Dobrih 10 km pred iztekom 4. etape Dunkerque–Calais v dolžini 171,5 km in 1970 višinskimi metri je nizozemska ekipa krenila v napad za vodilnega kolesarja dirke. Z ostrim tempom so ujeli še zadnjega ubežnika in razvlekli glavnino, ki se je pred vrhom Cap Blanc-Nez (0,9 km s 7,5 %) strgala kot elastika.
Wout van Aert je prvi prečkal vzpon 4. kategorije in nato je v samostojni vožnji na čas oddrvel proti cilju. Nesložni zasledovalci so lov na Belgijca organizirali prepozno in na koncu je 27-letni Belgijec v velikem slogu, v rumeni majici vodilnega slavil svojo letos prvo etapno zmago na Dirki po Franciji, skupno pa že sedmo na Tourih.
"Nisem več hotel čakati in tvegati v sprintu glavnine. Bilo je očitno, da bomo z ekipo nekaj poskusili," je široko nasmejani van Aert potrdil, da je šlo za načrtovano akcijo, ki mu je po treh drugih mestih na Danskem le prinesla etapno zmago na 109. Dirki po Franciji, ki se zdaj nadaljuje na francoskem severu.
Roglič in Pogačar nista sledila napadu
Siloviti napad Jumba Visme je spremljala le ekipa Ineosa Grenadiersa s svojimi kapetani, od katerih je najbolje šel Adam Yates, ob boku katerega je čez vrh prišel tudi Jonas Vingegaard. Med vodilnimi ob prečkanju gorskega cilja pa ni bilo ne Primoža Rogliča ne Tadeja Pogačarja, sta pa prečkala vrh v drugi oz. tretji zasledovalni skupinici, nato pa sta mirno pripeljala v glavnini.
"Sam sem bil malo preveč zadaj na začetku klanca, a sem nato do vrha vzpona prišel s kar veliko hitrostjo in sem prehitel kar veliko kolesarjev, tako da me ni preveč skrbelo za zaključek," je za RTV Slovenija pojasnil Pogačar.
Van Aert vse trdneje v rumeni majici
Ob zaostanku osmih sekund je sprint za 2. mesto dobil Jasper Philipsen (Alpecin Fenix). Od Slovencev je bil nato s 26. mestom v etapi najvišje Pogačar, ob Rogliču pa je med prvimi končal še Luka Mezgec.
Z zmago je van Aert utrdil vodstvo v skupnem seštevku, kjer ima zdaj pred drugouvrščenim Yvesom Lampaertom 25 sekund, pred Pogačarjem pa 32 sekund, Rogličem 41 sekund ... Med kapetani, ki vozijo na skupno razvrstitev tokrat sicer ni bilo časovnih izgub.
Cort prekosil rekord Bahamontesa iz 1958
Znova je v beg šel v pikčasto majico oblečeni Magnus Cort (EF Education EasyPost), ki je tokrat v navezi z Anthonyjem Perezom (Cofidis) bežal od začetka etape. Danec je osvojil prvih pet od šestih gorskih ciljev 4. kategorije, s čimer je svoj seštevek za najhribolazca dirke povišal na 11 točk.
S tem je Cort tudi podrl rekord Dirke po Franciji iz leta 1958, ko je legendarni španski klančar Federico Bahamontes kot prvi prečkal prvih sedem gorskih ciljev Toura. A še živeči zdaj 93-letni orel iz Toleda je pred 64 leti osvajal prelaze v Pirenejih, ne gričkov na Danskem in severni Franciji kot Cort, ki bo pikčasto majico nosil vsaj do petka in prvega visokogorskega cilja na La Super Planche des Belles Filles.
Rumena majica naj bi delala za kapetana
Za več vznemirjenja v skupnem seštevku bi morala poskrbeti sredna, 5. etapa Lille–Arenberg Porte du Hainault na razvpitih kockah Roubaixa, ki že velja za prvo odločilno, saj v zadnjih 80 km vsebuje 11 odsekov kock v skupni dolžini 19,4 km.
Belgijski superzvezdnik sodi med favorite tudi 5. etape, če bi seveda lahko lovil nov etapni uspeh in s tem utrjevanje vodstva za zeleno majico. A Jonas Vingegaard je ob odhodu z Danske za lokalne medije pojasnil, da bo van Aert delal za oba kapetana Jumba Visme in ne bo imel prostih nog. Se lahko zgodi menjava rumene majice? Ob izvrstni ekipni formi in za klasike sestavljeni zasedbi Nizozemcev lahko van Aert izpolni tudi oba cilja: varno pripelje Danca in Rogliča do cilja ter zadrži majico vodilnega. Trasa je sicer od Slovencev pisana na kožo predvsem Mateju Mohoriču, ki je bil na letošnjem spomeniku Pariz–Roubaixu odličen peti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje