Geyling je bil tedaj nadporočnik, organizacijo in vodenje gradnje pa je prevzel poročnik madžarskega rodu Geza Jablonszky. Cerkvica velja za izjemen kulturni spomenik, zgrajen med prvo svetovno vojno v neposredni bližini soške fronte, postavljen v spomin na avstro-ogrske vojake, ki so padli na tem območju. Zgradili so jo vojaki, ki so bili mojstri različnih obrti. Obzidje in spodnji del sta iz kamenja, zgornji del konstrukcije pa iz macesnovega lesa. Dela so se začela 1. marca 1916, 1. novembra istega leta pa so jo že predali namenu.
Ena od postaj na zgodovinski Poti miru
Cerkev je bila leta 1999 razglašena za kulturni spomenik državnega pomena, leta 2007 je dobila tudi znak Evropske kulturne dediščine medvladne iniciative. Obenem je to tudi ena od postaj na zgodovinski poti Pot miru, ki povezuje spomenike in ostaline prve svetovne vojne v Zgornjem Posočju.
Na današnji dopoldanski slovesnosti ob 100-letnici so bili prisotni številni cerkveni dostojanstveniki in veleposlaniki, evropski poslanci in poslanci DZ-ja, sveto mašo je daroval koprski škof Jurij Bizjak, slavnostni govornik pa je bil predsednik republike Borut Pahor. Prisotne je uvodoma pozdravil tolminski župan Uroš Brežan, škof Bizjak pa je poudaril, da vojaki med prvo svetovno vojno niso padli zaman, saj "vsaka žrtev, bratje in sestre, spreminja kletve v blagoslov. To vsi čutimo in to velja tudi za vsako žrtev, vpisano tu na Javorci."
Sledil je kulturni program, v katerem so skozi fiktivna pisma Remigiusa Geylinga ženi Mathildi prikazali zasnovo in gradnjo te cerkve. Nastopili so mešani pevski zbor župnij Kobarid in Tolmin, dekliški pevski zbor Pueri Cantores Tolmin, Goriški oktet Vrtnica, mladinski pevski zbor OŠ Franceta Bevka Tolmin in Folklorno društvo Ivan Laharnar Planota.
"Posočje, dolina miru"
Slavnostni govornik Pahor je poudaril, da Posočje vse bolj postaja dolina miru, zato jo je treba varovati: "Ne iščeta je samo Marko in Lotte iz znanega slovenskega filma Dolina miru, išče jo celotno človeštvo. Ta dolina, nad katero se pne hribovje in na njem cerkev sv. Duha, vse bolj postaja v metaforičnem smislu kraj, kjer je dokončno vojna postala nesmiselna in izogibna in kjer se živi v miru in za mir, med ljudi in narodi različnih istovetnosti. To je čudovita dolina. Varujmo in negujmo jo!"
Po njegovih besedah žrtve katere koli vojne niso neizbežne, pač pa nesmiselne, kot je nesmiselna sama vojna. "Dejstvo, da smo bili in smo še priče vojn, še ne pomeni, da so neizogibne. Pomeni samo, da moramo znova in znova o tem razsojati in odločati. Zato vedimo - ko se vojna začne, se ne začne zato, ker je to neizogibno. Vojna se začne zato, ker se je nekdo, ki bi jo lahko preprečil, odločil drugače. V tem smislu čas miru ni samo čas, ko ni vojne, temveč tudi čas, ko se zavestno trudimo odpravljati razloge ali izgovore zanjo," je še dejal predsednik republike Pahor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje