![Arso tudi v naslednjih dneh pričakuje preseganja dnevne mejne vrednosti PM10 v večjem delu Slovenije. Foto: BoBo Arso tudi v naslednjih dneh pričakuje preseganja dnevne mejne vrednosti PM10 v večjem delu Slovenije. Foto: BoBo](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2023/12/21/66143989.jpg)
Po podatkih Agencije za RS okolje (Arso) je bila ob 13. uri kakovost zraka zaradi onesnaženosti s trdimi delci PM10 z izjemo Obale slaba po celotni Sloveniji. Ob tem je bila kakovost zraka izredno slaba v Kranju, zelo slaba pa v Ljubljani, Novem mestu, Zagorju, Trbovljah, Hrastniku, Celju in Mariboru. "Visoke ravni so posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržujejo onesnažen zrak v nižinah," so pojasnili na Arsu, kjer izboljšanje kakovosti zraka po večini države napovedujejo šele v četrtek.
Do takrat predlagajo redno spremljanje izmerjenih vrednosti in prilagoditev dejavnosti na prostem v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Ob tem prebivalce pozivajo, naj spremljajo izmerjene urne vrednosti delcev PM10 oziroma indeks kakovosti zunanjega zraka.
Pristojni v Mariboru niso zaznali onesnaženja, ki bi ga lahko pripisali požaru
Čeprav je zrak po podatkih Arsa trenutno onesnažen tudi v Mariboru, pristojni ugotavljajo, da obsežen požar, ki je v soboto zajel sedem montažnih skladiščnih prostorov plastičnih izdelkov podjetja Plana, v štajerski prestolnici ni imel pretiranega škodljivega vpliva na kakovost zraka. Smrad po dimu je bil sicer v Mariboru prisoten še v nedeljo, a je zaradi ugodnega vetra večino škodljivih delcev PM10, ki so bili v zraku po požaru, po navedbah Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) odneslo višje v atmosfero. Vrednosti škodljivih delcev tako med požarom, pa tudi po njem niso pretirano presegale mejnih vrednosti.
"Trenutno meritve (na merilni postaji Tezno, op. a.) kažejo koncentracije okoli 15 mikrogramov na kubični meter, kar je zelo čisto za ta letni čas. Sreča v nesreči je bila, da je v času požara pihal veter severnih smeri in je te delce odnesel stran od gosto poseljenega mesta Maribor. In se je v bistvu stvar razredčila v atmosferi, tako da je bilo mesto Maribor v tem primeru rešeno," je za Televizijo Slovenija pojasnil predstavnik NLZOH-a Uroš Lešnik.
Iz grafa o urnih podatkih ravni trdnih delcev PM10 v zraku za območje Maribora, ki so ga posredovali iz NLZOH-a, je sicer razvidno, da so se v času požara na Teznem urne vrednosti delcev PM10 približale vrednosti 80 mikrogramov na kubični meter zraka, kar pa ne predstavlja bistvenega odstopanja na tej lokaciji. V soboto in nedeljo so se namreč izmerjene urne vrednosti za lokacijo Tezno gibale od 30 do več kot 90 mikrogramov na kubični meter zraka.
Vzrok požara še ni znan
Kriminalisti so medtem končali ogled pogorišča na Teznem, vzrok požara pa še ni znan. Prav tako še niso znani rezultati analiz ekoloških testov, ki jih je opravil mobilni ekološki laboratorij.
"Analiza še ni končana, tako da podatkov še nimamo. Ko bo končana, bodo podatki poslani Centru za obveščanje Republike Slovenije," so pojasnili v NLZOH-u, pod okrilje katerega spada mobilni ekološki laboratorij.
Požar je v soboto izbruhnil malo po 19. uri, gorišče pa je obsegalo okoli 60-krat 160 metrov, pri čemer je zgorelo sedem montažnih šotorskih hal, kjer je bilo skladiščenih približno 9000 palet plastičnih izdelkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje