Kot kažejo izidi, so republikanci v senatu osvojili najmanj 51 sedežev od skupno stotih, torej so dva odvzeli demokratom. V napetem boju je namreč trenutni republikanski guverner Zahodne Virginije Jim Justice premagal demokratskega tekmeca in bo tako zasedel sedež, ki je doslej pripadal Joeju Manchinu, neodvisnemu senatorju, ki je glasoval z demokrati. Obenem je v Ohiu dolgoletni demokratski senator Sherrod Brown moral priznati poraz Bernieju Morenu, poslovnežu, ki uživa podporo Trumpa.
V Minnesoti je demokratska senatorka slovenskega rodu Amy Klobuchar premagala republikanskega tekmeca in nekdanjega igralca v Ligi NBA Roycea Whita, s čimer je ohranila sedež v senatu. To bo njen četrti mandat v ameriškem senatu.
Republikancem se napoveduje udobna večina v senatu
V stočlanskem senatu, v katerem so imeli doslej demokrati večino (51 glasov), imajo tako republikanci trenutno 51 sedežev, demokrati pa 42. Izidov v drugih zveznih državah še niso razglasili. Republikanci naj bi osvojili še vsaj tri sedeže – v Montani in morebiti še Wisconsinu in Pensilvaniji.
Prvič v zgodovini bosta v senatu sedeli dve Afroameričanki – demokratki Angela Alsobrooks in Lisa Blunt Rochester, ki sta zmagali v Marylandu oziroma Delawaru.
Republikanci uspešni tudi v predstavniškem domu
V predstavniškem domu trenutno sedi 220 republikancev in 212 demokratov, trije sedeži pa so prazni. Demokrati bi morali republikancem za večino v 435-članskem domu odvzeti šest sedežev. Republikanci so dosegli nekaj pomembnih zmag tudi v tej bitki, a končni izid verjetno ne bo znan še nekaj dni. Republikanci so od demokratov prevzeli okrožje v Pensilvaniji, iz njihovih rok so prevzeli tudi več sedežev v Severni Karolini. Demokratom pa je uspelo dobiti do zdaj republikanski sedež v enem izmed predelov New Yorka in še en sedež v Alabami.
V predstavniškem domu med drugim ostaja vplivna demokratka Nancy Pelosi. 84-letnica, ki položaj v spodnjem domu kongresa zaseda od leta 1987, je pričakovano ubranila svoj sedež v Kaliforniji. V Delawaru se je v zgodovino zapisala demokratka Sarah McBride, ki je postala prva transspolna članica kongresa.
Tudi Gosar ohranil sedež
Nov mandat v predstavniškem domu kongresa si je zagotovil tudi skrajno desni republikanec slovenskega rodu iz Arizone Paul Gosar, ki je v devetem okrožju zvezne države Arizona dosegel zmago, potem ko je prepričljivo premagal demokratskega tekmeca Quacyja Smitha.
Gosar je v preteklih letih večkrat opozoril nase, med drugim mu je predstavniški dom pred tremi leti izrekel ukor zaradi animiranega videa, na katerem z mečem ubije demokratsko kolegico iz New Yorka Alexandrio Ocasio-Cortez. Gosar je kongresnik od leta 2011.
Volivci so izbirali vseh 435 članov predstavniškega doma ter 34 od skupno stotih senatorjev.
Republikanci osvojili tudi večino guvernerskih položajev
Republikancem je na volitvah uspelo ubraniti tudi vse guvernerske položaje. Od 11 bitk so jih njihovi kandidati dobili osem – v Indiani, Vermontu, Zahodni Virginiji, Misuriju, Severni Dakoti, Montani, New Hampshiru in Utahu. V treh zveznih državah na položajih ostajajo demokrati.
V Indiani je položaj guvernerja v torek osvojil Mike Braun, ki bo tako nadomestil strankarskega kolega Erica Holcomba. Ta po dveh zaporednih mandatih ni mogel več kandidirati. V Vermontu se zmaga obeta zmernemu republikancu Philu Scottu.
V Delawaru, Severni Karolini in Washingtonu so položaje zasedli demokratski kandidati Matt Meyer, Josh Stein in Bob Ferguson, na podlagi anket in prvih izidov poroča AP. Stein je tako v Severni Karolini, eni od nihajočih držav, ki naj bi bile ključne za končni izid predsedniških volitev, premagal republikanskega kandidata Marka Robinsona. Ta se je med predvolilno kampanjo znašel v središču škandala zaradi objav na spletni strani s pornografsko vsebino, v katerih naj bi sam sebe med drugim označil za "temnopoltega nacista".
ZDA imajo 50 zveznih držav, ki jih vodijo guvernerji s štiriletnim mandatom. Tokrat so volili guvernerje v 11 državah, razmerje med republikanci in demokrati pa po volitvah ostaja enako kot doslej – republikanci zasedajo 27 guvernerskih položajev, demokrati pa 23.
Posebej so Američani volili tudi devet namestnikov guvernerjev, ki niso nujno iz iste stranke kot guverner, deset pravosodnih ministrov in sedem državnih sekretarjev, ki so po državah zadolženi predvsem za volitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje