Dva izkušena strokovnjaka, dr. Peter Zimmermann, Berlinčan po rodu, in umetnostna zgodovinarko na univerzi v Dubrovniku Sanja Žaja Vrbica sta skupaj pripravila dragocen dokument o delovanju in življenju velikega Slovenca Antona Perka (*1833 Hainfeld/Podgrad † 1905 Dubrovnik). Zbirka vsebuje poleg podrobnega gradiva in zanimivih podatkov, številne reprodukcije slik in risb, seveda v ospredju s prizori iz bitke pri otoku Visu leta 1866. Vsa informativna besedila v publikaciji, ki je jo izdal Zavod za kulturo, šport in turizem Žalec, so trojezična: slovensko, nemško in hrvaško. Z glavnim avtorjem monografije Petrom Zimmermannom se je pogovarjal Herbert Seher, vodja Slovenskega inštituta na Dunaju, ki je organiziral predstavitev monografije o Antonu Perku.
Gospod dr. Zimmermann, življenje in delo Antona Perka ste razdelili na tri pomembna časovna obdobja: mladost, vojaštvo v mornarici in delovanje kot slikar in dvorjan. Kako se je začela njegova življenjska pot?
Anton Perko je bil rojen leta 1833 na gradu Podgrad na Spodnjem Štajerskem kot sin lastnika gospoščine Antona Vincenca Perka. Tam je mali Tonči preživel svojo otroštvo; štiri razrede gimnazije pa je verjetno končal v Gradcu. Leta 1848 se je kot petnajstletnik prav tam pridružil kot "kadet" avstrijski mornarici. Leta 1851 je bil dodeljen mornariški pehoti v Miljah pri Trstu.
Vstop v službo cesarsko-kraljeve vojske že kot doraščajoči otrok je pomenil dostop do višje izobrazbe, pridobitev priznanega družbenega statusa in možnost za poklicno kariero. Dobil je oficirski patent ter odlično oceno; obvladal pa je tudi več jezikov. Službovanje v vojski mu je odprlo tudi okno v širši svet ...
Anton Perko je med službovanjem v mornarici potoval po večjem delu vzhodnega Sredozemlja: spoznal je Jadransko morje, Jonske otoke, Egejsko morje, Črno morje, Levantsko morje, obalo Svete dežele vse do Aleksandrije. Po štirinajstih letih kot mornariški oficir je leta 1862 izstopil iz mornarice, da bi se lahko poročil.
Njegova umetniška nadarjenost pa je v javnost prodrla šele pozneje ...
Kot civilist se je zaposlil pri mornariškem oficirju Viktorju Grofu Wimpffnu, visokem preds- tavniku avstrijske državne železniške družbe, pisatelju in raziskovalcu. V pomorski bitki pri otoku Visu 20. julija 1866 je grof poveljeval hitremu parniku, ki je kot izvidniška ladja plul na konici eskadre admirala Tegetthoffa. Na ladji je imel Perko najboljši, čeprav ne ravno nenevaren položaj za opazovanje bitke, ki se je za Italijo končala s porazom. Narisal je veliko dramatičnih scen, iz katerih sta nastala dva Viška albuma, s katerima je Perko postal znan po vsej avstrijski monarhiji.
Kar kmalu pa je bil Perko sprejet v skupino potovalnih spremljevalcev na dvoru in mdr. spremljal Franca Jožefa I. na njegovi poti po Dalmaciji leta 1875.
V zadnji dveh desetletjih se je Perko postopoma približal središču moči avstrijskega cesarstva. Na Hradčanih je Perko spoznal kronskega princa Rudolfa, ki je v Pragi živel kot polkovnik. Rudolf ga je leta 1879 vzel na dvor in mu poveril upravljanje otoka Lokrum pri Dubrovniku. A že dve leti pozneje se je Perko kot sekretar preselil na dvor Rudolfove soproge, kronske princese Štefanije. Odtlej je bil tako rekoč član družine kronskega princa in je tako do živel propada družine vse do konca leta 1889 v Mayerlingu.
Pred odhodom v Dubrovnik se Anton Perko z družino vrne na Dunaj, kjer ostane več let.
Del Perkovega življenja, v katerem je živel kot vplivna oseba na dvoru, se je končal z njegovo upokojitvijo leta 1896. Zadnjih devet let življenja je preživel v Dubrovniku in se v celoti posvetil slikanju. Tam je tudi leta 1905 umrl in bil pokopan. Z letom 1918 – s propadom monarhije – je Perko zdrsnil v pozabo. Ponovno so ga začeli odkrivati šele v 90. letih 20. stoletja na pobudo savinjskih rojakov okrog Slavka Košenine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje