Jasmin Kurtić (levo) je v Atalanto junija 2015 prestopil iz Sassuola. Foto: EPA
Atalanta
Slavje po zmagi nad Romo (2:1) prejšnjo nedeljo (Kurtić je tretji z leve). Foto: EPA
Jasmin Kurtić
Pred mesecem dni je dvakrat zadel proti Genoi, kar je bil njegov prvi dvojček v italijanskem prvenstvu. Foto: EPA
Gian Piero Gasperini
58-letni trener Atalante Gian Piero Gasperini prihaja iz Grugliasca blizu Torina, zato bo zanj sobotna tekma še bolj posebna. Pri Juventusu je bil nekdanji vezist tudi vzgojen, med letoma 1994 in 2003 pa je bil trener mlajših selekcij stare dame. Foto: Reuters

"Kraljica province" je eden izmed vzdevkov kluba, ki se lahko pohvali z največ sezonami med italijansko elito med moštvi, ki ne prihajajo iz glavnih mest pokrajin. Potem ko v zadnjih osmih sezonah nikdar ni končala prvenstva v zgornji polovici lestvice, pred šestimi leti pa eno sezono preživela tudi v drugi ligi, je Atalanta velika uspešnica letošnje jeseni na italijanskem škornju.

Ker je v prvih petih krogih kar štirikrat izgubila, so njeni dosežki v zadnjih dveh mesecih poželi še večje zanimanje ljubiteljev calcia. Osem zmag in en neodločen izid je izjemen niz, ki seveda pomeni, da so varovanci Gian Piera Gasperinija v tem obdobju zbrali več točk tudi od vodilnega Juventusa. In prav stara dama bo v soboto naslednji tekmec Bergamčanov.

V 1/16 finala italijanskega pokala je Boštjan Cesar v 49. minuti dosegel zadnji zadetek Chieva ob zmagi s 3:0 nad Novaro. Cesar je igral vso tekmo, Valter Birsa pa je bil na klopi. Verončani bodo v osmini finala igrali proti Fiorentini. Atalanta se bo v sredo pomerila s Pescaro.

V napadalnejši vlogi kot v reprezentanci

Podrobni spremljevalci lige so si enotni, da je Kurtić eden ključnih akterjev pri preporodu Atalante. Za nekatere so njegove predstave tudi največje presenečenje. Belokranjec igra v sistemu 3-4-1-2 v precej napadalnejši vlogi, kot smo ga, denimo, vajeni iz reprezentance. Zaseda namreč mesto za obema napadalcema. Zato ne čudi, da je dosegel že štiri zadetke, s čimer je za še ne 20-letnim biserom Franckom Kessiejem iz Slonokoščene obale drugi najboljši strelec ekipe. Zadnji gol je zabil v nedeljo na stadionu Dall'Ara, ko je v 68. minuti postavil končni izid 0:2.

Akcija je zelo spominjala na tisto z reprezentančne tekme proti Angliji, ko mu je zadetek preprečila spektakularna obramba Joeja Harta. Po kotu z desne strani je na bližnji vratnici odlično streljal z glavo pod prečko. "V moštvu smo dobro usklajeni, zato me to, da zadetke dosega veliko igralcev, ne preseneča. To je plod odličnega dela na treningih. Moja vloga ustreza potrebam ekipe. Trener želi, da ustvarjam pritisk na organizatorja igre pri tekmecih, da pokrivam prostor, iščem globino in izkoristim svoje karakteristike pri podajah naprej. Sprejem, ki so nam ga pripravili navijači, je v meni vzbudil čustva, ki jih ni mogoče opisati. Res neverjetno. Takšne stvari se ne dogajajo povsod, upam pa, da se bo to še kdaj ponovilo," je Kurtić povedal za časnik L’Eco di Bergamo.

Zdaj je z mislimi že pri tekmi v Torinu čez štiri dni. "Mirno pričakujemo soboto. Juventus je velika ekipa. Kdor meni, da je po zadnjem porazu v Genovi v krizi, se močno moti. Zavedati se moramo, da bo tekma težka. V njo moramo iti s pravim pristopom, tako kot smo se letos že spopadli z nekaterimi največjimi klubi. Od sebe moramo iztisniti 101-odstotek." Atalanta je letos na kolena že spravila Napoli (1:0), Inter in Romo (obakrat 2:1), po Torinu pa jo 17. decembra čaka še eno zahtevno gostovanje pri Milanu.

