Dnevi slovenske kulture v Istri vsako let prinesejo nekaj novega. Letos so se v koordinaciji istrskih slovenskih društev odločili, da tradicionalni teden razširijo v skoraj celomesečno prireditev. Zakaj, pojasnjuje predsednica Slovenskega kulturnega društva Oljka iz Poreča, : »Do letos smo imeli teden slovenske kulture. Bilo je naporno, ko se je vsak dan v tednu nekje nekaj dogajalo. Nemogoče je bilo prisostvovati vsem dogodkom. Zato smo se na koordinaciji zmenili, da bomo dneve slovenske kulture raztegnili v tri oktobrske tedne.»
Predsednica društva Istra iz Pulja, Danica Avbelj, ob tem dodaja, da je prireditev tako resnično zaživela v povezovalnem in združevalnem duhu. Prav v Pulju so se, s koncertom moške vokalne skupine iz francoskega Avmetza, letošnji kulturni dnevi začeli in minulo soboto z otvoritvijo razstave arhitekta Franca Branka Ancelja, tudi sklenili. Da je prireditev uspešna, je povedal Rudi Merljak z Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu: »Veseli me, da se je ta festival Dnevi slovenske kulture v Istri, zelo prijel in ima zdaj že lepo, najmanj desetletno tradicijo. Z leta v leto je več prireditev, so dobro obiskane po vseh krajih in to je nekaj krasnega!«
V Umagu so, kot je v navadi, tudi letos pripravili dva dogodka. Razstavo fotokluba iz slovenskega prosvetnega društva Bazovica z Reke so s pesmijo – tudi to je že tradicija – odprle pevke ženskega pevskega zbora Ajda. Sledil je slovenski folklorni večer, na katerem so nastopili plesalke in plesalci iz domačega društva in z Reke. Obiskala jih je tudi skupina iz Grašiča, ki je z zgodbo o Šavrinki, navudšila obiskovalce. Povezovanje je bistvo vseh naših dogodkov, je povedala predsednica Slovenskega kulturnega društva Ajda iz Umaga, Danica Bojković: »Nedavno smo bili pri rojakih v Tuzli, kjer so nas zelo lepo sprejeli. Bil je čudovit večer, na katerem je nastopilo več slovenskih pevskih zborov. Vsako tako druženje prinese nekaj novega. Izmenjujemo mnenja in izkušnje, drug od drugega črpamo ideje, kaj še lahko vključimo v naše delovanje.«
Cankar, glagolica in slovenska ljudska pesem ter ples v Buzetu
Zelo bogat program so tokrat pripravili v Slovenskem kulturnem društvu Lipa v Buzetu. Nastopil je Mešani pevski zbor Bazovica z Reke, iz Izole je prišla Marjetka Popovski, iz Hrvatinov tamkajšnja folklorna skupina, predstavili pa so se tudi učenci dopolnilnega pouka slovenskega jezika, ki jih poučuje Eva Ciglar. Letos jih je v skupini še več kot lani. Štirinajst jih enkrat na teden osvaja pravila slovenščine. In gre jim izvrstno, saj so v zelo kratkem času za Dneve slovenske kulture pripravili recital z izbranimi citati iz del Ivana Cankarja. Eva Ciglar: »Letos, ob Cankarjevem letu, se nam je zdelo prav, da tudi mi raziščemo njegova dela, da se udeleženci dopolnilnega pouka slovenskega jezika, ki živijo v Buzetu, seznanijo s Cankarjem. In začeli smo kar takoj, z začetkom novega šolskega leta. Nekateri udeleženci pouka so bili nad pisateljem tako navdušeni, da so prebrali kar celo delo, iz katerega so za recital izbrali citat. Kadar so ljudje zagnani, gre vse zelo hitro. Zdaj pa bomo naš pouk nadaljevali s slovnico.«
Obiskovalci v Buzetu so lahko občudovali tudi razstavo Sledi preteklosti, avtorice Maje Alessio iz Izole: »Istra je tudi en del mojega doma, ker imamo pri Buzetu kmetijo in smo veliko tukaj. V nekem obdobju sem se začela zelo zanimati za glagolico, kot staro slovansko pisavo, ki je bila v Istri zelo razširjena. Razstava je skoraj v celoti posvečena glagolici, Istri, kamnu, rdeči zemlji, nekaj sem uporabila tudi Prešernovo poezijo.«
Dnevi slovenske kulture v Istri so svetal zgled za Slovence na Hrvaškem
Povezovanje je bistvo prireditve. Med društvi, med Slovenci na Hrvaškem in rojaki iz matične domovine. Slovenci z Reke so bili gostje tako v Umagu kot v Buzetu. Predstavnica društva Jasmina Dlačič je takole strnila vtise: »Mislim, da je to izjemna prireditev, skozi katero se društva povezujejo in skupaj ustvarjajo kulturni program. To je zelo pomembno, skupni kulturni prostor, v katerem se vezi tkejo od nekdaj in nenehno. Mislim, da bi po zgledu tega, sodelovanje lahko okrepili tudi na drugih področjih.«
Da je prireditev Dnevi slovenske kulture v Istri lahko lep zgled povezovanja tudi za ostala slovenska društva na Hrvaškem, meni predsednica Zveze slovenskih društev na Hrvaškem, Barbara Riman: »Občudujem slovenska društva v Istri. To, kar delajo, je zelo pomembno. Moja velika želja je, da bi na podoben način povezali vsa slovenska društva na Hrvaškem. A je to, v tem trenutku, skorajda nemogoče. Stroški so veliki, predvsem za bolj oddaljena društva, kot recimo društvo iz Dubrovnika, ali Osjeka. Potrebovali bi več finančnih sredstev. Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu nas sicer podpira, a denarja vedno zmanjkuje.«
Slovenska društva v hrvaški Istri pa že snujejo prihodnje dogodke. Naslednji bo skupno praznovanje Prešernovega dneva ali slovenskega kulturnega praznika.
Barbara Kampos
Foto: Davor Lonzarič, Barbara Kampos, SKD Labin, SKD Istra Poreč
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje