Največ težav je pri dvojezičnem šolstvu. Posebna manjšinska delovna skupina bo novi avstrijski vladi, ko bo sestavljena, predložila 20 predlogov, ki naj bi dokončno uredili področje dvojezičnega šolstva. Manjšinski šolski zakon iz leta 1958 ne odgovarja več potrebam manjšine.
"Nastala je popoldanska oskrba, ki še ni rešena, še nimamo pravnih predpisov, nimamo izobrazbe za dvojezične elementarne pedagoginje," je povedal Danilo Katz, član delovne skupine za dvojezično šolstvo.
Predvsem pa je dvojezični pouk obvezen samo do 4. razreda, veliko otrok se potem ne odloči več za dvojezični pouk. "Naša velika želja bi bila, da se to nadaljuje in da bi imeli tudi na peti šolski stopnji čim več otrok, ki se še naprej učijo jezik," je nadaljeval Katz.
Dvojezične učitelje, ki se zaposlujejo na novo, pa je negativno presenetila novica, da so ukinili dodatek za dvojezičnost, čeprav imajo zaradi priprav na dvojezični pouk več dela. Manjšinci so pričakovali ravno obratno, da se bo to področje dokončno uredilo in da se bo dodatek povišal.
"O tem lahko samo sanjamo in tu je tudi ena simbolika, da nekdo meni, da slovenščina ni nič vredna. Plače bi morale biti veliko večje, slovenščina bi morala biti atraktivna," je pojasnil Valentin Inzko, predsednik narodnega sveta koroških Slovencev.
Edina olajšava za dvojezične učitelje je, da imajo dve uri manj učne obveznosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje