V prvem krogu letošnjih lokalnih volitev je bilo izvoljenih 165 županov, od tega šest v mestnih občinah in 159 v nemestnih. Takih kandidatov, ki so se na županske volitve podali s podporo skupine volivcev oz. so kandidirali samostojno, je bilo od 618 kandidatov 279. Na koncu so bili izvoljeni 103. Koalicije strank (če je kandidata predlagalo več strank, to DVK šteje kot koalicijo strank) so predlagale 20 kandidatov, izvoljenih je bilo 11.
Precej manjši je delež izvoljenih med tistimi, ki so jih predlagale politične stranke. SLS, ki je tradicionalno stranka, iz katere prihaja največ županov, bo, kot kažejo izidi po prvem krogu volitev, ta naziv obdržal, a delež uspešnosti še zdaleč ni tako velik kot pred leti. Letos je namreč s podporo SLS-a kandidiralo 34 kandidatov, izvoljenih je bilo 13.
Z 11 izvoljenimi župani SLS-u sledita SDS in NSi, pri čemer je Slovenska demokratska stranka predlagala kar 62 kandidatov, izvoljenih jih je bilo torej le slabih 18 odstotkov. NSi je predlagal prav toliko kandidatov kot SLS (34), izvoljena sta bila dva manj.
Na četrtem mestu med strankami po številu izvoljenih županov so Socialni demokrati – predlagali pa so precej več kandidatov, 54. Najslabši izkupiček ima glede na razmerje med predlaganimi (51) in izvoljenimi župani Gibanje Svoboda – izvoljena je bila le ena županja, in sicer Alenka Kovač v Osilnici.
Druge uveljavljene stranke (Piratska stranka, Vesna, Levica, Zeleni Slovenije, SNS, Naša dežela, Dobra država, Konkretno in Lista Franca Kanglerja – Nova ljudska stranka Slovenije) za zdaj niso osvojile županskih mandatov, treba pa je poudariti, da se to lahko spremeni, saj bo v kar nekaj občinah o mandatu odločal drugi krog.
Državna volilna komisija ob tem navaja še, da so druge politične stranke predlagale 39 kandidatov, izvoljenih je bilo šest.
Po delnih podatkih (marsikje glasovnice še preštevajo) je bila najuspešnejša na volitvah v mestne oz. občinske svete stranka SDS, ki je osvojila 496 mandatov, sledi ji Gibanje Svoboda s 402 mandatoma. Na tretjem mestu je stranka SD z 269 mandati, za njo NSi s 193 sedeži in SLS s 169 sedeži. Sledijo še Levica (22), Lista Franca Kanglerja – Nova ljudska stranka Slovenije (10), Državljansko gibanje Resni.ca (8), Vesna – zelena stranka (4), Piratska stranka Slovenije (1), SNS (3), Konkretno (6) in Zeleni Slovenije (3), Dobra država in Naša dežela nista osvojili mandatov. Druge politične stranke oz. liste (to so pretežno liste, ki jih ustanovijo kandidati za župane) so skupno osvojile daleč največ, 759 sedežev.
DVK je v tej analizi upošteval le preštete glasovnice v občinah, v katerih so člane občinskih svetov volili po proporcionalnem volilnem sistemu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje