Italijanska sekcija s prihodnjim šolskim letom na Rojcah. Foto: Primorski dnevnik
Italijanska sekcija s prihodnjim šolskim letom na Rojcah. Foto: Primorski dnevnik

V Ulici Carso na Rojcah se je namreč zaključila gradnja šolskega poslopja, ki ga bodo namenu predali septembra in v katerega se bodo vselili otroci, ki obiskujejo italijansko sekcijo štandreškega vrtca. Po njihovi odselitvi se bo v Štandrežu sprostila ena učilnica, ki jo bo po besedah pristojne občinske odbornice Silvane Romano lahko uporabljal slovenski vrtec Pika Nogavička.

»Kot sem pred časom v neformalnem pogovoru povedala ravnateljici Večstopenjske šole s slovenskim učnim jezikom Gorica Elizabeti Kovic, bodo prostori, ki jih je doslej zasedal italijanski vrtec, na voljo slovenski vzgojni ustanovi. Vanj ne nameravamo seliti nič drugega, uporabljajo jih lahko za katerokoli dejavnost,« je za Primorski dnevnik povedala odbornica Silvana Romano, po kateri bi slovenski vrtec, če bi bilo potrebno, lahko zaprosil tudi za odprtje tretje sekcije.

»Odprtje tretje sekcije za zdaj ne pride v poštev, saj bi težko zbrali dovolj vpisov. V goriški pokrajini beležimo namreč v zadnjem letu precejšen upad rodnosti,« pravi ravnateljica Elizabeta Kovic, po kateri so morali nekateri italijanski vrtci na Goriškem zaradi prenizkega števila vpisov že ukiniti nekaj sekcij. Primer je pevmski vrtec v Ulici Forte del Bosco, ki so ga jeseni preselili v Ulico Gramsci. »Nam za zdaj še ni bilo treba ukinjati sekcij, če se bo upadajoči trend rojstev nadaljeval, pa bo to morda neizogibna odločitev,« pojasnjuje Kovičeva in opozarja, da bi odprtje tretje sekcije v Štandrežu ne bilo samoumevno tudi v primeru zadostnega števila vpisov. Lani je Večstopenjska šola s slovenskim učnim jezikom na primer zaprosila za odprtje nove sekcije vrtca v Bračanu, prošnja pa ni bila sprejeta.

V prihodnjem šolskem letu bo slovenski vrtec v Štandrežu predvidoma obiskovalo 41 otrok, približno toliko kot letos. »Uradnega sporočila občine o tem, da bomo od septembra zaradi selitve italijanskega vrtca lahko razpolagali z dodatnimi prostori, še nimamo, priložnost pa nameravamo zagrabiti, če nam jo bodo ponudili. Doslej je naša druga sekcija delovala v objektu, v katerem je bilo nekoč hišnikovo stanovanje, po novem pa bi jo lahko v glavno stavbo. Dosedanja ureditev vsekakor ni povzročala težav, saj sta objekta med sabo povezana, selitev druge sekcije v glavni objekt pa bi omogočala bolj smotrno uporabo prostorov. V nekdanjem hišnikovem stanovanju bi lahko uredili učiteljsko sobo in prostor za razgovore s starši, tudi knjižnico bi lahko razširili,« pravi ravnateljica in dodaja: »Po drugi strani selitev italijanskega vrtca obžalujemo, saj smo v teh letih "sobivanja" lepo sodelovali pri raznih dejavnostih, nastopih, projektih ... Štandreški je bil edini izmed naših vrtcev, ki si je prostore delil z italijanskim. Tudi v Bračanu delujeta vrtca v isti stavbi, otroci pa niso v stiku, kot so bili v Štandrežu.«


Več novic na www.primorski.eu