Maraton se je začel ob polnoči po lokalnem času, termometer je kazal 31 stopinj Celzija, še večja težava za tekače pa je bila velika vlaga v zraku. Do cilja je vseeno prišlo 55 maratoncev, le 18 jih je odstopilo.
Ayala narekoval prehud ritem in odstopil na polovici
Paragvajec Deryls Ayala je narekoval silovit ritem, po 15 km je imel več kot minuto naskoka pred vsemi favoriti. Po 20 km je popolnoma omagal in po polovici progi odstopil.
Odločilni napad Desise 300 metrov pred ciljem
Tudi Zersenay Tadese iz Eritreje je predolgo časa narekoval ritem vodilne skupine in na koncu je ostal brez odličja. Desisa je čakal vse do zadnjih 300 metrov, ko je silovito pospešil in zmagal s časom 2:10:40. Drugi je bil njegov rojak Mosinet Geremew (2:10:44), tretji pa Kenijec Amosa Kipruto (2:10:51).
Britanec Callum Hawkins se je pridružil vodilni skupni, potem ko je že precej zaostal, vendar v finišu ni imel dovolj moči. Tako kot na domačem svetovnem prvenstvu v Londonu pred dvema letoma je končal na četrtem mestu.
Desisa je po 18 letih Etiopiji prinesel drugo maratonsko zmago na SP-ju po Gezahegneju Aberi, ki je kot olimpijski zmagovalec nato zmagal še na svetovnem prvenstvu v Edmontonu avgusta 2001. Na SP-ju leta 2011 v Daeguju je Desisa že osvojil srebro, dvakrat pa je zmagal na prestižnem maratonu v Bostonu.
Jamajčanke do petega naslova
Pri ženski šprinterski štafeti se je vse odvilo po pričakovanjih, saj so Jamajčanke petič postale svetovne prvakinje. V drugi predaji je šampionka Shelly-Ann Fraser-Pryce popeljala Jamajčanke v trdno vodstvo, ki so ga do cilja samo še povečevale. Z novim, že četrtim zlatom v Dohi je Fraser-Pryce postala tretja atletinja z devetimi zlatimi medaljami svetovnih prvenstev. V zgodovini IAAF-ovih prvenstev sta boljša samo Usain Bolt (11 naslovov) in Allyson Felix (12 naslovov).
4 X 100 M (Ž), finale:
Po 12 letih znova najboljši ameriški šprinterji
Presenečenja ni bilo niti pri moških, kjer so Američani vodili od štarta do cilja in za samo 6 stotink zgrešili rekord svetovnih prvenstev. Coleman, Gatlin, Rodgers in Lyles so izpolnili veliki cilj ‒ prvo zlato po SP-ju 2007, skupno pa že osmi naslov svetovnih prvakov. Srebro so z evropskim rekordom osvojili Britanci, medtem ko so z bronom navdušili Japonci, najprijetnejše presenečenje štafetnih bojev, ki so postavili azijski rekord.
4 X 100 M (M), finale:
V zaključku izgubila stik s svetovnim rekordom
Finalni tek na 1.500 m (Ž) je postregel z drugim najhitrejšim v zgodovini. Nizozemka Sifan Hassan je z izrednim časom 3:51,95 resno ogrozila svetovni rekord Genzebe Dibaba. Etiopijka je 17. julija 2015 v Monacu tekla 3:50,07. Hassanova je izpustila ritem za rekord šele v zadnjih 200 m, vseeno pa postavila nov evropski rekord in v Dohi po 10.000 m osvojila še drugo zlato. Branilka naslova iz Londona 2017 Faith Kipyegon je osvojila srebro, bron pa je pripadel Etiopijki Gudaf Tsegay.
Dvojno zlato za Salazarjevo varovanko
26-letna Hassanova je bila rojena v Adami v Etiopiji, kot 15-letnica pa je kot begunka prišla na Nizozemsko, kjer je hitro začela organizirano teči med šolanjem za zdravstvenega tehnika. A novo zvezdnico svetovne atletike čakajo neprijetna vprašanja, saj je del zdaj razvpitega Nike Oregon Projecta, ki ga je vodil Alberto Salazar, pred dnevi zaradi dopinških prekrškov za 4 leta suspendirani trener.
1.500 M (Ž), finale:
En centimeter razdelil medalje
Izredno kakovostna predstava se je odvila v metu krogle za moške, kjer je prišlo do neverjetno tesne odločitve. Do zadnje, šeste, serije je vodil Novozelandec Tomas Walsh z 22,90 m. A nato je Američan Joe Kovacs vrgel centimeter dlje za svoje drugo zlato, njegov rojak Ryan Crouser pa točno 22,90 in zaradi boljšega drugega izida osvojil srebro.
Kovacs je bil svetovni prvak že v Pekingu 2015, v Londonu pa je nato osvojil srebro. Vseeno je v tem času ostal brez pokroviteljev, bil zadnje čase brez zmag, a na najpomembnejšem odru je z 22,91 izenačil četrti najdaljši met krogle. Crouserju in Walshu v tolažbo ostaja, da sta poskrbela, da gre finale Dohe v anale kot najkakovostnejši finale te tehnične discipline. Tako daleč se krogla ni metala že od leta 1990 in svetovnega rekorda Randyja Barnesa (23,12).
KROGLA (M), finale:
Obirijeva ubranila zlato
V teku na 5.000 m ni bilo presenečenj. Kenijka Hellen Obiri je potrdila status najboljše tekačice na 5 km, saj je suvereno ubranila naslov iz Londona 2017, prej je bila v Pekingu 2015 že bronasta. Za dvojno kenijsko zmago je poskrbela Margaret Chelimo Kipkemboi, ki je v dvoboju za srebro ugnala mlado Nemko Konstanzo Klosterhalfen.
5.000 M (Ž), finale:
Naslov svetovne prvakinje v troskoku je ubranila Venezuelka Yulimar Rojas, in to zelo prepričljivo, saj je edina presegla 15 m (15,37 m). Srebro je pripadlo Jamajčanki Senieki Ricketts (14,92 m), bron pa olimpijski prvakinji iz Kolumbije Caterine Ibarguen (14,73 m).
TROSKOK (Ž), finale:
V Dohi že nekaj dni ni več nastopov slovenskih atletinj in atletov, zato pa ne manjka razburljivih bojev in dosežkov, kot je bil petkov svetovni rekord na 400 m z ovirami Američanke Dalilah Muhammad.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje