Včeraj smo slovesno proslavili sedemdesetletnico slovenskih šol v Italiji, popoldne inštalacija večstopenjskih šol, zvečer nastop višješolcev, pozdravi in nagovori. Foto: Primorski dnevnik
Včeraj smo slovesno proslavili sedemdesetletnico slovenskih šol v Italiji, popoldne inštalacija večstopenjskih šol, zvečer nastop višješolcev, pozdravi in nagovori. Foto: Primorski dnevnik

Pobuda, katere režijo je pripravljalni odbor pod vodstvom Loredane Guštin zaupal igralcu Slovenskega stalnega gledališča Romeu Grebenšku, je namreč širši javnosti hotela prikazati pisanost in bogastvo, ki ga premorejo slovenske oz. dvojezične šole vseh stopenj v Furlaniji Julijski krajini, ki so občinstvu postregle z »Veliko zabavo«, kot se je glasil sam naslov prireditve.

Proslava je želela po eni strani biti izraz tradicije in korenin, iz katerih slovensko šolstvo v Italiji izhaja, po drugi pa je želela prikazati našo šolsko stvarnost danes in tudi pogled v prihodnost. To je prišlo do izraza predvsem v večernem delu proslave (o slednjem bomo še poročali), ki ga je povezoval Evgen Ban, ob pevskem zboru in glasbeni skupini Nižje srednje šole Sv. Cirila in Metoda od Sv. Ivana pa so ga oblikovali predvsem dijaki slovenskih višjih srednjih šol iz Trsta. Ob pozdravu ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazda Žmavca in vodilnega funkcionarja Deželnega šolskega urada za FJK Pietra Biasiola pa so krajša razmišljanja podali Cristian Visintin, dijak licejskega pola Trubar-Gregorčič iz Gorice, bivša ravnateljica Dvojezične večstopenjske šole v Špetru Živa Gruden in tamkajšnja učiteljica Antonella Bucovaz kot predstavnici šolnikov ter sam režiser Romeo Grebenšek kot starš. Iz njihovih nastopov so prisotni med drugim spoznali, kako slovenska šola uči premagovati zaprtost in odpira človeka k dialogu, pa tudi, kako naj mlademu človeku posreduje ne le suhoparnega znanja, ampak tudi vse tisto, kar ga oblikuje v zrelo in premočrtno osebo.

Navezanost na slovenske korenine in izročilo pa je predstavljal popoldanski nastop učencev in dijakov večstopenjskih šol, ki so postregli z okusno in prisrčno inštalacijo v znamenju pevskih, plesnih in gledaliških točk ter video posnetka. Obiskovalce, ki jih je spremljala prof. Manica Maver, je že pred vhodom v kulturni hram v Ul. Petronio s Kekčevo pesmijo pozdravil zbor Osnovne šole Ljubke Šorli iz Romjana (Večstopenjska šola Doberdob), med sprehodom po Kulturnem domu pa so na različnih lokacijah naleteli na še druge prizore. Tako so učenci OŠ Alojza Gradnika s Cola (Večstopenjska šola Opčine) ponudili folklorno točko s plesom in pesmijo, dijaški pevski zbor NSŠ Simona Gregorčiča iz Doline (Večstopenjska šola Josipa Pangerca Dolina) pa ljudske pesmi iz Brega. Učenci OŠ Ivana Grbca-Marice Gregorič Stepančič iz Škednja in od Sv. Ane (Večstopenjska šola Sv. Jakob) so predstavili škedenjski kruh, iz video posnetka pa je bilo razbrati, kako dijaki NSŠ Sv. Cirila in Metoda od Sv. Ivana (Večstopenjska šola Vladimirja Bartola Sv. Ivan) imajo za tamkajšnji Narodni dom zelo izvirne načrte, saj bi v njem želeli urediti celo diskoteko. Učenci Dvojezične večstopenjske šole iz Špetra so se predstavili s krajšim gledališkim prizorom s škrati in krivapetami, za sedemdesetletnico slovenskega šolstva pa so prinesli tipično beneško sladico - gubanco. Z zborovsko pesmijo so se predstavili tudi učenci OŠ Josipa Abrama iz Pevme (Večstopenjska šola Gorica), medtem ko so njihovi vrstniki iz OŠ 1. maj 1945 iz Zgonika (Večstopenjska šola Nabrežina) prikazali učno uro v razredu nekoč. Popoldanski spored se je zaključil z nastopom učencev OŠ Frana Milčinskega s Katinare (Večstopenjska šola Bartol), ki so prikazali otroške igre za praznične čase nekoč. Tako so se obiskovalci prepričali, da je ponudba slovenskih večstopenjskih šol res raznolika in pestra.


Več novic na www.primorski.eu