Pobuda je podana, prvi pogovor z ASO-jem je slovenski prireditelj L'Etape Slovenia že opravil in izvedel, kakšne so zahteve in potrebe največje kolesarske dirke na svetu. Prav tako so od Dancev in Baskov, ki so gostili začetek Dirke po Franciji v letih 2022 in 2023, pridobili informacije in izkušnje ter navsezadnje stroškovnik prireditve, ki presega zgolj športni dogodek.
Vložek med 12 in 15 milijoni evrov
Danska 2022 in Baskija 2023 sta vložili okoli 12 milijonov evrov, lanski Grand Depart v Italiji je dežele Toskano, Emilijo - Romanjo in Piemont stal skupno z vsemi spremljevalnimi prireditvami in dodatnim dnem 14 milijonov evrov.
Prihodnje leto se bo Dirka po Franciji začela v Kataloniji, župan Barcelone pa je razkril, da pristojbina ASO-ju znaša od 7,5 do osem milijonov evrov, samo mesto in dežela pa bosta v dogodek vložila od šest do sedem milijonov evrov.
Pod črto: stroški gostovanja treh uvodnih etap Dirke po Franciji v tujini in spremljajočih prireditev, večinoma kulturnih in zabavnih, znašajo od 12 do 15 milijonov evrov.
Pripravlja se sestanek z resnim premislekom
"Minister Matjaž Han je prejel zgolj neuradno in krajšo ustno informacijo o možnosti izvedbe starta Dirke po Franciji v Sloveniji. Formalni sestanek za uradno in podrobnejšo predstavitev pobude bomo na ministrstvu sklicali v kratkem. Minister je sicer vedno naklonjen tovrstnim velikim športnim prireditvam v Sloveniji, ki pomembno prispevajo k promociji naše države in imajo širši pozitiven gospodarski učinek. Vendarle pa se zavedamo, da gre za velik finančni vložek, zato je potreben resen premislek glede načina sodelovanja," so z ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport odgovorili na MMC-jevo prošnjo za odziv na odmevno novico.
Han: Dobro premisliti, kaj dobimo nazaj. Promocija ni vse
Ob sejmu izobraževanja in poklicev Informativa je nato pobudo o gostovanju Dirke po Franciji v Sloveniji komentiral še sam pristojni minister Matjaž Han: "Poznam idejo. Prihodnji teden se bomo srečali s pobudniki ideje. Moram pa iskreno povedati: seveda podpiram velike projekte, vendar gre za velike denarje, gre za od 10 do 15 milijonov evrov. To je treba resnično dobro premisliti, kaj dobimo nazaj. Promocija ni vse. Ne bi delal prevelikih korakov. Sem pa eden tistih, ki podpiram tovrstne projekte. Navsezadnje je tukaj evropsko prvenstvo 2029, se moramo odločiti. Sam ne želim na naslednje vlade preložiti takšnih obveznosti. Lahko je danes pisati pismo o nameri, čez tri leta pa bo treba zagotoviti denar. Tukaj bi sam bil previden. Podpiram Pogačarja in Rogliča ter vse, a kdaj je lahko preveč denarja tudi problematično."
Vrhunec kolesarske sezone in julijska rutina
Dirka po Franciji velja za eno najbolj gledanih vsakoletnih športnih prireditev in z naskokom najbolj spremljano kolesarsko prireditev na svetu. Julijski termin ji običajno zagotavlja pozornost tudi tistih športnih javnosti, kjer kolesarstvo ne zaseda vidnejšega mesta. Ob zlati kolesarski dobi Slovenija velja za kolesarski fenomen, zato tudi ASO mika ideja, vendar si želi vladnega pisma o nameri, preden se začnejo resni pogovori.
Vabljeni k izpolnitvi ankete in njenemu deljenju, da se izmeri zanimanje v slovenski športni javnosti, ki zadnja leta sicer goreče spremlja dirke Tadeja Pogačarja, Primoža Rogliča, Mateja Mohoriča, Jana Tratnika in preostalih slovenskih kolesarjev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje