Avgustovska delavnica je bila namenjena ljudem s Parkinsonovo boleznijo in njihovim svojcem in je bila primerna za vse, ne glede na prejšnje plesne oziroma glasbene izkušnje. V sklopu delavnice so sodelujoči raziskali možnost uporabe improvizacije za ohranjanje in izboljševanje vitalnosti glasilk kot ene izmed mišic telesa ter koreografsko gradili telesno izraznost in mobilnost kot kreativno dejavnost za vse. Pristop pri izvedbi delavnice je sledil smernicam programa Ples s Parkinsonovo boleznijo, ki združuje gibanje v več anatomskih ravninah z živo glasbo, izzivom kreativnega razmišljanja, večopravilnostjo, zagotavljanjem kognitivnih izzivov in uvajanjem domiselnega in igrivega interpretativnega gibanja.
Vodil jo je Jaka Škapin, umetnik, glasbenik in mentor vokalno-gibalne improvizacije, soustvarjali pa so jo tudi trije profesionalni plesalci in psihologinja Ana Kuder.
Po dozdajšnjih izkušnjah in pričevanjih izvedenih delavnic (povzetki iz poročila Dancing with Parkinson's a Danielle Teale Dance Programme in partnership with National Hospital for Neurology and Neurosurgery) so udeleženci delavnice plesa za ljudi s Parkinsonovo boleznijo ocenjevali kot spodbudne, pozitivne in radostne.
Razlog je v igrivemu učnemu pristopu, v katerem ni bilo nič le prav ali narobe. Pa tudi zaradi pristopa plesnega umetnika in vključujočih praks vodenja programa. Ljudje vseh starosti in stopenj Parkinsonove bolezni so bili povabljeni, naj se udeležijo delavnic, ki so bile prilagojene potrebam vseh in niso imele omejitev ali meril za sodelovanje. Plesalci so prepoznali, da ekspresivno premikanje telesa odklene občutek osebne povezanosti, fizičnega in čustvenega razumevanja samih sebe, omogoči pa na čustveno občutljiv način tudi več zaupanja v interakciji z drugimi. To je bilo po njihovih besedah zelo pomembno spoznanje za tiste, ki so zaradi Parkinsonove bolezni bolj izolirani. Vir in več informacij na povezavi.
O inštruktorju
Jaka Škapin je umetnik, glasbenik in mentor vokalno-gibalne improvizacije. Od leta 2016 z Danielle Teale soustvarja program Dancing with Parkinson’s. V njem združujeta teme identitete, sočutja in skupinskega izražanja v obliki delavnic in nastopov, ki vključujejo plesalce s Parkinsonovo boleznijo in njihove najbližje. Leta 2019 je kot del projekta Collective Identity (projekt sofinancira Arts Council England) sorežiral nagrajeni kratki dokumentarni film A place we go, together. Film je nastal med procesom obiskovanja plesalcev, snemanja gibalno-vokalnih improvizacij in intervjujev v njihovih domovih po Angliji. Soustvarja tudi programe kolektivne improvizacije v domovih za starejše in bolnišnicah (vključno z Evelina Children’s Hospital London v sodelovanju z Breathe Arts Health Research).
O projektu B-AIR
Delavnica je del triletnega projekta B-AIR, v katerem devet partnerskih organizacij iz sedmih evropskih držav pod vodstvom Radia Slovenija raziskuje vlogo zvoka v razvoju človeka. Projekt B-AIR nastaja v tesnem sodelovanju umetnikov in uglednih mednarodnih strokovnjakov s področja razvojne psihologije, nevrofiziologije, nevropsihologije, psihoakustike, muzikoterapije, glasbene pedagogike idr. Cilj projekta je ustvarjanje zvočne umetnosti za dojenčke, malčke in ranljive skupine. Projekt je finančno podprt v okviru programa Evropske unije Ustvarjalna Evropa in Ministrstva za kulturo. Več o projektu na spletnih straneh rtvslo.si/b-air in b-air.infinity.radio.