Svoboda izražanja je demokratična pridobitev, vendar pa je varovana do meja varstva drugih človekovih pravic in svoboščin oziroma pravic drugih. Dostojna komunikacija in ravnanje, ki ne posega v dostojanstvo sočloveka in mu ne krši pravic, pa je izraz zrelosti, odprtosti in etičnosti tako družbe kot posameznika, so pri varuhu povzeli Svetinove besede.
"Besede imajo veliko moč, zato mora biti naša javno izražena misel kultivirana, ne glede na njeno ostrino in neposrednost. Posamezniki pa morajo biti odgovorni za svoje besede," meni Svetina, ki kot pomembno navaja tudi pozornost družbe na nesprejemljive prakse komuniciranja, saj se s tem postavlja jasna ločnica med sprejemljivim ali nesprejemljivim načinom komuniciranja, ki zaznamuje delovanje in mišljenje celotne družbe.
Kot so še zapisali, varuh že vrsto let poudarja, da je stanje na področju svobode izražanja v Sloveniji izrazito povezano z aktualnim družbenim dogajanjem. Sicer pa se v konkretnih zadevah varuh človekovih pravic vedno javno odzove, če je sovražnost uperjena proti skupinam, ki nimajo možnosti, da bi se branile same.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje