Foto: Radio Maribor/Lumar
Foto: Radio Maribor/Lumar

Mariborski proizvajalec montažnih hiš Lumar se strateško povezuje s podjetjem Iqwood iz Mengša, ki je razvilo inovativno steno iz križno-mozničenega lesa. Proizvodnja – od poseka v gozdu do predelave ­– poteka v Sloveniji, kar pomeni, da domači les pridobiva dodano vrednost, v tujino pa ne bomo prodajali zgolj hloda, kot se to zdaj večkrat zgodi v praksi, ampak končni izdelek.

Najzahtevnejši kupci v tujini in doma zahtevajo nadgradnjo že obstoječih Lumarjevih bivanjskih rešitev. V inovativni steni iz masivnega lesa so pri podjetju prepoznali to dodano vrednost in jo bodo vključili v ponudbo, pravi prvi mož Lumarja Marko Lukič: »Gre za ekološki produkt brez vsebnosti lepil in zagotavlja – česar se v času epidemije še posebej zavedamo – zdravo bivalno klimo.«

Zaradi partnerstva z Lumarjem ustanovitelj, solastnik in dosedanji direktor iQwooda Miha Bogataj računa na uspešen globalni preboj. O inovativni steni, sestavljeni iz križno zloženih lesenih plošč, trdno in trajno spojenih z masivnimi lesenimi mozniki, sogovornik pravi, da je trajno stabilna in ima življenjsko dobo sto let in več: »Celoten produkt je iz lesa, sestavljen brez kakršne koli kemije, tako da zagotavlja zdravo in udobno bivanje. Nosilnost te stene je dovolj velika, da lahko gradimo do tri- do štiri etažne objekte, kot so domovi za starejše, vrtci in šole.«

Milijon in pol evrov vredno strateško partnerstvo bo omogočilo najmanj petkrat večjo proizvodnjo v primerjavi z letošnjo in povečanje proizvodnih zmogljivosti. V Lumarju, kjer računajo na domače in tuje kupce, bodo hiše na ključ z novo steno dražje za 3 do 4 odstotke.