Trojica kolesarjev je po kar 174 km bega za 50 sekund prehitela močno razredčeno glavnino, v igri za zmago pa je slavil prekanjeni kolesar ameriške ekipe EF Educatioan EasyPost. Magnus Cort je dokazal, da ima hitrejše noge kot Kanadčan Derek Gee in Italijan Alessandro De Marchi. 30-letni Danec je z zmago v Viareggiu ob Tirenskem morju dopolnil zbirko etapnih zmag na vseh treh tritedenskih dirkah.
Razočarana Gee in De Marchi sta bila na letošnji rožnati dirki sicer že del dolgega bega. Kanadčan, ki kolesari za Israel Premier Tech, je bil že drugi v 8. etapi po begu, dolgem 197 km. Furlan iz Buje je v Neaplju v 6. etapi bežal 159 km, a je bil ujet 300 metrov pred ciljem.
Brez radia in s skopimi informacijami
"To je bila ena najtežjih etap, ki sem jih kdaj koli odpeljal. Bilo je tako zelo hladno, da sem bil kar zmeden in nisem vedel, kaj sploh počnem," je po 26. zmagi v karieri dejal Magnus Cort in še pojasnil: "Radijska zveza ni delovala, zato nisem imel veliko informacij. Borili smo se ves dan, težko je bilo priti že v ubežno skupino. Do vrha prelaza smo dirkali na polno v želji, da bi zlomili glavnino in bi nas sprinterske ekipe nehale loviti. To se ni zgodilo, a nismo imeli druge možnosti, kot da še naprej poskušamo na vso moč. Na koncu se je le izšlo."
Rožnata majica v lasti Ineosa
Po prvem dnevu premora se je Dirka po Italiji nadaljevala v Scandianu v Emiliji - Romanji, kjer je rožnato majico prvič oblekel Geraint Thomas. Član Ineosa jo je podedoval od Remca Evenepoela, ki je odstopil zaradi okužbe s covidom-19. Slovenski adut Primož Roglič za Thomasom zaostaja le dve sekundi. Slovenski šampion je moral zamenjati kolo že pred kilometrom nič, a nato ni bilo več težav.
Beg dneva se je oblikoval po 20 km, ko se je odlepila naveza Alessandro De Marchi in Derek Gee, kmalu pa sta se jima pridružila še Magnus Cort in Davide Bais, ki pa je odpadel na dolgem spustu. Italijan, Kanadčan in Danec so odlično sodelovali, na roko jim je šlo izboljšanje razmer.
Močno razredčena glavnina je prišla na manj kot minuto, a preživelim sprinterjem je zmanjkalo pomočnikov in ubežniki so se lahko udarili za etapno zmago. Po prečkanju Apeninov je v Toskani prenehalo deževati, ceste so se posušile, premražene kolesarje je na cilju v Viareggiu pogrelo 22 stopinj Celzija.
Odstop Vlasova, kapetana Bore
V močnem deževju in temperaturi pod 5 stopinjami Celzija je iz glavnine hitro izpadel skupno šestouvrščeni Aleksandr Vlasov. Kapetan Bore Hansgrohe je vztrajal dve uri, a nato zaradi bolezni odstopil. Kasneje je nemška ekipa potrdila, da je tudi Rus zbolel za covidom, četudi je bil ponedeljkov test še negativen. Zaradi dežja in mraza so se do zadnjega pogovarjali o skrajšanju 10. etape.
Napad Carusa na spustu, padec Vina
Po vzponu dneva na Passo delle Radici (33,7 km z 2,5 %) v izdatnem dežju in mrazu je sledil 30-kilometrski spust, kjer je nepričakovano napadla ekipa Bahrain Victorious s svojim kapetanom Damianom Carusom.
Po kratkem vzponu na Monteperpoli (2,6 km, povprečni naklon 7,9 odstotka) je glavnina na čelu z grenadirji le ujela trojico podjetnih bahrajncev. Med spustom sta padla Jay Vine in Will Barta, druga aduta ekipe UAE Emirates oz. Movistar, ki sta bila po nedeljskem kronometru v skupnem seštevku 11. in 18. Avstralec Vine je na koncu zaostal za več kot deset minut, s čimer ni več v igri za visoka mesta v Rimu.
Ob pogledu na skupni seštevek v oči bode, da je na prvih enajstih mestih zdaj kar pet kolesarjev Ineos Grenadiers! Manjšo izgubo 13 sekund je doživel tudi prejšnji nosilec rožnate majice Andreas Leknessund. Za Norvežana se je sicer na dan etape razvedelo, da bo drugo sezono znova dirkal za domačo ekipo Uno-X.
106. Dirka po Italiji
10. etapa, Scandiano−Viareggio, 196 km
Vse manj kolesarjev v karavani
Na začetku 10. etape se ni pojavilo kar šest kolesarjev. Zaradi covida-19 so dirko zapustili Norvežan Sven Erik Bystroem, Estonec Rein Taaramäe (oba Intermarche Circus Wanty), Italijan Domenico Pozzovivo (Israel Premier Tech) in Avstralec Callum Scotson (Jayco-AlUla), zbolela pa sta tudi Danec Mads Würtz Schmidt (Israel Premier Tech) in Nizozemec Oscar Riesebeek (Alpecin Deceuninck), njuna testa na novi koronavirus sta bila negativna. Na štartu ni bilo niti Stefana Künga (Groupama-FDJ), Švicar je sicer zdrav, a ima druge tekmovalne načrte, zato je zapustil Italijo. Med etapo so sledili novi odstopi in zdaj v karavani ostaja še 151 od 176 kolesarjev.
V petek brez najvišje točke dirke
Organizatorji so sporočili spremembo za 13. etapo, ki bo potekala v Švici in bo malce skrajšana. Kolesarji bi sprva morali premagati 34 km dolg vzpon na prelaz Veliki sveti Bernard, a so snežne razmere po obilici padavin v zadnjem obdobju in zato večji možnosti snežnih plazov to preprečile.
Etapa od Borgofranco d'Ivree do Crans Montane v Švici bo tako namesto 207 dolga 199 kilometrov, višinskih metrov pa bo okoli 600 manj kot predvideno (5100 m), saj bodo traso presekali pred vrhom prelaza na 2469 m nadmorske višine ter se podali skozi slabih šest kilometrov dolg predor slabih 600 m nižje.
"Zaradi obilnih snežnih padavin in povečane možnosti plazov dirka v petek ne bo potekala čez prelaz, temveč skozi predor. Najvišja točka dirke, Cima Coppi, bo tako na vrsti v 19. etapi z končnim vzponom na Tre Cime di Lavaredo (2304 m)," so organizatorji zapisali v izjavi za medije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje