Umag je šestega maja praznoval dan mesta, v spomin na osvoboditev izpod nacifašizma leta 1945. Ob tej priložnosti so podelili priznanja najzaslužnejšim občanom. Naziv častni meščan pa je pripadel književniku in publicistu Milanu Rakovcu. Za častni naziv so ga predlagali Mestna knjižnica Umag, Ljudska univerza Ante Babič in umaška skupnost Italijanov Fulvio Tomizza. In prav s Tomizzo je povezana častna nagrada. Milan Rakovac je bil namreč pobudnik ustanovitve čezmejnega srečanja Forum Tomizza in njegov programski vodja. Forum Tomizza, letos bo njegova 20-eta izvedba, je bil utemeljen kot prostor sodelovanja, večkulturni in večjezični korpus. Poglavitno vodilo srečanj, ki potekajo v Trstu, Kopru in Umagu, je povezovanje in trajno komuniciranje intelektualcev ter kulturnikov, ki živijo ob meji in delujejo na področju kulture, znanosti, medijev, simbolično naslonjeni na ime in delo Fulvia Tomizze. Milan Rakovac je Umagu prispeval tudi hrvaški prevod Tomizzovega romana Boljše življenje, so zapisali predlagatelji nagrade častni meščan. In še - pred dvajsetimi leti je bil kulturni dogodek, kot je Forum Tomizza, na občutljivem čezmejnem območju skorajda nepredstavljiv. Danes so to, tudi po zaslugi Milana Rakovca, zagovornika medkulturnega dialoga, srčna srečanja, ki znova vzpostavljajo prijazno okolje prepletanja kulture in jezikov v čezmejnem prostoru. Morda celo presegajo pričakovanja izpred dvajsetih let, pravi častni občan mesta Umag Milan Rakovac.
»Po drugi strani pa je bil človek z meje, ne glede na nacionalno ali svetovno politiko vedno prijazen, odprt, kot Fulvio Tomizza. Tudi v najhujših časih, ko bile vojne, ko so Slovenci in Hrvati bežali v nekdanjo Jugoslavijo in Italijani v Italijo. Tudi takrat je to »človeško« bilo močno.«
Milan Rakovac je s Forumom Tomizza spisal novo poglavje v zgodovini mesta Umag, so prepričani predlagatelji nagrade. Rakovac pa pravi: » To je naredil Fulvio Tomizza. In zdaj to poglavje pišemo skupaj, Umag, Koper, Trst, mi, ki neposredno realiziramo idejo čezmejnih srečanj 20 let. Ma,če ne bi bilo tega občutka v srcu povprečnega Hrvata, Slovenca in Italijana s čezmejnega območja, bi bilo vse naše delo zaman.«
Naziv častni meščan je najmanj, kar Umag lahko podari Milanu Rakovcu, je povedal predstojnik občinskega urada za družbene dejavnosti Slaviša Šmalc: »Milan Rakovac je Umagu dal odprto pot v multikulturnost v najširšem pomenu, v Umag je pripeljal neko posebno energijo in vibracijo antifašizma in umetnosti, vrednote, o katerih je pisal in jih živel Fulvio Tomizza.«
Umag danes živi življenje Fulvia Tomizze, edinega pisatelja s čezmejnega območja in širše, ki je sebe v enaki meri opredeljeval kot Hrvata, Italijana in Slovenca, je zadovoljen Milan Rakovac.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje