Foto: Primorski dnevnik Foto:
Foto: Primorski dnevnik Foto:

Kdor je v ponedeljek popoldne obiskal stojnice slovenskih višjih srednjih šol na tržaški Pomorski postaji v okviru pobude Jaz vem kaj več o tem, je lahko opazil, da so na stojnici Izobraževalnega zavoda Jožefa Stefana ponujali novost. S prihodnjim šolskim letom bo namreč na tej šoli zaživel nov triletni poklicni tečaj grafike in dizajna, ali na kratko GriD, s katero na zavodu Stefan želijo razširiti ponudbo in dati mladim, ki že razmišljajo o svojem bodočem poklicu ter želijo izraziti lastno kreativnost in spretnost pri uporabi novih tehnologij, možnost, da ostanejo v sklopu izobraževanja v slovenskem jeziku.
Zgodba o tečaju GriD se je začela v lanskem šolskem letu, ko je Dežela razpisala omejeno število t.i. dopolnilnih tečajev poklicnega izobraževanja, ki jih lahko uvedejo državne višje srednje šole. Na zavodu Stefan so se odločili prijaviti na razpis s predlogom o tečaju za grafične oblikovalce, saj so na šoli ugotavljali vrzel na področju poklicnega izobraževanja. Tako je predlog o novem tečaju sprejel najprej profesorski zbor, nato zavodski svet, pa tudi deželna uprava, čeprav njen razpis sprva ni predvideval tečajev v slovenskem jeziku. Naslednja etapa v postopku odobritve je potekala na Pokrajini, ki je predlog vnesla v svoj načrt šolske ponudbe, na koncu je svoj blagoslov dala tudi Deželna komisija za slovenske šole.
S prihodnjim šolskim letom bo tako na zavodu Stefan ob »kanoničnih« treh smereh (elektronika, mehanika in mehatronika ter okoljske biotehnologije) na voljo še triletni tečaj grafike in dizajna. Kdor se bo vpisal nanj, bo deležen pouka tehnik fotografije in digitalne ilustracije, tehnik zajemanja in urejanja video posnetkov, informatike, web designa, tehnik in tehnologij digitalnega tiska, tehnik in strategij sporočanja ter 3D-grafike in animacije. Poleg tega specifičnega sklopa tehničnih predmetov pa predmetnik tečaja obsega še splošno izobraževalni sklop s poukom slovenščine, italijanščine, angleščine, telesne vzgoje, matematike, ved o Zemlji, fizike, zgodovine in zgodovine umetnosti, upravljanja projektov in podjetja ter verouka oz. alternativnih dejavnosti. Vse skupaj 36 ur tedensko, pri čemer bo prisotnost močne splošno izobraževalne osnove dijaku omogočila poleg poklicnega usposabljanja tudi vsesplošno kulturno rast oz. prehod na kako višješolsko smer. Vsekakor, kdor bo dokončal tečaj, bo imel možnost zaposlitve v različnih sektorjih (npr. kot fotograf, reklamni grafik, oblikovalec, projektant idr.), a tudi samozaposlitve brez ogromnih investicij. Zato na zavodu Stefan upajo, da se bo, ko bo napočilo obdobje vpisovanja, lepo število nižješolcev odločilo tudi za tečaj grafike in dizajna.


Več novic na www.primorski.eu