Sodeč po omenjeni raziskavi demokratska kandidatka in podpredsednica ZDA Kamala Harris v Nevadi vodi za tri odstotne točke, za dve v Severni Karolini in Wisconsinu, v Georgii pa za eno odstotno točko. Republikanski kandidat Donald Trump je v Arizoni v prednosti za štiri odstotne točke. Kandidata imata skoraj enako podporo v Pensilvaniji in Michiganu. V vseh sedmih nihajočih državah so izidi v mejah 3,5-odstotne statistične napake.
V anketi so zajeli skoraj 8000 tistih, ki so dejali, da se bodo volitev zelo verjetno udeležili. Anketo so izvedli med 24. oktobrom in 2. novembrom, piše Guardian.
Štirideset odstotkov vprašanih v tej raziskavi je že oddalo glas. Pri teh, ki so že volili, je v prednosti Harris, in sicer za osem odstotnih točk.
Pri New Yorku Timesu so posebej opozorili na dogajanje v Pensilvaniji, kjer je imela Harris v vseh prejšnjih anketah štiriodstotno prednost pred Trumpom, ki pa jo je Trump v zadnjih dneh izničil.
Trump se je že odzval na izsledke omenjene ankete. Dejal je, da je anketa "koruptivna" in "lažna". "Imamo vse to s***je z novinarji, ponarejenimi stvarmi in ponarejenimi anketami. Ankete so prav tako ponarejene kot nekateri pisci, ki stojijo za njimi," je dejal. Trumpova ekipa pa je New York Times obtožila, da je objavil anketo, s katero želi "zatreti navdušenje" volivcev nad njim.
Trump bi lahko znova izpodbijal izide
Nekateri mediji, kot je CNN, opozarjajo na to, da Trump s takšnimi izjavami že tlakuje pot, da bi v primeru volilnega izida znova zatrdil, da so bile volitve nepoštene in ukradene, kar je počel že leta 2020. Večkrat je tudi dejal, da ga lahko Harris premaga le z goljufijo, da demokrati ne igrajo pošteno in da je veliko število glasovnic, ki so bile oddane po pošti, nezakonitih.
Stopar: Ozračje je skrajno polarizirano in spolitizirano
Predčasno je sicer do zdaj glasovalo skoraj 75 milijonov Američanov. Na volitvah leta 2020 je predčasno glasoval 101 milijon volivcev. Dopisnik RTV Slovenija iz Washingtona Andrej Stopar je dejal, da je primerjava teh dveh številk zgovorna, saj bi lahko pomenila, da se bo tokrat manj ljudi odločilo iti na volišče. "Ozračje je res skrajno polarizirano in spolitizirano. Ljudje so utrujeni, številni pa tudi nezadovoljni z izbiro, ki je postavljena pred njih. Številni pripadniki demokratske stranke govorijo, da niso zadovoljni s postopkom, kako je bila Kamala Harris imenovana za kandidatko, številni so tudi razočarani, ker je ne poznajo dovolj, medtem ko so utrujeni od Donalda Trumpa," je dejal dopisnik.
Dodal je, da je nacionalno povprečje javnomnenjskih raziskav še vedno tam, kjer je bilo, torej na približno odstotni točki razlike med kandidatoma.
Druge ankete: Harris vodi na državni ravni, Trump ohranja prednost v nihajočih državah
Ankete so predtem objavili tudi drugi raziskovalci javnega mnenja. Po podatkih volilnega laboratorija na Univerzi na Floridi Harris na državni ravni od julija, ko se je vključila v predsedniško tekmo, pred Trumpom ohranja majhno prednost, najnovejša anketa 538/ABC News ji namenja odstotno točko prednosti pred Trumpom s 47 odstotki podpore.
Čeprav so državne javnomnenjske ankete koristen kazalnik priljubljenosti kandidata, niso najboljši način za napovedovanje izida volitev. ZDA namreč uporabljajo elektorski sistem, po katerem vsaki državi glede na število prebivalcev pripada določeno število elektorskih glasov. Teh je vseh skupaj 538, kar pomeni, da si mora zmagovalec zagotoviti 270 elektorskih glasov.
Večina petdesetih zveznih držav po navadi vedno voli pripadnika ene od dveh strank, zato zmaga sloni na sedmih nihajočih državah, kjer pa je tekma zelo tesna. Trump rahlo vodi v Pensilvaniji, Nevadi, Severni Karolini, Georgii in Arizoni, medtem ko ima Harris majhno prednost v Wisconsinu in Michiganu.
Harris s tremi odstotnimi točkami prednosti v Iowi
Javnomnenjska anketa v Iowi pa je Kamali Harris nepričakovano prisodila prednost pred Donaldom Trumpom in presenetila raziskovalce javnega mnenja. Anketa Selzer, opravljena za časopis Des Moines Register, je pokazala, da ima Harris v Iowi, kjer je Trump zmagal tako leta 2016 kot 2020, pred svojim republikanskim tekmecem tri odstotne točke prednosti.
