Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han se je z odbornikom za gospodarske dejavnosti in turizem dežele Furlanija – Julijska krajina Sergiem Emidijem Binijem pogovarjal o poglobitvi sodelovanja in utrjevanja stikov ter izkoriščanju skupnih priložnosti na gospodarskem in turističnem področju, kot je Evropska prestolnica kulture. Ob tem sta se dotaknila tudi trenutnih političnih in gospodarskih razmer v Evropi in s tem povezanih težav evropske konkurenčnosti v primerjavi s Kitajsko in ZDA.
Minister je poudaril potrebo po nadaljnji krepitvi trgovinske izmenjave med Slovenijo in Furlanijo – Julijsko krajino. "Podjetniška skupnost na obeh straneh meje je pripravljena na še tesnejše sodelovanje, deležniki pa so izjemno zainteresirani za vključevanje v čezmejne projekte tako na gospodarskem kot na raziskovalnem področju. Današnje srečanje vidimo kot pomemben korak k oblikovanju konkretnih rešitev in dogovorov, ki bodo koristili vsem partnerjem," je povedal.
Han obiskal tudi ribiški muzej, slovensko banko in več tržaških podjetij
Ob srečanju z vodstvom Slovenskega deželnega gospodarskega združenja (SDGZ), slovenskimi podjetniki in drugimi predstavniki slovenske narodne skupnosti je poudaril pomen sodelovanja in vlogo SDGZ-ja pri krepitvi gospodarskih vezi. "Gospodarsko sodelovanje z Italijo je izjemno pomembno za Slovenijo, še posebej v povezavi s Furlanijo – Julijsko krajino, ki predstavlja naše naravno geografsko in gospodarsko zaledje. SDGZ ima ključno vlogo pri povezovanju in podpori slovenskih podjetnikov v Italiji, zato bo tudi v prihodnje deležno naše podpore skozi posebne programe za slovensko narodno skupnost," je napovedal.
Posebno pozornost so udeleženci srečanja namenili tudi štiriletnemu programu (2025–2028) za spodbujanje gospodarske osnove avtohtone slovenske narodne skupnosti, ki vključuje ukrepe za podporo gospodarskim organizacijam, naložbam, turističnemu razvoju ter strateškim projektom. Po obeh delovnih srečanjih je minister Han obiskal še ribiški muzej v Križu, edino slovensko banko v Italiji ter več tržaških podjetij v slovenski lasti.
Italija je ena najpomembnejših gospodarskih partneric Slovenije. Leta 2023 je bila tretja zunanjetrgovinska partnerica Slovenije, druga po številu prihodov in nočitev tujih gostov ter šesta največja vlagateljica v slovensko gospodarstvo, navaja ministrstvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje