

"Predsednik Biden bo imel v naslednjih 70 dneh priložnost, da predstavi svoje argumente kongresu in prihajajoči administraciji, da ZDA ne bi smele zapustiti Ukrajine, da zapustiti Ukrajino pomeni več nestabilnosti v Evropi," je pojasnil Sullivan.

Na vprašanje, ali to pomeni, da bo Biden pozval kongres, naj sprejme zakon za avtorizacijo dodatnih sredstev za Ukrajino, se je Sullivan odgovoru izognil. "Nisem tu, da bi predlagal konkretni predlog zakona. Bo pa predsednik Biden zagovarjal stališče, da nujno potrebujemo nadaljnje financiranje Ukrajine tudi, ko se mu mandat izteče."

Trump proti financiranju Ukrajine

Washington je od začetka ruske invazije februarja 2022 Ukrajini namenil za 174 milijard dolarjev vojaške in gospodarske pomoči, Trump pa je financiranje Ukrajine vztrajno kritiziral.

Trump je tudi večkrat ponovil, da ruski predsednik Vladimir Putin ne bi nikdar napadel Ukrajine, če bi bil v Beli hiši on. Trump tudi meni, da se bo morala Ukrajina odpovedati delu svojega ozemlja, če želi skleniti premirje, kar pa Kijev zavrača.

Republikanski senator Bill Hagerty, Trumpov zaveznik, ki se ga omenja kot enega glavnih kandidatov za položaj državnega sekretarja, je bil prav tako kritičen do ameriškega financiranja Ukrajine.

"Američani si želijo suverenost obvarovati tu, v Ameriki, preden porabimo naša sredstva in vire za obvarovanje suverenosti tuje države," je povedal v intervjuju za CBS.

Biden zagovarja nadaljnje financiranje Ukrajine, o premirju pa ne govori. Foto: Reuters
Biden zagovarja nadaljnje financiranje Ukrajine, o premirju pa ne govori. Foto: Reuters

Biden zavezan mirni predaji oblasti

Biden je kmalu po volitvah, na katerih je republikanec porazil demokratsko kandidatko, podpredsednico Kamalo Harris, poklical Trumpa, mu čestital za zmago in ga povabil v Belo hišo.

To je del običajnega protokola ob prehodu oblasti v ZDA, ki pa ga Trump leta 2020, ko je izgubil proti Bidnu, a poraza še vedno ni priznal, ni upošteval. Trump namreč Bidna ni povabil v Belo hišo, prav tako se ni udeležil njegove inavguracije.

Biden je v četrtek potrdil zavezanost mirnemu in urejenemu prenosu oblasti, pri čemer je poudaril pomen ohranjanja nacionalne enotnosti in umirjanja političnih napetosti v državi. V govoru v Beli hiši je izjavil, da si bo njegova administracija prizadevala zagotoviti gladek prehod oblasti, kar si Američani zaslužijo.

Rick Scott je bil za senatorja izvoljen leta 2018. Foto: Reuters
Rick Scott je bil za senatorja izvoljen leta 2018. Foto: Reuters

Sestanek v Beli hiši bo eno redkih neposrednih srečanj Bidna in Trumpa. Nazadnje sta se soočila v televizijski debati konec junija, v kateri pa se je Biden tako slabo odrezal, da se je kmalu zatem pod pritiskom svoje stranke umaknil iz predsedniške tekme in nato svojo podpredsednico Kamalo Harris podprl kot demokratsko kandidatko.

Trumpov zaveznik Rick Scott glavni kandidat za vodjo senata

Medtem pa se je že začel interni boj za položaj vodje večine v senatu. Kot favorita se vse bolj omenja floridskega senatorja in Trumpovega zaveznika Ricka Scotta, ki ga je podprlo več članov ožjega Trumpovega kroga, vključno z voditeljem Tuckerjem Carlsonom, konservativnim političnim komentatorjem Glennom Beckom in nekdanjim predsedniškim kandidatom Robertom Kennedyjem mlajšim. Podprl ga je tudi floridski senator Marco Rubio.

V tekmi za mesto vodje senata naj bi bili zares trije senatni republikanci: teksaški senator John Cornyn, senator iz Južne Dakote John Thune in Scott. Carlson je v zapisu na omrežju X Cornyna opisal kot "jeznega liberalca, katerega politike so neločljive od Liz Cheney". Medtem pa je Kennedy o Scottu zapisal, da je brez njega "celoten Trumpov načrt reform na trhlih temeljih".

Scott, za razliko od Thuna in Cornyna, ki sta smatrana za del republikanskega establišmenta, velja bolj za izbiro t. i. "MAGA-podpornikov".

Republikanski senatorji bodo o svojem novem vodji glasovali ta teden.