Podpredsednik slovenske vlade Dejan Židan gost Kmečke zveze. Foto: Primorski dnevnik
Podpredsednik slovenske vlade Dejan Židan gost Kmečke zveze. Foto: Primorski dnevnik

Gre poudariti dejstvo, da se je z ministrom pripeljal na obisk celoten kolegij ministrstva, ki je uvedlo prakso rednega delovnega zasedanja tudi izven meja Slovenije, na območjih, kjer v sosednjih državah živijo manjšinske skupnosti. To je način, da se po ministrovi oceni uvaja konsolidacija odnosov z zamejskimi skupnostmi, ki imajo že nekaj let na področju kmetijstva vzpostavljeno vse intenzivnejše sodelovanje. Gre pa, kot je izrecno poudaril minister, tudi za konkretno udejanjanje čezmejnosti, se pravi sodelovanja s sosednjimi regijami in državami, katerega vezni člen so manjšinske skupnosti v Italiji, na avstrijskem Koroškem, na Hrvaškem in v Porabju. Skratka, tudi to je način, s katerim se udejanja »slovenski kmetijski prostor«.

Gostje iz Slovenije so v jutranjih urah dospeli v doberdobski center Gradina, kjer jih je sprejel in nagovoril župan občine Doberdob Fabio Vizintin. Od dobrodošlici je orisal značilnosti občine Doberdob, kjer si prizadevajo tudi za ovrednotenje naravnih značilnosti in ohranjanja kraške krajine. V tak koncept pa sodi tudi z naravo usklajen razvoj kmetijskega sektorja, pri čemer je čezmejno sodelovanje seveda več kot zaželjeno.

Poleg župana je ministru in njegovi ekipi izrekel dobrodošlico deželni predsednik Kmečke zveze Franc Fabec, ki se je podpredsedniku slovenske vlade zahvalil za veliko pozornost, ki jo namenja kmetijstvu sosednjih manjšinskih skupnosti vse od tedaj, ko je nastopil svojo funkcijo. Prav tako je goste iz Slovenije prisrčno pozdravil predsednik goriške Kmečke zveze Stanko Radikon.

Ministra Židana sta poleg njegovega kolegija spremljali generalna konzulka v Trstu Ingrid Sergaš in konzulka Eliška Kersnič Žmavc, Sprejemni center Gradina in njegovo delovanje pa sta gostom prikazala predstavnika zadruge Rogos Igor Černeti in Ana Černic. Sledilo je redno zasedanje kolegija slovenskega ministrstva za kmetijstvo.

Medtem so prihajali predstavniki kmetijskih manjšinskih organizacij iz sosednjih držav, ki sestavljajo koordinacijo Agraslomak, kajti po zasedanju ministrskega kolegija je bila vrsta na njih. Zasedanje Agraslomak je najprej pozdravil minister Dejan Židan, ki je uvodoma podal oris položaja in najnovejših ukrepov na področju kmetijstva v Sloveniji in Evropski skupnosti. Koordinacijo Agraslomak je v imenu slovenskega ministrstva vodil Vladimir Čeligoj, na dnevnem redu pa je bil obračun lanskega leta in program letošnjega. Koordinacija Agraslomak se je redno sestajala, vsakokrat v eni od različnih sosednjih držav Slovenije in je v teku lanske sezone opravila kar lepo serijo pobud in srečanj. Po splošni oceni je Agraslomaku v nekaj letih obstoja uspelo vzpostaviti serijo stikov in pobud, ki so manjšinskim skupnostim in Sloveniji tudi na področju kmetijskega sektorja v medsebojno stimulacijo. Tako je tudi program za letošnje leto bogat s srečanji, izrečenih pa je bilo tudi več predlogov za izboljšanje dosedanjega delovanja.

Udeleženci srečanja so se po zasedanju na Gradini ustavili v Rubijah, kjer sta jih ob spomeniku Primožu Trubarju pred rubijskim gradom pozdravila podžupan občine Sovodnje Erik Petejan in odbornica Vesna Primožič. Nazdravili so s teranom kmetijskega posestva Rubijski grad, katerega vinsko proizvodnjo je orisala vinogradniška podjetnica Nataša Černic.

Kosilo, ki je imelo tudi delovni značaj, je bilo pri Jošku Sirku na posestvu La Subida, kjer so udeleženci obiska imeli priložnost okusiti izjemno kakovost domačih proizvodov v elitni preobleki, kot je značilna za Sirkove.

Zaključno srečanje pa je bilo v popoldanskih urah na kmetiji Joška Gravnerja, kjer so goste pričakali še podpredsednik deželnega sveta Igor Gabrovec, deželni odbornik za kmetijstvo Cristiano Shaurli, predsednika SKGZ in SSO Rudi Pavšič in Valter Bandelj, podpredsednica pokrajinske uprave Mara Černic ter župana občin Števerjan in Brda Franka Padovan in Franc Mužič ter podžupan goriške občine Roberto Sartori.

Joško Gravner je bil z družino enkratni gostitelj, s preprostimi besedami je spregovoril o svojem zamenitem vinu, za katerega je odvrgel vso moderno tehnologijo in pri katerem definitivno kraljuje narava. Prava »lectio magistralis«, kot je bilo slišati komentarje.

Tako minister Dejan Židan kot odbornik Cristiano Shaurli sta na zaključnem srečanju ocenila včerajšnja srečanja na najboljši način. Slovenija in dežela FJK po oceni obeh nadaljujeta po poti vse bolj intenzivnega medsebojnega sodelovanja, o čemer pričajo tudi skupni projekti in reševanje odprtih problemov.Tako je na poti rešitve čezmejna zaščita za teran, v teku pa je tudi dogovarjanje za vključitev Brd z obeh strani meje na seznam svetovne dediščine Unesco. Na polovici maja bo v trstu italijanski kmetijski minister Martina, kar bo tudi priložnost za obnovitev sporazuma o prosekarju.

Skratka, sodelovanje napreduje in daje rezultate, po splošni oceni včerajšnjih udeležencev srečanj gre po teh poti dosledno vztrajati.


Več novic na www.primorski.eu