Čeprav so politični komentatorji zelo previdni in načeloma ne zaupajo le eni anketi, organizacija za raziskovanje javnega mnenja Selzer & Company slovi po natančnih napovedih volilnih izidov v Iowi.
Anketa je tako Harris prisodila prednost s 47 odstotki podpore, kar je velik skok od septembrskega rezultata, ko je za Trumpom zaostajala za štiri odstotne točke, medtem ko je Joe Biden junija za republikanskim tekmecem zaostajal kar 18 odstotnih točk.
Anketa kaže, da je naskok v javnem mnenju posledica premika ženskih glasov. Če to drži, bi bila sprememba pomembna tudi na širši ravni, saj se je kampanja demokratske kandidatke v precejšnji meri posvečala ženskam in se osredotočala na reproduktivne pravice.
Kandidata skušata prepričati še zadnje neodločene volivce
Harris in Trump v zadnjih dneh kot po tekočem traku obiskujeta nihajoče države. V soboto sta se letali obeh predsedniških kandidatov lahko srečali na letališki stezi v Charlottu v Severni Karolini, eni od peščice nihajočih držav, ki bodo odločile o poteku torkovih volitev. To je bil že četrti dan zapored, da sta kandidata vodila kampanjo v isti državi.
Trump: Vrnil bom ameriške sanje
Trump in Harris na nastopih nadaljujeta razprave o znanih temah. Trump je dejal, da bo ob morebitni izvolitvi deportiral milijone priseljencev, in opozoril, da se bo ob morebitni zmagi njegove protikandidatke "vsako mesto v Ameriki spremenilo v bedno in nevarno begunsko taborišče".
Trump je v Severni Karolini, ki je zanj glasovala na obojih prejšnjih predsedniških volitvah, zatrdil, da bo ZDA vrnil "ameriške sanje", in dodal, da bodo torkove volitve "dan osvoboditve v Ameriki", je poročal BBC.
Dodal je še, da bo po volitvah znižal inflacijo in končal "Kamalino vojno proti ameriški energiji".
Tako kot Harris je tudi Trump pozval ljudi, naj se udeležijo volitev. "Vsako težavo, s katero se spopadamo, je mogoče rešiti, vendar je zdaj usoda našega naroda v vaših rokah," je dejal množici.
Harris: Trump si želi nenadzorovane moči
Demokratska kandidatka je v Severni Karolini svoj shod začela s kritiziranjem Trumpa. "Če bo Trump postal predsednik, se bo osredotočil na svoj 'seznam sovražnikov'," je opozorila. Harris vztraja, da bo Trump ob morebitni vrnitvi v Belo hišo zlorabil svojo moč. "To je nekdo, ki je vse bolj nestabilen, obseden z maščevanjem, prežet z zamerami, in ta človek si želi nenadzorovane moči," je dejala.
"V nasprotju z Donaldom Trumpom ne verjamem, da so ljudje, ki se ne strinjajo z mano, sovražniki," je dejala. "On jih želi spraviti v zapor, sama jim bom povabila za mizo. Tako je videti pravo vodstvo," je dodala.
Harris je v primeru zmage na predsedniških volitvah obljubila, da bo znižala davke za več kot 100 milijonov Američanov, in zagotovila, da si bodo lahko privoščili stanovanje.
Harris v oddaji Saturday Night Live
Kamala Harris je tri dni pred volitvami prav tako nastopila v televizijski komični oddaji Saturday Night Live televizijske postaje NBC. V oddaji redno nastopajo imitatorji, redko pa se v oddaji pojavijo sami politiki.
Harris je tako nastopila kot odsev v ogledalu igralke Maye Rudolph, ki od leta 2019 igra podpredsednico, ki se je živčno pripravljala na predvolilni govor.
Trump je v Saturday Night Live že nastopil med svojo predsedniško kandidaturo leta 2015, kjer se je norčeval iz svoje nagnjenosti k pretiravanju in izogibanju konkretnim politikam.
O ameriških predsedniških volitvah sta se z voditeljico Tanjo Gobec v oddaji Politično pogovarjala tudi profesor politologije Tomaž Deželan in profesor sociologije Gorazd Kovačič, ki sta skušala odgovoriti na vprašanja, kot so: ali bo Trump, če bo volitve izgubil, priznal poraz? Kakšno politiko bo ubral, če bo vnovič postal predsednik, glede na njegove izjave o volivcih demokratov kot notranjih sovražnikih? Ali bi zmaga Harris rešila demokracijo? Ali bo odnos ZDA do vojn v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu odvisen od tega, kateri kandidat bo v torek zmagal?
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje