Največ njihovih pripomb se nanaša na neurejeno stanje na področju dvojezične topografije, uradnega jezika, dvojezičnega sodstva in dvojezičnega izobraževanja, od vrtca do univerze.
"67 let čakamo na to, da se končno zagotovi uradni jezik pri okrajnih sodiščih tam, kjer to še do danes ni mogoče. 67 let čakamo na to, da dobimo medijsko oskrbo, ki ponuja več kot samo to, kar zagotovi edini tednik Novice, Nedelja pa nič ne pridobi," je povedal predsednik SKS-ja Bernard Sadovnik. "Seveda imamo še na področju izobraževanja in šolstva velike pomanjkljivosti."
Najbolj pereče vprašanje pa je dvojezična oskrba v vrtcih, pri osrednjih manjšinskih organizacijah zahtevajo zakonsko ureditev na tem področju in ureditev financiranja dvojezičnih vrtcev. Do obstoječe ureditve pa so kritični tudi v iniciativi za ustavna vprašanja Skup.
"Da se z zakonom uvede možnost, kje imamo možnost prijaviti otroke k dvojezični vzgoji, kakšne kakovostne standarde je treba upoštevati, kakšna mora biti kvalifikacija pedagogov, kaj se sploh pričakuje," pa je povedal vodja Iniciative za ustavna vprašanja Skup Rudi Vouk.
Ob tem še poudarjajo, da bi morala za to odgovornost prevzeti tudi zvezna raven, kar s posebno resolucijo zahtevajo tudi pri Skupnosti koroških Slovencev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje