Saša Arsenovič je pred štirinajstimi dnevi prepričal 36,69 odstotka volivk in volivcev, Franc Kangler, ki je občino vodil od leta 2006 do 2012, ko je bil po protestih prisiljen predčasno končati svoj drugi županski mandat, pa je v prvem krogu zbral 25,46 odstotka podpore. S tem je v drugem krogu sledila ponovitev dvoboja izpred štirih let, zmaga pa je tudi tokrat pripadla Arsenoviču, ki je še drugič zapored premagal Kanglerja.
Po skoraj vseh preštetih glasovnicah je ob 36,9-odstotni udeležbi aktualni župan zmagal s prepričljivimi 61 odstotki glasov volivk in volivcev, ki se jim je ob tem zahvalil, da so se še zadnjič letos odpravili na volišča: "Vem, da je bila naporna volilna jesen, ampak tudi za nami je naporno razvojno obdobje, prepričan sem, da so volivci to prepoznali, da mislimo resno, da delamo hitro, učinkovito."
Kangler: Mislim, da je Slovenija v političnem krču
V Kanglerjevem štabu je bilo pred prvimi delnimi izidi čutiti, da so vlogo favorita prepustili Arsenoviču, vendar so ohranjali upanje na presenečenje. Prvi delni izidi so nato pokazali na dokaj udobno prednost aktualnega župana.
Kangler je po glavnini preštetih glasovnic priznal poraz in dejal: "Nisem razočaran, tudi ne zadovoljen, taka je trenutno dejanska slika slovenskega političnega prostora, tako v Celju kot v Mariboru, očitno so še to posledice zadnjih referendumov, to je treba sprejeti." Tudi on se je zahvalil volivcem in dodal, da gre "življenje jutri dalje".
Na to, da je opozicijska parlamentarna stranka NSi v drugem krogu podprla njegovega protikandidata, kar kaže na razpoke v mariborski desnici, pa je Kangler dejal: "Podpirali so ga že v prvem krogu, glede na to, da so se fotografirali v njegovem volilnem štabu. To me ne preseneča. Mislim, da je Slovenija trenutno v političnem krču, kjer sledijo državni politiki." "Zame je to dober izid," je še ponovil.
Kangler je sicer kampanjo pred drugim krogom volitev začinil tudi sam, ko je Arsenoviču na Pohorju podaril daljnogled, da bo "videl malo dlje, kot je v tem mandatu". Povprašali smo ga, kam bo po volilnem porazu uperil svoj pogled. Nekdanji župan je za MMC napovedal, da bodo "gledali Arsenoviču pod prste", ter hkrati poudaril, da so na prvem mestu ljudje, zato si bodo prizadevali "za dobrobit Mariborčanov". Kangler je že ob oddaji glasu na predčasnih volitvah napovedal, da bo v primeru poraza zasedel položaj mestnega svetnika.
Arsenovič: Pred nami so veliki izzivi
"Glasove, ki so bili namenjeni meni in naši čudoviti ekipi, razumem kot 'hvala' za opravljena dela, pa tudi kot velik nahrbtnik za prihodnje. Ampak tega dela se res izjemno veselim, ker je bila vizija zastavljena že leta 2019," je izid volitev komentiral Arsenovič. Tudi Samo Medved, dozdajšnji mariborski podžupan, je za MMC dejal, da je zelo vesel, da so se Mariborčani tako odločili. "Prepoznali so realizirane projekte, dobro vodenje v nasprotju z negativno kampanjo. Sem res ponosen, da je Maribor to prepoznal."
Arsenovič sicer kljub zmagi opozarja, da so pred občino veliki izzivi. "Tako glede dostopne, javne stanovanjske gradnje kot diverzifikacije energentov, preveč smo odvisni od plina. Upam, da draginja ne bo preveč posegla v kakšne druge segmente, za zdaj imamo rekordno nizko brezposelnost. Pred nami je tudi nova kohezija, treba je končati projekte, imamo rekorden proračun vseh časov, nekje približno 140, mogoče 145 milijonov bo realizacije, začeli smo pri 94 milijonih, tako da hvala vsem volivcem, ki ste nam dali priložnost, da nadaljujemo v tem tempu," se je Arsenovič v pogovoru za Radio Slovenija dotaknil problematik, ki ga čakajo v prihodnjih štirih letih.
