Foto: Primorski dnevnik
Foto: Primorski dnevnik

Ti so nekateri izmed utrinkov tridnevnega izobraževanja za mlade kulturne delavce Development, ki je od petka do nedelje, od 13. do 15. septembra, potekalo v koči sv. Jožefa v Žabnicah. Štirideset mladih iz 19 kulturnih in športnih društev ali organizacij s Tržaške, Goriške, Videmske in Koroške je tri dni preživelo v družbi štirih izkušenih trenerjev Mladinskega sveta Slovenije: to so Matej Likar, Nina Debevec, Maja Drobne in Borut Cink. Po podatkih organizatorjev se je največ tečajnikov, 45 odstotkov, Developmenta udeležilo prvič; 30 odstotkov pa je že sodelovalo na obeh prejšnjih dogodkih. Development je namreč prvič zaživel septembra lani v Lužnicah, meseca marca pa je v Trstu potekala enodnevna »osvežitev«. Štiri udeležence smo vprašali za mnenje o izkušnji v Žabnicah.

19-letna Katja Canalaz je v Žabnicah zastopala Planinsko družino Benečije. »Na tečaj sem se vpisala zaradi ljubezni do domačega okolja in torej za učinkovitejše delovanje društva, pri katerem sodelujem,« razlaga Canalazova. »Izbrala sem začetniški tečaj, novico o tej priložnosti pa sem razširila med svoje prijatelje, tako da nas je Benečanov bilo osem na skupnih 40 udeležencev,« še pove 19-letnica. Najbolj jo je navdušilo »dejstvo, da sploh nismo edini, ki imamo določene težave z društvenim delovanjem. V resnici so težave podobne: izkušnje drugih ti pomagajo, da sam razumeš, kako bi lahko rešil svoj problem,« je zadovoljna Canalazova.

Začetniškega tečaja se je udeležil tudi 23-letni Mirko Juretic s Proseka. »Na Developmentu sem bil prvič marca v Trstu, ko so me iz Kluba Čupa, kjer sem med drugim trener, vprašali, ali bi me zanimalo se udeležiti enodnevne “osvežitve”. Odločil sem se za, ko pa je poleti prišlo vabilo za tridnevni tečaj v Žabnicah, sem se z veseljem spet pridružil.« Juretic med značilnostmi tridnevnega tečaja izpostavlja pozitivno vzdušje, ki je vladalo med udeleženci: »Vsi smo aktivno sodelovali pri delavnicah, bilo nam je do tega, da se nekaj naučimo; bili smo odprti za nove izkušnje. Tudi pridobovanje novih informacij je bilo skupno: ni šlo za frontalni pouk profesorja, ki ti podaja neke vsebine. Ideje smo prispevali tudi mi.« Izmed predavanj, na katerih so obravnavali razne teme, ga je najbolj pritegnilo načrtovanje projektov: kako organiziramo ideje, kako koordiniramo ekipo, kako preverjamo, ali so vsi opravili svoje zadolžitve, kako ocenimo potek dogodka ...

Ob začetniškem tečaju so v Žabnicah ponujali tudi nadaljevalnega. Tega se je udeležil 19-letni Miha Kovic, ki v sklopu števerjanskega društva F.B. Sedej vodi mladinsko gledališko skupino M+. »Tako kot že na prejšnjih dogodkih Developmenta sem tudi tokrat zelo cenil vzpostavljanje novih stikov s pripadniki društev iz celotnega zamejskega prostora. Ne dogaja se prav pogosto, da stopimo v stik z mladimi Tržačani, Benečani in Korošci. Po mojem bi v to sodelovanje bilo tudi vredno vlagati«. Med predlaganimi predavanji je Kovic posebej z zanimanjem prisluhnil tistemu o razpisih za dodelitev prispevkov. »Obravnavali smo šest različnih organizacij, ki na evropskem nivoju ponujajo sredstva, za katera bi lahko zaprosila naša društva. Poleg tega smo med predavanji še nadgradili znanje o strateškem načrtovanju projektov.«

Nadaljevalnemu tečaju je sledila tudi 20-letna Neža Zobec, ki je kot trenerka ritmične gimnastike v Žabnicah zastopala Športno združenje Bor. »Development mi je dal veliko motivacije in upanja za bodoče projekte. Odnesla sem marsikatero koristno informacijo o postopkih in kriterijih, po katerih lahko načrtujemo delovanje.« Med delavnicami oz. predavanji jo je najbolj pritegnila tista s Pio Šlogar, podpredsednico za zunanje zadeve v mednarodni organizaciji YEN, največji mladinski mreži evropskih narodnostnih in jezikovnih manjšin.

Dogodek Development sta organizirala Krožek za politična in družbena vprašanja Anton Gregorčič in Prosvetno društvo Podgora v sodelovanju s številnimi partnerji in pokrovitelji ter s finančno podporo več ustanov. (cost)

Več novic na spletni strani www.primorski.eu