Tedaj bo tudi jasno, ali so res smiselne primerjave Atalante z lanskim senzacionalnim dosežkom Leicestra, ki je postal angleški prvak. Te primerjave so namreč v zadnjih dneh že prisotne v italijanskih medijih. Kot pretirane jih je označil še eden izmed junakov črno-modrih, mladi vezist Roberto Gagliardini, ki si je z dobrimi igrami prislužil tudi vpoklic v italijansko reprezentanco. Proti Juventusu bo domačin iz Bergama manjkal zaradi kartonov.

Reja: Super Atalanta
Oglasil se je tudi Edy Reja, ki je v lanski sezoni Atalanto popeljal do 13. mesta v Serie A, sezono prej pa jo je kot "gasilec" v zadnjih 13 krogih rešil pred izpadom v drugo ligo. Maja so se nato pota zamejskega Slovenca in Bergamčanov razšla.
"Gre za velik klub s sijajno organizacijo, izjemnim trenerjem in odlično mladinsko šolo, v katero veliko vlagajo. Največji del zaslug za letošnje uspehe ima Gasperini, ki sem ga nekoč tudi sam treniral (pri Pescari v sezoni 1989/90, op. a.). Začetek ni bil dober, tvegal je, da ga odpustijo, a je bil vedno zelo odločen. Mladi nogometaši igrajo odlično. Najbolj me preseneča Kessie, ki je že lani trdo delal, preden smo ga posodili v Ceseno. Ima izjemno osebnost. Dobro gre tudi Gagliardiniju ter branilcema Contiju in Caldari. Lahko sem samo navdušen nad tem, kar kaže super Atalanta," je za Gazzetto dello Sport dejal 71-letni trener iz Ločnika pri Gorici, ki trenutno uživa v "brezdelju". "Razmišljal sem že, da bi končal trenersko pot, toda če se bo pojavila kakšna ponudba iz tujine, bom še razmislil."
Lani je Kurtić pod njegovim vodstvom v italijanskem prvenstvu igral na 32 tekmah in dvakrat zatresel mrežo tekmecev.
Vrhunci tekme Bologna - Atalanta (0:2) - ogled v YouTubu

Slavje navijačev v Bergamu ob prihodu nogometašev iz Bologne

Vrhunci tekme Inter - Fiorentina (4:2)

Vrhunci tekme Osasuna - Atletico Madrid (0:3)

NOGOMETNA REPREZENTANCA selektorja Srečka Katanca za tekmi z Malto in Poljsko (27)

-

ni prijavljen za igranje v Evropski ligi in La Ligi + poškodovan (zlomljen prst)

podaje 15/18 (83 %), 2 dobljena dvoboja;
najbolje ocenjeni igralec tekme, podaja za 2:0 v 79. minuti, podaje 45/54 (83 %), 1 strel, 4 dobljeni dvoboji

počival zaradi rdečega kartona;
najbolje ocenjeni igralec Konyasporja, podal za izenačenje na 1:1 v 88. minuti, podaje 20/25 (80 %)
Dejan Trajkovski Twente (NIZ)NEC Nijmegen - Twente 3:2/poškodovan (ključnica)
VEZISTI (10)
Valter BirsaChievo (ITA)Torino - Chievo 2:1vso tekmo (6,5)iz kota podal za 2:1 v 85. minuti, podaje 38/45 (84 %)
Matic ČrnicRijeka (HRV)Rijeka - Cibalia 2:0/poškodovan (meniskus)
Kevin KamplBayer Leverkusen (NEM)

CSKA Moskva - Leverkusen 1:1 (LP); Bayern - Leverkusen 2:1

90' (1:1) (7,4);

Rok KronaveterOlimpija (SLO)Olimpija - Aluminij 3:0/težave z zobmi
Jasmin KurtićAtalanta (ITA)Bologna - Atalanta 0:2vso tekmo (7,8)tretji najbolje ocenjeni igralec tekme, z glavo v 68. minuti za 0:2, 2 strela, podaje 16/24 (67 %), 3 skoki, šesta zaporedna zmaga Atalante
Nik OmladičEintracht Braunschweig (NEM II)Eintracht Braunschweig - 1860 München 2:192' (2:1) (7,6)

Inter - Fiorentina 4:2
83' (2:2) (6,0);

1 strel, podaje 3/3;
najbolje ocenjeni igralec Fiorentine, za 3:2 v 62. minuti, 6 strelov, podaje 21/32 (66 %), 2 preigravanji
Milivoje NovakovićMaribor (SLO)Maribor - Krško 4:0 /

poškodovan (zlom dela kosti pri gležnju)

Andraž Šporar Basel (ŠVI)Ludogorec - Basel 0:0 (LP);
Sion - Basel 1:2
80' (0:0) (6,2);
/

podaje 2/2;
zunaj ekipe

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 15 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.