Glede koalicijskega povezovanja je stari novi mariborski župan še zadržan: "Sem edini resnično neodvisni in še nestrankarski kandidat. Moja edina podpora so volivci. Očitno mi zaupajo, da se znam povezovati s tistimi, ki lahko mestu pomagajo. Predsednik vlade je že aprila rekel, da se zaveda dolga do Maribora in celotne severne Slovenije, upam, da bomo skupaj našli pot, da ne bo Štajerska več podpovprečno razvita. Od nas, od Maribora, je odvisnih tako 41 občin v Podravju kot 19 na Pohorju, izzivi so res ogromni, breme zaupanja je tudi veliko."
O tem, kaj bo spremenil v drugem mandatu, je Arsenovič dejal, da namerava kot župan ostati takšen, kot je bil do zdaj. "Bomo pa spremenili nekaj v sami komunikaciji. Mislim, da je bilo velikokrat z naše strani bistveno boljše mišljeno in na koncu tudi narejeno, kot pa so ljudje, ki se seveda bojijo sprememb, bili o tem obveščeni in vključevani," je dodal in izrazil željo, da bi ljudje imeli o projektih dober občutek, še preden so končani.
In kaj sporoča Francu Kanglerju? "Nič posebnega, bila je relativno fer tekma. Tako in tako je že v pokoju, upam, da se bo tudi dejansko veselil teh prostih uric, ki jih ima." Na vprašanje, ali bi se glede na izid letošnjih volitev po njegovi oceni lahko čez štiri leta še tretjič zapored ponovil dvoboj s Kanglerjem, pa je dejal: "Mislim, da je bistveno večja verjetnost, da bo gospod Kangler kandidiral še enkrat, kot pa da bom jaz še kandidat."
V Mariboru največ zanimanja za župansko mesto
Aktualnega župana, ki je kandidiral s podpisi volivk in volivcev, je pred drugim krogom podprla največja koalicijska stranka Gibanje Svoboda, podporo so mu izrazili tudi v SD-ju in v opozicijskem NSi-ju. Kanglerja pa je podpirala največja stranka opozicije SDS.
Mariborčanke in Mariborčani so imeli na letošnjih lokalnih volitvah najpestrejšo izbiro med vsemi slovenskimi občinami. Za župansko mesto se je potegovalo 15 kandidatk in kandidatov. Najbližje prvima dvema kandidatoma je bil kirurg Vojko Flis, ki ga je za župana predlagala stranka Gibanje Svoboda. V prvem krogu je prejel dobrih 20 odstotkov podpore.
Kandidat SDS-a, poslanec Dejan Kaloh, je prejel 4,17 odstotka glasov, kandidatka Lista za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti Lidija Divjak Mirnik 3,87 odstotka, kandidat SD-ja Boštjan Klun pa 2,13 odstotka. Preostali kandidati so ostali pod dvema odstotkoma podpore: Josip Rotar, Lista Kolesarjev in pešcev (1,31 odstotka), Vladimir Šega, Levica (1,14 odstotka), Igor Jurišič, Stranka mladih – Zeleni Evrope (0,97 odstotka), Bernard Memon, NSi (0,96 odstotka) Aleksander Kamenik, Stranka Aleksandra Kamenika (0,74 odstotka), Maric Matjašič, Lista mladih. Povezujemo (0,65 odstotka), Nina Beyokol, Piratska stranka Slovenije (0,57 odstotka), Miha Recek, SLS/Naša dežela (0,54 odstotka) in Franc Jesenek, Stranka slovenskega naroda (0,44 odstotka).
Kakšna bo sestava mestnega sveta?
V mariborskem mestnem svetu bodo imele v novi sestavi primat lista aktualnega župana Saše Arsenoviča, ki jo bo zastopalo 12 svetnikov, Gibanje Svoboda z 11 svetniki in Lista Franca Kanglerja – NLS, ki jih bo imela osem. Stranka SDS jih bo medtem imela štiri, po dva pa Lista kolesarjev in pešcev, Lista za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti in stranka SD. Po en svetnik bo mariborski mestni svet v novi sestavi zastopal Gasilce Maribora, Levico, NSi in Stranko mladih – Zeleni Evrope.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje