"Letos nismo potrebovali snega iz našega skladišča pod letalnico, saj smo lahko celotno zimo delali umeten sneg. Vsakič, ko so bile temperature ustrezne, smo zagnali stroje. V skladišču smo imeli le rezervo, za vsak primer, če se ne bi dalo delati umetnega," je uvodoma o pripravah povedal Dolhar, ki je prvič samostojno vodil planiško tekmovanje na decembrskem svetovnem prvenstvu v poletih 2020.
"To zimo nam je uspelo celo letalnico zasnežiti z umetnim snegom, zato drugih potreb nismo imeli. Nalet oziroma naletno smučino pa smo izdelali iz umetnega ledu. Zadnjih nekaj let ima Nordijski center napravo za izdelovanje ledu in mi jo s pridom izkoriščamo, ker je kakovost za nas veliko bolj primerna od klasičnega umetnega snega," je povedal Dolhar.
Nizke marčevske temperature kot naročene
"Temperature so bile letos za marec zelo nizke, kar nam je tudi šlo na roko, tako da nam sonce ni pobralo preveč snega. Naredili smo ga 13.000 kubičnih metrov na letalnici, za izvedbo tekmovanja ga potrebujemo 8000. In glede na izkušnje smo tudi letos čakali praktično do zadnjega trenutka, preden smo to razliko, okvirno 5000 kubičnih metrov odstranili z letalnice," je v pogovoru za STA povedal Dolhar.
Letalnica je pripravljena, v Planici pa si želijo nazaj tudi najdaljši polet na svetu. Temu so bili zelo blizu v letih 2018, ko je Avstrijec Gregor Schlierenzauer poletel do 253,5 metra, kar je izenačen svetovni rekord, a pri pristanku podrsal, ter 2019, ko je Japonec Rjoju Kobajaši poletel do 252 metrov. Doslej je v planiški dolini, katere prednost je, da se v zgodnji pomladi ustvari ravno pravšnji vzgornjik za lebdenje, "padlo" 28 svetovnih rekordov.
Za letos je vremenska napoved ugodna, slovenski letalci na čelu s Timijem Zajcem, brati Prevc, Žigo Jelarjem, Anžetom Laniškom, Lovrom Kosom in drugimi so ob koncu sezone v vrhunski formi.
Vremenska napoved je ugodna
"Zdajle sedim v izteku letalnice in razmere so idealne. Sonce sije, vzgonski veter je konstanten, tako da so danes res krasni pogoji za kakšen ekstremno dolg skok. Mi si vsi želimo, da bo tako tudi do konca tedna. Takšna je tudi napoved, in če bodo res stabilni pogoji ter se bodo 'poklopili' še ostali dejavniki, se tudi na to temo lahko kaj zgodi," je o morebitni novi rekordni znamki – zdajšnji rekord 253,5 metra je leta 2017 v Vikersundu dosegel Avstrijec Stefan Kraft – dejal Dolhar in poudaril, da je varnost skakalcev vedno na prvem mestu.
"Zavedati se je treba, da gre za svetovni rekord in tu ni nekih rezerv. Govorimo o metru, mogoče dveh ob res optimalnih pogojih," je pojasnil vodja tekmovanja.
Od 2011 rekord drži Vikersund
Zadnji svetovni rekord v Planici je leta 2005 dosegel Norvežan Bjoern Einar Romoeren, ki je poletel do 239 metrov. Rekordna znamka je zdržala do leta 2011, ko je njegov rojak Johan Remen Evensen v domačem Vikersundu pristal pri 243 metrih. Od takrat naprej norveška letalnica drži rekordne daljave.
"Mi si zelo želimo rekord pripeljati nazaj v Planico. Se pa zavedamo, da je to zelo težko doseči in da to ni odvisno le od nas. Mi naredimo vse, kar je v naši moči, in zdaj, ko vidim letalnico pred seboj, si že upam trditi, da smo letos tudi storili vse, da smo pripravili letalnico tudi za možno rekordno daljavo. Vsi si to želimo, vem, da tudi ljudje to pričakujejo, ampak mimo varnosti ne bomo šli," je zaključil Dolhar.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje