Pri 15-letni Rusinji, ki je pred dnevi s sotekmovalci osvojila zlato medaljo v ekipni konkurenci, so potrdili navzočnost zdravila trimetazidin, metaboličnega sredstva, ki se predpisuje za zdravljenje angine in vrtoglavice. Svetovna protidopinška agencija (Wada) ga je prepovedala, ker lahko poveča učinkovitost pretoka krvi in pripomore k vzdržljivosti.
Mednarodna agencija za dopinške teste (Ita) je potrdila, da je bila Valijeva pred šestimi tedni na ruskem državnem prvenstvu v Sankt Peterburgu pozitivna na prepovedano snov trimetazidin. Pozitivni izvid testa je laboratorij na Švedskem označil šele v torek – dan po tistem, ko je Valijeva pomagala Rusom zmagati v ekipnem tekmovanju, in le nekaj ur pred podelitvijo medalj, ki je bila nato preložena. Ali bodo Rusi izgubili zlato kolajno v ekipnem tekmovanju, bo znano naknadno. V tem primeru bi bronasto medaljo osvojili Kanadčani.
Mok upa na hitro odločitev
Ruska protidopinška agencija (Rusada) je v torek Valijevi začasno prepovedala nastopati, vendar je že v sredo prepoved umaknila in ji tako omogočila nadaljevanje nastopov v Pekingu. Na zahtevo Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) Ita zdaj tej odločitvi Rusade nasprotuje. Mok upa, da bo Cas – na teh igrah delujeta dve hitri arbitraži ravno za takšne nujne primere – odločil še pred nastopi žensk v kratkem programu, ki bodo v torek. "Zadevo želimo pospešiti, kolikor je mogoče," je dejal tiskovni predstavnik Moka Mark Adams. Pritožbo na odločitev Rusade sta napovedali tudi Wada in Mednarodna drsalna zveza (ISU), poroča DPA.
Medtem pa pri ruskem olimpijskem komiteju menijo, da ima Valijeva vso pravico nastopati v Pekingu in da bi morala njena zlata kolajna, ki jo je osvojila skupaj z ekipo, kljub novici o pozitivnem dopinškem testu obveljati. V izjavi za javnost so zapisali, da ima Valijeva "pravico do treningov in nastopanja na tekmovanjih brez omejitev, dokler Cas ne odloči drugače". Dodali so, da je bil njen vzorec, ki se je izkazal za pozitiven, odvzet pred začetkom iger, zato njena zlata kolajna na ekipni tekmi ne bi smela biti "stvar avtomatične obravnave" prekrška. Navedli so še, da so bile vse dopinške kontrole Valijeve na in po evropskem prvenstvu sredi januarja in med olimpijskimi igrami v Pekingu negativne.
Grožnje britanskim novinarjem
Guardian medtem piše, da sta novinarja, ki sta objavila zgodbo o pozitivnem testu mlade zvezdnice umetnostnega drsanja, prejela grožnje s smrtjo. Duncana Mackaya in Michaela Pavitta s spletne strani Inside the Games so takoj po objavi zasuli s sporočili, da je novica neresnična. Za Guardian sta potrdila, da sta prejela grožnje s smrtjo, Mackayu pa so na Twitterju med drugim zapisali, naj bo pozoren, kakšen čaj pije. V petek je eden izmed britanskih novinarjev Valijevo vprašal, ali je "čista", kar je sprožilo ogorčenje med ruskimi predstavniki medijev. Ruski novinarji so ga obkrožili in mu dejali, da so takšna vprašanja za 15-letnega otroka neprimerna.
“Od njih ne moremo pričakovati nič drugega. Tudi če ima ruski športnik kakršno koli terapevtsko dovoljenje, nam bodo še vedno očitali. Hkrati ni pomembno, ali imajo njihovi športniki popolnoma enako terapevtsko dovoljenje. Zanje je to normalno, če gre pa za našega športnika, je to doping,“ se je odzvala Svetlana Žurova, nekdanja olimpijska prvakinja v hitrostnem drsanju, ki je zdaj poslanka v dumi.
“Žal nekateri novinarji mislijo, da se lahko pogovarjajo z otrokom, kot bi bil njihov prijatelj v nekem pubu. Naj sedijo v Londonu in drug drugemu postavljajo takšna nesramna in provokativna vprašanja, naših športnikov pa naj se ne dotikajo, še posebej ne tako mladih, kot je Kamila. Ne bomo jim dovolili, da jo prizadenejo. Otrokom takih vprašanj ne bi smeli postavljati. Ona je še premlada. Verjamemo, da ni jemala ničesar prepovedanega,“ je dodal še en ruski poslanec, Dmitrij Sviščov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje