Vse več starejših, ki ne morejo skrbeti zase, potrebuje pomoč na domu. Foto: BoBo
Vse več starejših, ki ne morejo skrbeti zase, potrebuje pomoč na domu. Foto: BoBo

Center letos zagotavlja pomoč na domu že več kot 900 uporabnikom, ob pomanjkanju postelj v domovih za starejše pa potrebe po njihovi pomoči le še naraščajo.

S staranjem prebivalstva potrebuje pomoč vse več starejših, bolnih in invalidov, ki ne morejo samostojno skrbeti zase ali opravljati vsakodnevnih opravil, živijo pa doma. Tudi svojci, če jih imajo, se pogosto znajdejo pred težko nalogo, ki ji niso kos, pravi vodja strokovne službe mariborskega Centra za pomoč na domu Nina Pleteršek in ponazori s konkretnim primerom:
"Klicala je hči, vsa obupana, da dobi očeta iz danes na jutri domov. Običajno je tako, da pridejo v zelo kratkem času po kakšni operaciji, po kakšnem zlomu domov in takrat so seveda prepuščeni samim sebi."

Ta primer pa še zdaleč ni osamljen, dodaja sogovornica. Ne glede na seznam čakajočih, na katerem je trenutno okoli 100 novih uporabnikov, skušajo v nujnih primerih pomoč organizirati kar najhitreje, dodaja direktorica Barbara Žgajner. "Se pravi, tisti, ki res nujno potrebujejo pomoč, ki nimajo svojcev, ko jih odpustijo iz bolnišnične oskrbe, da ne ostanejo pred zaprtimi vrati. Tisti imajo absolutno prednost pri naši oskrbi."

Uporabnike na čakalnem seznamu tedensko pokličejo in preverjajo njihovo stanje. Vključijo jih takoj, ko jih lahko. "Najdaljša čakalna doba za človeka, ki ni nujen do vključitve pomoči na domu, je, glede na kadrovsko situacijo, približno mesec, mesec in pol," je pojasnila Žgajner.

Uporabniki in tudi izvajalci pomoči na domu veliko pričakujejo od sistema dolgotrajne oskrbe, ki bo zaživel naslednje leto, a je ta čas še precej nedorečenega. Tudi glede potrebnega negovalnega kadra, ki ga na območju celotne države že zdaj kritično primanjkuje.