Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Stranka slovenske manjšine v Italiji Slovenska skupnost (SSk) se na evropske volitve podaja na listi Južnotirolske ljudske stranke, na kateri sta še Trentinsko-tirolska avtonomistična stranka in Gibanje Avtonomna regija Dolomiti Belluno.
V novi sestavi Evropskega parlamenta bo skoraj dve tretjini novih poslancev. Vsi odhajajoči pa bodo deležni najmanj petmesečne odpravnine oz. začasnega nadomestila v vrednosti poslanske plače.
Svet NSi-ja je razpravljal o izidih evropskih volitev, na katerih je bila za evropsko poslanko izvoljena Ljudmila Novak, ki je napovedala boj za interese Slovenije. V danih okoliščinah je bil izid volitev dober, je pred sejo ocenil Matej Tonin.
Do poldneva DVK čaka glasovnice nedavnih evropskih volitev, ki bodo prispele iz tujine. Potem bodo znani končni izidi volitev osmih poslancev iz Slovenije v Evropski parlament.
Medtem ko je Zmago Jelinčič predsedniku vlade Marjanu Šarcu kar sam poslal dopis, v katerem se predlaga za komisarja, se med kandidati za to funkcijo omenjajo Tanja Fajon, Anže Logar in tudi Karl Erjavec ter Miro Cerar.
Glasovnicam, oddanim na nedeljskih evropskih volitvah, so se prištele še tiste prispele po pošti. Volilnega izida te glasovnice niso spremenile, na končni rezultat bo treba počakati do prihodnjega tedna, ko bodo prešteti še glasovi iz tujine.
Nedeljske volitve so na evropski ravni prinesle vzpon zelene politike, Slovenija temu ni sledila. Kot opaža Dušan Plut, je okoljska ozaveščenost Slovencev na visoki ravni, manjka pa celovit politični program, ki bi prepričal večji delež volivcev.
Po evropskih volitvah in razdelitvi osmih sedežev se v koaliciji začenjajo pogovori o domačem kandidatu ali kandidatki za evropskega komisarja, kar bi lahko povzročilo trenja v koaliciji.
Izide evropskih volitev, na katerih je SD dobil dva mandata, so v stranki na kolegiju v Cankarjevem domu ocenili kot zgodovinsko dober izid. Tistim, ki so ostali pred vrati bruseljskega parlamenta, a imajo podobna stališča, ponujajo sodelovanje.
Slovenski volivci so se odločili, da bodo za nove slovenske evropske poslance izvolili predstavnike treh največjih parlamentarnih strank. Edini izjemi sta Ljudmila Novak (NSi) in Franc Bogovič (SDS + SLS), ki je bil spet izvoljen s preferenčnimi glasovi.
Po objavi delnih izidov evropskih volitev, ki so pokazali na povečanje politične razdrobljenosti v Evropskem parlamentu, je jasno, da bo pot do petih imen na ključnih položajih EU-ja, med njimi predsednika Evropske komisije, zapletena.
Politični analitik Alem Maksuti je v analizi slovenskih volilnih izidov spomnil na tri stranke, ki so se v tem desetletju povzpele na vrh oblasti in kmalu zatem padle na dno.
Slovenski volivci so za pet let v Evropski parlament poslali štiri kandidatke in štiri kandidate. Od teh bodo štirje podaljšali svoj mandat, ena se vrača po premoru, trije pa so novi na evropskem političnem parketu.
Glede na začasne izide volitev je nova sestava 751-članskega Evropskega parlamenta: Evropska ljudska stranka 180 sedežev, S&D 146 sedežev, ALDE 109 sedežev, Zeleni 69 sedežev, nacionalistične in populistične stranke pa 120 sedežev.
Glede na projekcije je na evropskih volitvah v Avstriji, ki jo je prejšnji teden pretresla afera Ibiza, zmagala Avstrijska ljudska stranka (OVP) kanclerja Sebastiana Kurza. Ta sicer na ponedeljkovem glasovanju o nezaupnici pričakuje poraz.
Zmagovalka evropskih volitev je po delnih uradnih izidih lista SDS-a in SLS-a, ki je prejela 26,44 odstotka glasov volivcev in tri mandate v Evropskem parlamentu. Evropske poslance imajo še SD (2 poslanca), LMŠ (2 poslanca) in NSi (1 poslanec).
Tokratne evropske volitve veljajo za zelo tvegane z vidika kibernetske varnosti, tako glede morebitnih hekerskih napadov na ključne informacijske sisteme kot zaradi najrazličnejših dezinformacij, ki naj bi vplivale na izbiro volivcev.
Na tokratnih evropskih volitvah je na volišča prišlo 28,29 odstotka slovenskih volivcev, kažejo zadnji podatki Državne volilne komisije, ki pa še niso dokončni. Volilna udeležba bo tako nekoliko višja kot pred petimi leti.
"V Evropski parlament pošiljamo ljudi, ki se zavedajo, da je treba trdo delati za slovenske interese in hkrati sklepati dobre kompromise," je takoj po razglasitvi izidov komentiral Janez Janša. SDS je na volitvah nastopil skupaj s SLS-om.
Evropske poslance danes volijo na Češkem, v Latviji, na Malti in Slovaškem. Medtem izid vzporednih petkovih volitev na Irskem, kjer so volili 13 poslancev, kažejo, da je največ glasov prejela proevropska stranka Fine Gael premierja Lea Varadkarja.
Neveljaven email naslov