Kennedy, ki je najbolj znan po širjenju zarot o cepivih, je v objavi na omrežju X obljubil, da si bo prizadeval odpraviti kronične bolezni, očistiti korupcijo in Američanom zagotoviti podatke, ki jih potrebujejo za sprejemanje premišljenih odločitev, pri čemer je Trumpu obljubil, da si bo prizadeval za "narediti Ameriko spet zdravo".
70-letni sin nekdanjega pravosodnega ministra Roberta Kennedyja in nečak predsednika Johna Kennedyja se je letos najprej potegoval za demokratsko predsedniško nominacijo, a se je nato ob pomanjkanju podpore odločil za neodvisno kandidaturo, ki jo je nato prekinil in podprl Trumpa.
"Varnost in zdravje vseh Američanov sta najpomembnejši vlogi katere koli administracije. Ministrstvo za zdravje in socialo bo imelo veliko vlogo pri zagotavljanju zaščite vseh pred nevarnimi kemikalijami, onesnaževalci, pesticidi, farmacevtskimi izdelki in dodatki k hrani, ki so prispevali k veliki zdravstveni krizi v tej državi. Kennedy bo obnovil zlate standarde znanstvenih raziskav, žarometov preglednosti za konec epidemije kroničnih bolezni, da bo Amerika spet velika in zdrava," je na omrežju X objavil novoizvoljeni ameriški predsednik.
Pozneje je Trump med svojim prvim javnim govorom po volilni zmagi na svojem posestvu Mar-a-Lago na Floridi pohvalil Kennedyja in dejal, da bo na novem položaju naredil "neverjetne" stvari. "Želimo, da uresničite stvari in ideje ter to, o čemer že dolgo govorite," je dejal Trump, ne da bi pojasnil, katere ideje je mislil.
Trumpova napoved o imenovanju Kennedyja je sprožila val kritik, da okoljevarstveni pravnik ni usposobljen za opravljanje te funkcije.
Obljuba, da ne bo ukinjal cepljenja
Kennedy je prepričan, da so cepiva proti nalezljivim boleznim nevarnejša od bolezni, o čemer govori že več let in zaradi česar so se od njega oddaljili številni člani znamenite družine Kennedy. Sam je v preteklosti dejal, da ni proti cepivom, ampak želi, da se temeljiteje testirajo in raziščejo.
Prejšnji teden je skušal pomiriti zaskrbljene Američane in zatrdil, da ne bo ukinjal cepljenja, bo pa državam in lokalnim skupnostim priporočil, naj prenehajo pitni vodi dodajati fluoride, ki imajo po njegovem mnenju več škodljivih kot dobrih učinkov. Fluoride dodajajo vodi za zdravje zob in dlesni, Kennedy pa opozarja, da lahko imajo škodljive posledice za nevrološki razvoj otrok.
Kennedy ima sicer več zamisli za spremembo zdravstvenega sistema s promocijo holističnega zdravljenja in reformami financiranja raziskav cepiv.
Nova imenovanja
Trump je v četrtek še sporočil, da bo na položaj ministra za veterane postavil svojega nekdanjega odvetnika in nekdanjega kongresnika iz Georgie Douga Collinsa, ki ga je med kampanjo pogosto zagovarjal na televiziji Fox News.
Na položaj ministra za notranje zadeve namerava imenovati guvernerja Severne Dakote Douga Burguma, ki se je na začetku leta potegoval za republikansko predsedniško nominacijo, pozneje pa izrazil podporo Trumpu.
Burgum je obogatel s prodajo svojega podjetja za računalniško programsko opremo in v času predsedniške kampanje ni imel skrajnih stališč. Na položaju bo skrbel za zvezna javna zemljišča, kot so nacionalni parki, in izdajal nova dovoljenja za pridobivanje nafte in plina.
Ministrstvo za notranje zadeve v ZDA ni zadolženo za policijske dejavnosti, ima pa določene pristojnosti nad staroselskimi ljudstvi. Burgum bo na položaju zamenjal Deb Haaland, ki je prva staroselka na tem položaju oziroma na položaju ministrice zvezne vlade ZDA sploh.
Musk naj bi se srečal z iranskim veleposlanikom pri ZN-u
Po poročanju New York Timesa, ki se sklicuje na iranske vire, se je ameriški milijarder in Trumpov podpornik Elon Musk srečal z iranskim veleposlanikom pri ZN-u, s katerim naj bi govorila o možnostih za zmanjšanje napetosti med Iranom in ZDA. Eden od neimenovanih iranskih uradnikov je dejal, da je izvršni direktor Tesle zaprosil za sestanek, medtem ko je iranski veleposlanik izbral kraj srečanja.
Trump je med svojim prvim mandatom sprejel odločitev za umik ZDA iz jedrskega sporazuma, ki je bil s Teheranom sklenjen leta 2015 pod predsednikom Barackom Obamo, in znova uvedel ostre gospodarske sankcije proti Iranu. Januarja leta 2020 je ukazal napad, v katerem je bil ubit poveljnik Iranske revolucionarne garde Kasem Solejmani, medtem ko so ameriški obveščevalci septembra Trumpov štab obvestili, da je Iran pripravljal atentat nanj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje