Ob tej priložnosti so predstavili tudi zbornik s predstavitvijo mejnikov dela zveze, najpomembnejših posameznikov, klubov in tekmovanj od ustanovitve leta 1949.
Slovenska športna zveza, ki ima sedež v Celovcu, je krovna organizacija, ki združuje slovenska in dvojezična športna društva v Avstriji.
"Z veseljem vam stojimo ob strani in podpiramo vaše aktivnosti," je poudaril minister Arčon. Ob tem je napovedal, da bo v sodelovanju z ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport v prihodnjem obdobju zaživela koordinacija vseh zamejskih krovnih športnih organizacij ter da se bo še nekoliko več pozornosti namenilo športu, ki nedvomno pomembno prispeva k ohranjanju slovenstva, slovenske besede in slovenske identitete onkraj meja matice.
V programu proslave so predstavili projekte, aktivnosti ter mednarodno delovanje zveze, predstavili zbornik TranSport 2.0 ter s pomočjo arhivskih posnetkov in prispevkov zbrane popeljali čez tri četrt stoletno zgodovino organizacije. To so ustanovili 19. junija 1949, ko je ta povezovala devet slovenskih športnih društev z dvojezičnega ozemlja južne Koroške v takratno Slovensko fizkulturno zvezo.
Navzoče sta pozdravila koroški deželni glavar Peter Kaiser in predsednik Slovenske športne zveze Marijan Velik, ki je že 28 let na čelu krovne organizacije slovenskega športa na Koroškem. Slavljencem so čestitali tudi predstavniki Združenja slovenskih športnih društev iz Italije.
Slovenska športna zveza organizira in koordinira športno dejavnost koroških Slovencev. Zveza združuje 33 športnih društev s približno 3000 aktivnimi športniki in približno 500 športnimi funkcionarji, športnimi delavci, trenerji ter pedagogi. Včlanjena društva so aktivna v različnih športnih panogah, med drugim v alpskem in nordijskem smučanju, deskanju, boksu, nogometu, košarki in tenisu.
Glavna naloga njihovega delovanja je, da preko športa ohranijo in krepijo jezikovno, kulturno in narodno identiteto koroških Slovencev.
Za uspešno delovanje v prid slovenskemu športu in slovenske manjšine v Avstriji je zveza leta 2009 prejela Zlato plaketo Olimpijskega komiteja Slovenije in leta 1999 Bloudkovo plaketo.
V včlanjenih društvih so in še vedno trenirajo mnogi izjemni športniki. Med njimi velja izpostaviti smučarskega skakalca Daniela Tschofeniga, člana avstrijske državne reprezentance in Športnega društva Zahomc, ki ima po nordijskemu kombinatorcu Tomažu Drumlu tako ponovno tekmovalca v najvišjem rangu tekmovanja.
Pomembna člana sta bila tudi slovita skakalca Karl Schnabl, olimpijski prvak iz leta 1976, in Franc Wiegele. Del SŠZ so tudi svetovna podprvakinja v biatlonu Dunja Zdouc, kolesar Peter Wrolich, alpska smučarja Daniel Užnik in Mihi Sablatnik, karateist Milan Hribernik, boksar Franci Wieser, atleta Robert Kropiunik in Magdalena Kulnik, športna plezalca Nicolai in Timo Užnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje