Richard Chamberlain (31. marec 1934–29. marec 2025). Foto: AP
Richard Chamberlain (31. marec 1934–29. marec 2025). Foto: AP

Igralec je umrl v soboto zvečer v Waimanalu na Havajih, je še sporočil njegov publicist Harlan Boll po pisanju Associated Pressa (AP).

Zaslovel je z vlogo v seriji Dr. Kildare, ki so jo predvajali med letoma 1961 in 1966, v kateri je upodobil sočutnega zdravnika. Visok, klasično privlačnega videza in z romantičnim slogom igre – Chamberlain je bil takoj deležen ogromne priljubljenosti med najstnicami. Revija Photoplay ga je tri leta zapored – 1963, 1964 in 1965 – razglasila za najbolj priljubljenega moškega zvezdnika. Leto 1978 mu je z 12-delno miniserijo Centennial prineslo naziv "kralj televizijske miniserije". Epsko produkcijo, v kateri je nastopil v eni od glavnih vlog, so posneli po obsežnem romanu Jamesa Michenerja. Leta 1980 je sledila še miniserija Shogun – prav tako draga epska produkcija, posneta po romanu Jamesa Clavella.

Največji uspeh je doživel leta 1983 z miniserijo Pesem ptic trnovk (The Thorn Birds), posneto po knjižni uspešnici avstralske pisateljice Colleen McCullough. Nastopil je v vlogi Ralpha de Bricassarta, rimskokatoliškega duhovnika v Avstraliji, ki se zaljubi v Meggie Cleary, ki jo je upodobila Rachel Ward. Ob njiju so v seriji, katere dogajanje je postavljeno na izmišljeno ovčjo farmo Droghedi, zaigrali še Barbara Stanwyck, Christopher Plummer, Piper Laurie, Jean Simmons in drugi.

Rachel Ward in Richard Chamberlain kot Meggie in oče Ralph v miniseriji Pesem ptic trnovk. Foto: IMDb
Rachel Ward in Richard Chamberlain kot Meggie in oče Ralph v miniseriji Pesem ptic trnovk. Foto: IMDb

ABC-jeva produkcija Pesem ptic trnovk v režiji Daryla Duka naj bi pritegnila 100 milijonov gledalcev. Nadvse priljubljena je bila tudi pri slovenskih gledalcih. "Imela je nekakšen mednarodni vpliv, kar je bilo neverjetno. In sodelovanje z Barbaro Stanwyck je bilo seveda briljantno, pa tudi z Rachel Ward in vsemi tistimi čudovitimi ljudmi," je nekaj pred svojim 90. rojstnim dnem povedal igralec za TV Insider in dodal, da je bila tudi njemu samemu vloga v tej miniseriji najljubša. Vloga mu je prinesla tudi zlati globus, dva pa je požel že pred tem z vlogama v serijah Dr. Kildare in Shogun. V vlogo očeta Ralpha se je znova vživel leta 1996 v CBS-ovi miniseriji Pesem prtic trnovk: Manjkajoča leta (The Thorn Birds: The Missing Years), pri čemer je bil edini iz igralske ekipe prvotne serije.

Med filmi, v katerih je nastopil, velja izpostaviti The Madwoman of Chaillot (1969) s Katharine Hepburn, The Music Lovers (1970), v katerem je upodobil skladatelja Čajkovskega, in The Towering Inferno (1974) s Paulom Newmanom in Stevom McQueenom. Leta 1973 je nastopil v filmu Trije mušketirji ter v letih 1974 in 1989 v nadaljevanjih Štirje mušketirji in Vrnitev mušketirjev (1989). Gledalstvu se je prikupil tudi z vlogo Allana Quatermaina v filmu Rudniki kralja Salomona (1985), v katerem je nase opozorila Sharon Stone. Leto pozneje sta nastopila še v filmu Izgubljeno mesto zlata. Omeniti velja še, da je kot prvi nastopil v vlogi Jasona Bourna, in sicer leta 1988 v televizijskem filmu Bournova identiteta.

V 90. letih preteklega stoletja se je osredotočil predvsem na odrske vloge, kjer se je proslavil tudi s svojimi pevskimi sposobnostmi. Med drugim je na Broadwayu nastopil leta 1994 v My Fair Lady kot Henry Higgins in pet let pozneje v Moje pesmi moje sanje (The Sound of Music) kot kapitan von Trapp. V zadnjih letih ga je bilo mogoče videti v manjših vlogah v priljubljenih serijah, kot so Razočarane gospodinje, Zadoščenje ter Bratje in sestre. Svojo zadnjo filmsko vlogo je odigral leta 2019, in sicer v filmu Finding Julia na Hrvaškem rojenega režiserja Igorja Sunare.

Richard Chamberlain pred plakatom za My Fair Lady. Foto: AP
Richard Chamberlain pred plakatom za My Fair Lady. Foto: AP

Igralec, rojen kot George Richard Chamberlain na Beverly Hillsu 31. marca 1934, je prvotno študiral slikarstvo na kolidžu Pomona. Po vrnitvi iz vojske, kjer je služil kot pehotni uradnik v korejski vojni, se je odločil za igralstvo. Študiral je petje in igro ter po gostujočih vlogah v peščici televizijskih serij in v filmu The Secret of the Purple Reef (1960) dobil prelomno vlogo v omenjeni seriji Dr. Kildare.

Martin Rabbett, Richard Chamberlain (in Sharon Stone) v filmu Izgubljeno mesto zlata iz leta 1986. Foto: IMDb
Martin Rabbett, Richard Chamberlain (in Sharon Stone) v filmu Izgubljeno mesto zlata iz leta 1986. Foto: IMDb

Richard Chamberlain je šele leta 2003 v avtobiografiji Shattered Love javno razkril svojo istospolno usmerjenost, o čemer večino svoje kariere ni odkrito govoril, da bi zaščitil svojo zasebnost in priložnosti za vloge. Decembra 1989 je sicer to razkrila francoska ženska revija Nous Deux, a tega vse do izida avtobiografije ni potrdil. V knjigi je med drugim pisal o tem, da je na prošnjo studijskih vodij spremljal glamurozne igralke na filmske premiere in druge javne prireditve. Novinarskim vprašanjem o tem, zakaj se ni nikoli poročil, pa se je izmikal z odgovorom: "Čudovito bi se bilo poročiti, vendar sem trenutno zelo zaposlen."

V intervjuju za NBC je dejal, da je med njegovim odraščanjem "bilo prepovedano biti gej, mevža ali kaj podobnega. Zelo se nisem maral ter sem se tega dela sebe močno bal in sem to moral skrivati." Glede avtobiografije, v kateri opisuje tudi težavno otroštvo ob očetu alkoholiku, je povedal, da se je s pisanjem končno rešil težkega čustvenega bremena. Izrazil je olajšanje, da ne skriva več svoje spolne usmerjenosti. "Z novinarji sem se šel igro mačke in miši. Igra je končana," je dejal.

V 70. letih preteklega stoletja je bil v zvezi z igralcem Wesleyjem Eurom, med letoma 1984 in 2010 pa z igralcem Martinom Rabbettom, s katerim sta tudi po razhodu ostala tesna prijatelja. "Naš ljubljeni Richard je zdaj med angeli. Zdaj je svoboden in se dviga k tistim, ki so nas zapustili pred njim. Kako blagoslovljeni smo bili, da smo poznali tako izjemno in ljubečo dušo. Ljubezen nikoli ne umre. In najina ljubezen ga zdaj dviguje pod svojim okriljem k njegovi naslednji veliki pustolovščini," mu je v slovo zapisal Rabbett.