Foto: Primorski dnevnik Foto:
Foto: Primorski dnevnik Foto:

V šolskem letu, ki se je pravkar začelo, bo Dijaški dom Simona Gregorčiča iz Gorice praznoval 70 let neprekinjenega delovanja. Jubilej bo vzgojno-izobraževalna ustanova obeležila s slavnostno prireditvijo, ki bo jutri, 4. oktobra, ob 17. uri v veliki dvorani goriškega Kulturnega doma.
V prazničnem programu bo najprej kulturna prireditev s projekcijo fotografij, osrednji del dogodka pa bo izvedba muzikala Vesna - This is it, prirejenega po slovenskem filmu Vesna z glasbeno kuliso po Michaelu Jacksonu. Pesmi so s pomočjo Damjane Golavšek priredili in prevedli v slovenščino, prepevali pa jih bodo učenci doma. V muzikalu nastopa preko petdeset otrok in najstnikov od sedmega do štirinajstega leta. Izbira muzikala z zgodbo o najstniški zaljubljenosti in pripravi na maturo ni bila naključna, saj omogoča Dijaškemu domu, da predstavi vrsto dejavnosti, ki se jim učenci posvečajo v popoldanskem času. Zgodba iz muzikala pa pripoveduje tudi o tem, kako se nekatere stvari - najstniška ljubezen - kljub minevanju desetletij niso spremenile. Program akademije bo torej dinamičen in živahen, kot je dinamično in živahno življenjsko obdobje, v katerem učenci, bivši in sedanji, doživljajo Dijaški dom.
Prireditvi v Kulturnem domu bo sledilo tradicionalno srečanje nekdanjih gojencev v Dijaškem domu na Svetogorski ulici in še družabnost, na katero vabijo javnost. Ob tej priložnosti v domu poudarjajo, da je ustanova tako danes kot v preteklosti odprta celotni skupnosti, ki živi na našem ozemlju.
Razlogov za praznovanje ne manjka. Sedemdeset let je dolgo obdobje, skozi katerega je Dijaški dom dosledno uresničeval svoje poslanstvo in ga prilagajal potrebama okolja. Kaj jim danes pomeni poslanstvo? »Da zagotavljamo optimalne pogoje za uspešno učenje in osebnostno rast učencev; da nudimo primerno okolje in dejavnosti za bogatenje in uporabo slovenskega jezika; da spodbujamo spoznavanje slovenske kulture, posebej tiste, ki je razširjena med mladimi v Sloveniji; da spodbujamo v učencih vrednotenje različnosti, čut solidarnosti, prevzemanje odgovornosti; da nudimo nazadnje staršem pomoč v različnih aspektih starševstva,« razlagajo.
Dijaški dom Simona Gregorčiča v Gorici je bil ustanovljen leta 1945, njegova ustanovitev pa je povezana s ponovnim odprtjem slovenskih šol. Prva leta je deloval v stavbi nekdanje karabinjerske postaje, leta 1948 pa se je preselil v Svetogorsko ulico (Ulico Montesanto). Gojenci so tedaj prihajali iz Gorice, predvsem pa iz okoliških vasi. Veliko je bilo tudi Benečanov, saj je do odprtja dvojezične šole v Špetru bila to zanje edina možnost šolanja v slovenskem jeziku. Z začetkom šolskega leta ga danes v popoldanskem času obiskuje okrog 90 otrok oz. najstnikov od šestega do štirinajstega leta iz slovenskih osnovnih in nižjih srednjih šol v Gorici in okoliških vaseh. Zanje vsestransko poskrbijo, zato da bi jim bili v oporo pri učenju in da bi se kulturno obogatili. Ko je šole konec, zanje prirejajo poletno središče, športno šolo ter kolonije in izobraževalne tečaje, čez leto pa se posvečajo tudi družinam in staršem, ki se vsakodnevno spopadajo z zahtevno nalogo starševstva.